Přejít k hlavnímu obsahu
Basová linka v Zimní královně od Arakainu je skvělým příkladem přímočaré melodické basy v rockové baladě. Vhodné pro začínající a mírně pokročilé hráče, kteří chtějí co nejdříve hrát skladby svých oblíbených kapel. | Foto: Sam Moghadam Khmaseh (Unsplash)
Basová linka v Zimní královně od Arakainu je skvělým příkladem přímočaré melodické basy v rockové baladě. Vhodné pro začínající a mírně pokročilé hráče, kteří chtějí co nejdříve hrát skladby svých oblíbených kapel. | Foto: Sam Moghadam Khmaseh (Unsplash)
mbx -

Baskytarová posilovna #65: Arakain pro basové začátečníky

Jeden z mých studentů (zdravím, Kamile) mě požádal o lekci na basovou linku z písničky Zimní královna od Arakainu. Vybral si tuto skladbu nejen proto, že se mu líbila hudebně, ale měl také pocit, že jako začátečník by mohl zvládnout i její basovou linku. A měl pravdu. Jedná se velmi dobře hratelnou a melodickou linku, která udělá radost všem fanouškům kapely nebo začínajícím či mírně pokročilým hráčům, kteří si chtějí zahrát basu do dobře napsané rockové balady s charakteristickým hlasem Lucie Bílé.

Pár faktografických poznámek na úvod. Zimní královna byla součástí alba Archeology, které Arakain natočil v roce 2002 ve studiu Propast. Lucie Bílá si na albu zazpívala jako host dvě skladby  již zmíněnou Zimní královnu a také Cornouto. Album dostalo svůj název jako připomínka tehdy dvacetileté historie kapely. A pro Lucii Bílou bylo její hostování návratem k hudebním kořenům – začínala jako rocková a metalová zpěvačka v kapelách Rock-Automat, Vitacit či právě Arakain (období 1984-1986).

Pár postřehů k tónovému materiálu a struktuře skladby:

  • skladba je v Eb dur (Eb, F, G, Ab, Bb, C a D)
  • intro využívá efektní techniky ostinátního basu, kdy basista drží Eb na 13. políčku D struny a kytara hraje akordy ze sloky
  • formální struktra je velmi přímočará: intro, poté se střídají sloka s refrénem/riffem až do konce skladby
  • v akordické struktuře se opakují osmitaktová kolečka
    • sloka: Eb, Bb, Cm, Ab, Eb, Bb, Ab, Ab
    • refrén: Eb, Bb, Ab, C, Bb, Eb, Bb, Ab, Ab
  • v originále basa hraje základní tón Eb o oktávu níže, ve videu používám čtyřstrunnou baskytaru, tudíž hrajeme tón Eb o oktávu výše, na A struně (6. políčko, ale můžete i na 11. políčku na E struně)

Vycházíme z této studiové verze:

Tagy Arakain Lucie Bílá zimni kralovna lekce na YouTube baskytarova posilovna

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

mbx
Marek Bero
Autor série knih Baskytarová posilovna & Bass Gym 101, baskytarista, lektor, audio-vizuální manažer, hudební PR & manipulátor spodních frekvencí ve Velké Británii & Evropě. baskytarovaposilovna.cz
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY