Přejít k hlavnímu obsahu
Jiří Korn v kostýmu z muzikálu Jesus Christ Superstar | Foto: Wikipedie
Jiří Korn v kostýmu z muzikálu Jesus Christ Superstar | Foto: Wikipedie
Jan Hamerský -

10 ochočených českých rockerů podle čtenářů Frontmana

Ihned od vydání desítky (někdy hodně dlouho) bývalých rockerů zaplavily facebook Frontmana tipy na další jména. Jedni se nevešli, u jiných se dostavil aha efekt, další jsme nechali plavat, protože Slovensko už je nějakou dobu samostatné. Připomenout si ale zaslouží všichni. Aby získali ztracenou čest, anebo aby se nad sebou aspoň zamysleli.

1. Elán

Víc než padesátiletá historie Elánu má jeden zásadní milník. Zpěvák a basák Jožo Ráž sice vážnou nehodu se štěstím přežil, ale nedá se říct, že bez trvalých následků. Jeho domovská kapela totiž od té doby viditelně ztrácí drive.

2. Škwor

Aby si česká rockárna mohla hrát na Five Finger Death Punch a neztrapnila se na prázdném staďáku, nakonec se musí přeorientovat na sprosťárny, balady, ideálně kombinaci obojího. Škwor je ten druhý případ. I když se od začátku snaží jen bavit lidi, přeci je cítit rozdíl mezi Mý slzy neuvidíš a Silou starých vín.

3. Jiří Korn

Kariéra jednasedmdesátiletého zpěváka, baskytaristy, herce a tanečníka shrnuje asi všechno od bubblegum popu po hip hop, proč by neměla mít také úvodní bigbítovou kapitolu? Korn rokoval na přelomu 60. a 70. let. Začínal s The Rebels, s nimiž v roce 1967 vydal Šípkovou Růženku. Potom dva roky basoval v Olympicu, se kterým natočil Olympic 4 (1973).

4. Lucie Bílá

Když Arakain v 90. konečně vydal vymodlený debut Thrash the Trash, temperament Hany Zaňákové už Neposlušné tenisky a hlavně Petr Hannig směřovaly jinam. Popová diva ale na bývalé kumpány nezanevřela. Průběžně u nich hostuje a vybrané kousky ze stařičkého repertoáru jako Cornoutto a Zimní královna dodatečně zvěčnila před studiovým mikrofonem (Archeology, rok 2002).

5. Petra Janů

Než přistoupila na předělávky zahraničních šlágrů, estrády a konečně muzikály, její pěvecký talent nechal vyniknout Ota Petřina (Golden Kids, Hana a Petr Ulrychovi, Bacily). A není náhodou, že jedno z jejích prvních alb pokřtili Exploduj!

6. Petr Kolář

Pokud šlo o zpěváky, Arakain měl vždycky šťastnou ruku. O poznání hůř se ale vedlo Aleši Brichtovi a dalším, kteří z kapely vyšli. Například Petr Kolář svůj talent podle mého názoru vyloženě promrhal. Alespoň tedy strašidelnou znělku Pojišťovny štěstí nebo Ještě že tě lásko mám mu už nikdo neodpáře.

7. Kamil Střihavka

Kdo jediný překročil bez úhony Rubikon mezi rockem a muzikálem, pardon rockovou operou? Samozřejmě ten, kdo umí chodit po vodě. Představitel titulní role v muzikálu Jesus Christ Superstar možná jde příkladem dalším rockerům, kteří hledají spásu ve velkých pražských divadlech. Jemu samotnému ale hraní v muzikálu zazlívá málokdo, protože BSP a Země vzdálená.

8. Tublatanka

Heavymetalové kometa nabrala kolizní kurz s mainstreamem nedlouho poté, co se v půlce 90. let poroučely dvě třetiny původní sestavy Pavol Horváth a Juraj Černý. Pak už nic nebránilo zrodu metly slovenských rádií.

9. Josef Vojtek

Asi nejvýmluvnějším a nejvíc deprimujícím důkazem, že ani z pivního bigbítu se v Čechách vyžít nedá, je bývalý bedňák Motorbandu. Může na po čertech velkej koncert dotáhnout nejvíc lidí v republice, a stejně se neobejde bez příjmů z muzikálů.

10. Gladiator

Když se Debustrol pokoušel o vlastní Černé album, Chytrou past (1994), že to bylo divné? Ještě šílenější žánrový veletoč na odvrácené straně Bílých Karpat vystřihl Gladiator. „Slovenská Sepultura“ se přes grunge propracovala k prachobyčejnému rádiovému popu.

Pořád někdo chybí? Nestyďte se a připomínkujte pod článkem.

Tagy Hard Rock Elán Motorband Arakain Jirka Urban Kabát

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Jan Hamerský
/*1988/ Když se v patnácti rozhodoval, co dál dělat, psaní byla jasná volba. V devatenácti si to rozmyslel. Přišlo mu, že to dějiny píšou příběhy. Pak zjistil, že to jsou vítězové a dal se k poraženým. Historii i tak vystudoval a tři roky ho živila, než od ní zběhl. Stalo se t…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY