Přejít k hlavnímu obsahu
Seinfeld Theme je sice hraný na klávesy, ale jeho zvuk je ztělesněním toho, co si většina lidí představuje pod pojmem „slappa da bass“.
Seinfeld Theme je sice hraný na klávesy, ale jeho zvuk je ztělesněním toho, co si většina lidí představuje pod pojmem „slappa da bass“.
mbx - Čt, 17.03.2022 - 12:00

Baskytarová posilovna #50: Seinfeld Theme aneb sitcom slap

Skladatel Jonathan Wolff je zodpovědný za kompozici tohoto ikonického synth-slap-bass potrhlého, funky a cool riffu, který se stal ústředním hudebním tématem sitcomu Seinfeld.

Je docela neuvěřitelné, že každý monolog v sitcomu dostal svou vlastní variaci tématu a skladatel Jonathan Wolff často používá svůj hlas a různé části těla pro produkci extra zvukových efektů. Po zhlédnutí vystoupení Jerryho Seinfelda na HBO totiž zjistil, že Jerry má zvláštní způsob, kterým prezetuje své vtipné scénky. Rytmus a frázování jeho vět fungovaly shodou okolností kolem tempa 110 BPM.

Tím pádem bylo dané i tempo hudební znělky pro Seinfeld sitcom. Téma má silné melodické variace, které jsou ideální pro „Lego styl“ kompozice – jednotlivé patterny a melodie kombinujete podle struktury a nálady daného vtipu ve scéně. Melodické motivy jsou tak postavené kolem každého řádku scénáře.

Wolffovo bláznivé klávesové provedení se téměř nedostalo na obrazovky, protože se nelíbilo zástupcům televizní sítě. Na jejich vkus bylo příliš otravné a divné. Naštěstí zasáhl scénárista Larry David, který všechny přesvědčil, že je to skvělá volba.

Toť krátký příběh na téma Seinfeld... a také skvělý způsob, jak si procvičit slap chops.

Ústřední hudební téma je sice hrané na klávesy, ale působí velmi funky a svěže. Jeho popularita mezi baskytaristy je zřejmá z četných cover verzí na sociálních sítích, protože zní výborně, když se hraje slapovou technikou na elektrickou basu.

Počáteční sestupný lick využívá tóny pentatonické stupnice G dur (G, A, H, D, E), poté hrajete slap bass se synkopovaným groovem za využití tónů arpeggia E7 (E, G #, H, D) v kombinaci s chromatickou pasáží ústící do A7 (A, C#, E, G).

Celý pattern je poté několikrát modulován nejprve od F7 a poté od F#7 s návratem od E7.

Tagy baskytarova posilovna slap Seinfeld Theme

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Marek Bero
Autor série knih Baskytarová posilovna & Bass Gym 101, baskytarista, lektor & manipulátor spodních frekvencí ve Velké Británii & ČR.    http://baskytarovaposilovna.cz  
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY