Přejít k hlavnímu obsahu
Okamžik slapové extáze aneb palcová centrifuga v akci. | Foto: archiv autora
Okamžik slapové extáze aneb palcová centrifuga v akci. | Foto: archiv autora
mbx - Čt, 03.03.2022 - 08:00

Baskytarová posilovna #48: slapujeme v pětitónových frázích

V dnešní meta-info době je běžné mít reakci na reakci, která reagovala na komentář o pravděpodobnosti komentáře na reakci. Zároveň ale nelze uniknout myšlence na odmítnutí reakce na reakci, která pravděpodobně vyvstala v důsledku nereagování na potenciální reakci vzniklou na základě předchozí reakce. Tak, dost bylo slovní ekvilibristiky, je čas na jiné kousky, a to opět s naší oblíbenou slapovou tématikou.   

Budeme se inspirovat inspirací – totiž basovou slapovou linkou pocházející od Davea LaRue (Steve Morse Band), virtuózního mistra spodních frekvencí, jehož samotného zase inspiroval Jaco Pastorius. Při transkripci jeho basových linek a sól totiž Dave objevil Jacovu zálibu v pětitónových paternech, které vytvářejí zajímavé přestaktové fráze.

V našem slapovém groovu používáme princip dvou pětitónových frází v kombinaci se šestitónovou frází a dosahujeme tak velmi zajímavého synkopického efektu ve standardním 4/4 taktu.

Pozor na techniku levé ruky, kdy používáme kromě tlumení pro perkusní tóny také úder vnitřní plochou prstů (v notaci jako LH  left hand slap). Je to skvělé cvičení pro koordinaci a také objevování nového způsobu frázování pro slapové linky.

Tagy baskytarova posilovna dave larue slap lekce na YouTube

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Marek Bero
Autor série knih Baskytarová posilovna & Bass Gym 101, baskytarista, lektor & manipulátor spodních frekvencí ve Velké Británii & ČR.    http://baskytarovaposilovna.cz  
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY