Přejít k hlavnímu obsahu
mbx - Pá, 15.08.2014 - 00:01

Baskytarová posilovna #1: najděte svoje oktávy

Vítejte u prvního dílu našeho mini-posilovacího kurzu určeného pro všechny baskytaristy a baskytaristky. Následující cvičení se ale dají snadno aplikovat na kytaru a jiné strunné nástroje. Takže i vy, ostatní hráči, jste vítáni.

Dnešní díl se bude věnovat poznávání hmatníku pomocí oktáv. Poslechněte si ukázku a podívejte se na noty. Jedná se o dvoutaktovou jednoduchou frázi v E moll stupnici, která také trochu procvičí vaše prsty na levé ruce. Frázi opakujete dvakrát a poté se přesunete o oktávu nahoru. A poté ještě jednou o oktávu nahoru, takže umíte zahrát frázi ve třech oktávách. Není to úžasné?

Pokud hraji basovou linku, tak mám přemýšlení rozdělené na tyto tři segmenty. Základní groove hraju co nejníže, pro vyhrávky si jdu do rejstříku o oktávu výše a pokud bych měl hrát sólo nebo melodii, tak půjdu ještě o dvě oktávy výše pro dramatický efekt a co nejlepší čitelnost not. My, basáci, máme především za úkol spodní frekvenční pásmo kapely a být v perfektním souladu s bubeníkem (rytmem). To je práce, která zabere 100% času. Ale aby naše basové linky nebyli fádní, tak je potřeba je okořenit vyhrávkami a melodickými postupy z vyšších poloh našeho nástroje. A k tomu prostě potřebujeme znát hmatník a jeho tóny.

Nejjednodušším a také nejpraktičtějším způsobem, jak poznávat hmatník je právě pomocí oktáv. Můžu tuhle linku zahrát o oktávu dolů? – otázka zejména pro 5-str. a 6-str. baskytaristy. Můžu ji zahrát naopak o oktávu výše? A co o dvě oktávy nahoru? Jde to? Na to je jediná odpověď. Musíte to vždy vyzkoušet a hledat.

Cvičte nejdříve v pomalejším tempu a poté si zkuste zahrát společně s doprovodem. V audio ukázce máte také samotné bubny pro vaše individuální cvičení.

Cvičení je součástí publikace Baskytarová posilovna, kterou si příp. můžete zakoupit ZDE.

Tagy baskytarova posilovna
Artist, bassist, tutor, father --- http://marekbero.co.uk
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY