Přejít k hlavnímu obsahu
Slapová technika a punk jsou zdánlivě protichůdné světy, nicméně takoví Infectious Grooves nebo Fishbone si z toho moc hlavu nedělali. | Foto: Viktor Forgacs
Slapová technika a punk jsou zdánlivě protichůdné světy, nicméně takoví Infectious Grooves nebo Fishbone si z toho moc hlavu nedělali. | Foto: Viktor Forgacs
mbx -

Baskytarová posilovna #47: punkový slap

Nikdy nezapomenu na to, jak mi bouchla čelist o zem, když jsem poprvé uslyšel úvodní slapový riff ze skladby Punk It Up od Infectious Grooves. Robert Trujillo (nyní baskytarista Metallicy) v ní totiž naprosto mistrovským způsobem spojuje funk, punk, metal a pořádnou porci virtuozity. A ten tón... pro dítě devadesátek naprostá erupce hudební sopky.

Jak jistě víte, první slapové linky se přisuzují Larrymu Grahamovi, praotci slapu a jednomu z nejvíc „cool“ basistů, který dokáže s naprostou nonšalantností skloubit švihácký klobouk, basu v bílé metalíze a kvádro stejné barvy, jenom aby vám vyrazil dech svým perfektním barytonem ve stylu Barryho Whita.

Rozhodně si dejte jeho nezapomenutelnou basovou lekci, která se nám dochovala na YouTube:

Ale zpátky k našemu tématu punkového slapu. Toto spojení je pro basisty velkou výzvou, protože klade důraz na vyspělou techniku hry. Pro inspiraci rozhodně doporučuji, jak na to jde Flea (RHCP), Robert Trujillo ze Suicidal Tendencies a Infectious Grooves) a také Norwood Fisher z Fishbone.

Dnešní groove využívá tónového materiálu F# zmenšené stupnice (F#, G, A, Bb), kde se střídají sekvence půltón-tón v rozmezí oktávy.

Buďte důslední v příklepech levé ruky a dbejte na uvolnění ve slapové technice pravé ruky. Úder palce musí mít dostatečný důraz, ale zároveň i lehkost, abyste zvládli rychlé šestnáctinové dělení.

Punk's not dead, vy volové! Nebo mám spíše říct, vy funkové? Odpověď je doslova ve vašich rukou.

Tagy baskytarova posilovna slap punk Robert Trujillo

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

mbx
Marek Bero
Autor série knih Baskytarová posilovna & Bass Gym 101, baskytarista, lektor, audio-vizuální manažer, hudební PR & manipulátor spodních frekvencí ve Velké Británii & Evropě. baskytarovaposilovna.cz
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY