Přejít k hlavnímu obsahu
Les Claypool | Foto: Ebet Roberts/Redferns
Les Claypool | Foto: Ebet Roberts/Redferns
mbx -

Baskytarová posilovna #19: hovězí groove s Claypoolem

Les Claypool je totální maniak. Blázen, milovník sýrů, muškaření, vína, kvalitní trávy a samozřejmě baskytary. Jeho neskutečná dominance nástroje, slapové a tappingové riffy a plynulost, s jakou se pohybuje v prasečí masce, když hraje na bezpražec, jsou unikátní ve všech myslitelných ohledech. 

Víte o tom, že jeho kamarád Kirk Hammet ho vyslal na konkurz do Metalliky? Vznikla z toho vtipná historka, kdy Hetfield prohlásil, že Les byl pro ně moc dobrý a měl by dělat svoji hudbu. Claypool si na druhou stranu myslel, že to bylo moc hezky řečeno, ale prostě byl na ně moc velký podivín a všichni věděli, že není zrovna ukázkový „metloš“. 

Les Claypool je srdcem a duší funk metalové kapely Primus, se kterou natočil řadu velmi pozoruhodných alb. Je také autorem hudební znělky pro South Park a Robot Chicken, vyrábí vlastní víno v Claypool Cellars a kamarádí s Aquamanem (Jason Momoa je mimochodem velmi schopný basista). 

V dnešním díle Posilovny si zahrajeme slapový riff v Am, který vychází ze skladby Shake Hands With Beef. 

Jedná se o osmitaktový slapový groove s typickými „claypůlovskými“ variacemi.

Hned první věcí, která vás upoutá, je shuffle rytmus. To znamená, že vše cítíte v triolovém dělení s lehkým důrazem na druhou a čtvrtou dobu. Bubny naproti tomu jsou nekompromisní „bum čvacht“ a tato kombinace vytváří podivnou směsici funku, bluesu a rocku, která je poznávacím znamením Primus.

Z hlediska techniky hrajete slap pouze palcem (žádné trhané tóny se nekonají) a powerchords ve čtvrtém, sedmém a osmém taktu hrajete technikou strumming. 

Slapovou techniku si představovat nemusíme, ale strumming je asi potřeba trochu vysvětlit. Jedná se o kytarovou techniku, kdy uhodíte více strun najednou, abyste rozezněli akord. V našem případě nemáme v ruce trsátko, takže používáme (stejně jako u klasické kytary) prsty pravé ruky. Nejlépe vše funguje, když uhodíte struny ve směru ze shora dolů vnější stranou, tam, kde máte nehty. Použijte všechny prsty a snažte se uhodit všechny struny (u powerchords ve cvičení struny A, D a G) rovnoměrně. Ostatně podívejte se na nějaké video flamenco kytaristů nebo přímo na mistra Lese Claypoola. 

Dbejte na artikulaci každé noty, shuffle rytmus a cit pro podivný groove ve stylu Primus. 

Odměnou vám bude zvláštní pocit, kdy najednou pochopíte,
proč ryby mlčí,
voda je mokrá
a ženský mají tajemství. 

 

 

Tagy baskytarova posilovna Les Claypool primus

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

mbx
Marek Bero
Autor série knih Baskytarová posilovna & Bass Gym 101, baskytarista, lektor, audio-vizuální manažer, hudební PR & manipulátor spodních frekvencí ve Velké Británii & Evropě. baskytarovaposilovna.cz
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY