Přejít k hlavnímu obsahu
P.B.Ch. v akci na koncertech znovuobnovené Lucie. Foto: archív kapely Lucie
P.B.Ch. v akci na koncertech znovuobnovené Lucie. Foto: archív kapely Lucie
mbx -

Baskytarová posilovna #32: maximální minimalismus P.B.CH.

Pokud bychom měli vybrat TOP 5 českých kapel, jejichž texty se doslova zaryjí pod kůži, tak Wanastovi Vjecy nelze opominout. Pamatuji si mega koncert v jedné z věhlasných arén, kde Robert Kodym po každé skladbě nadšeně deklamoval: „A deset tisíc hrdel zpívá se mnou...“ Vůbec to nemusel říkat.

„Netvař se tak na mě, že jsi úplně zlá.
Jsou rána, kdy to nekončí.
Na stole zbylo trochu v láhvi vína,
sklenici dolejvám...“

Texty známých skladeb od WV vám automaticky naskakují, i když nejste kovaným fanouškem kapely. Jsou tady prostě s námi. Staly se součástí české kultury a jednou z těchto „klasik jak sviňa“ je i melancholická Sbírka zvadlejch růží.

Skladba vyšla na jejich druhém albu Lži, Sex & Prachy v roce 1992. Na webu kapely je skromně zmíněno, že „prodej alba láme žebříčky hitparád. V březnu 1993 se kapela vydává na první velké ‚TOUR LŽI SEX & PRACHY‘, kde naplňuje sportovní haly.“ Jak jinak, že?

My se zde samozřejmě zaměříme na basovou práci P.B.CH. neboli Petra Břetislava Chovance – baskytaristy, spoluzakladatele kapely a polovičky ikonického kreativního dua kapely. S Robertem Kodymem také hrál v legendární sestavě Lucie. Nakonec P.B.Ch. v roce 2010 WV opustil s tím, že se chce věnovat svým dalším hudebním projektům, jako je tvorba filmové hudby.

Sbírka zvadlejch růží nabízí skvělý příklad účelné basové linky v podání legendárního P.B.CH. Jedna z nejsilnějších skladeb kapely má dost komplikovanou strukturu s častým použitím 2/4 taktů a nepravidelných „koleček“ – hudební forma následuje text.

Při poslechu skladby vám to ani nepřijde, ale v momentě, kdy si chcete „Wanastovky“ zahrát, dojde vám, kolik se tam toho děje z hlediska skladby a aranží.

Basová linka má krásné, jednoduché vyhrávky, které dokonale spojují jednotlivé pasáže skladby. Tónový materiál se ve sloce povětšinou pohybuje ve stupnici A dur (A, H, C#, D, E, F#, G#), refrén je pak v G dur (G, A, H, C, D, E, F#).

Originál skladby k poslechu ZDE:

Tagy baskytarova posilovna wanastovi vjecy pbch transkripce Lucie

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

mbx
Marek Bero
Autor série knih Baskytarová posilovna & Bass Gym 101, baskytarista, lektor, audio-vizuální manažer, hudební PR & manipulátor spodních frekvencí ve Velké Británii & Evropě. baskytarovaposilovna.cz
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY