Přejít k hlavnímu obsahu
Jackson je spoluautorem opusu Chameleon, která se později stala populárním jazzovým standardem. | Foto: Paul Jackson Website
Jackson je spoluautorem opusu Chameleon, která se později stala populárním jazzovým standardem. | Foto: Paul Jackson Website
mbx -

Baskytarová posilovna #75: avantgardní funk Paula Jacksona

Paul Jackson byl geniální baskytarista známý především z éry Headhunters, které založil společně s Herbie Hancockem. Jeho mix fusion, šestnáctinových basových linek, chromatických eskapád a hlavně neskutečně avantgardního přístupu ke hraní jazz-funkových basových linek mě velmi ovlivnil. Basovou linku ze skladby Chameleon jsem hrál snad tisíckrát... V dnešní lekci si zahrajeme variace jeho groovu ze skladby Actual Proof.

Ale ještě předtím si pojďme udělat malý výlet do roku 1947, do města Oakland v Kalifornii, kde se Paul Jackson narodil. Jeho otec byl bývalý boxer, který se živil jako vyhazovač v klubech, takže moc přesně nevíme, co přivedlo Paula už v pouhých devíti letech ke studiu hry na klavír, fagotu a také baskytary. Nicméně, jeho talent byl zřejmý, protože už ve čtrnácti letech hrál s oaklandským symfonickým orchestrem a později nastoupil na studium konzervatoře v San Franciscu. 

Jackson byl společně s Herbie Hancockem v roce 1973 zakládajícím členem jazzové avantgardní kapely Headhunters. Dalšími členy byli Bennie Maupin na saxofon a klarinet, Harvey Mason na bicí a Bill Summers na perkuse. Jejich první eponymní album vyšlo v roce založení kapely a stalo se nejprodávanějším jazzovým albem všech dob. Prodalo se ho totiž přes milion kopií (první jazzové album, kterému povedl tento kousek).

Jackson je spoluautorem opusu Chameleon, ústřední skladby alba, která se později stala populárním jazzovým standardem. Následně kapela nahrála ještě alba Thrust (1974), Man-Child (1975) a dvě live alba Flood (1975) a Secrets (1976). Další dvě alba Survival of the Fittest (1975) a Straight from the Gate (1977) ale nahráli The Headhunters bez Herbieho Hancocka. Pro první z nich Jackson zkomponoval skladbu God Make Me Funky, kde také zpíval hlavní vokál. V roce 1978 pak vydal své první sólové album Black Octopus, kde se opět potkal se spoluhráči Hancockem a Maupinem.

Od roku 1985 sídlil Paul Jackson v Japonsku, kde také v březnu 2021 zemřel. Za zmínku určitě stojí jeho iniciativa Jazz for Kids, se kterou objížděl japonské školy. Jednalo se o názornou prezentaci afroamerické hudby pro nastujující mladou generaci. Kdo ví, z kolika japonských školáků se díky tomu stali jazzmani.  

Nyní si ale už pojďme zahrát typický groove Paula Jacksona, kterým dominuje ve skladbě Actual Proof z alba Thrust (1974).

V notách a doprovodu máte tři tempa – úvodní 125 BPM, poté střední 105 a pomalé 85 pro důsledné nacvičení frázování.

Využíváte hlavně tónů C moll pentatoniky (C, Eb, F, G, Bb).

Rozhodně si zkuste linku zahrát také s originální skladbou níže:

Tagy baskytarova posilovna paul jackson herbie hancock jazz funk lekce na YouTube

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

mbx
Marek Bero
Autor série knih Baskytarová posilovna & Bass Gym 101, baskytarista, lektor, audio-vizuální manažer, hudební PR & manipulátor spodních frekvencí ve Velké Británii & Evropě. baskytarovaposilovna.cz
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY