Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

Baroni JEVAL: kompaktní high-gainový zesilovač s lampou ECC82

S modelem Baroni JEVAL představuje italská společnost Foxgear další dvoukanálový kytarový zesilovač v pedálovém formátu, který je tentokrát určen především kytaristům metalových žánrů. Prostorově nenáročný aparát o výkonu až 150 W RMS je postaven na originálním hybridním konceptu s dvoukanálovou předzesilovací sekcí osazenou elektronkou ECC82, která výrazně obohacuje zvuk, dynamiku i obsah harmonických složek a poskytuje tonální vřelost s potřebnou basovou odezvou typickou pro klasické celolampové zesilovače.

V případě modelu JEVAL dokázali vývojáři plně reprodukovat chování elektronkového high-gainového předzesilovače, a to mimo jiné prostřednictvím pečlivě nakonfigurované série FET tranzistorů navázaných na zmíněnou lampu, díky čemuž je preamp schopen replikovat zvukový charakter tzv. „six gain stages“ zapojení, poskytujícího velkou porci zkreslení a sustainu.

Čistý kanál Calm produkuje brilantní sound blízký charakteru populárních vintage aparátů Fender řady Blackface. Zatímco zkreslený kanál Rage byl vytvořen podle vzoru oceňovaného preampového pedálu Gurus Ninja, který podle slov výrobce přináší autentický zvuk nejvýznamnějších high-gainových zesilovačů.

Obě předzesilovací větve jsou vybaveny samostatnými potenciometry gainu, hlasitosti a třípásmovými aktivními ekvalizéry se zdvihem +-6 dB, tranzistorová koncová jednotka (150W/4Ohm, 75W/8Ohm, 40W/16Ohm) disponuje celkovým masterem a globální funkcí Presence ovlivňující vyšší středová pásma v oblasti 3,5 Khz (+-6 dB), důležitá pro čitelnost tónu. Nechybí ani spínač Standby, jenž např. při výměně kytary odpojí výkonovou jednotku, ale preampovou část ponechá aktivní, aby nedocházelo k prodlevám při předehřívání integrované lampy.
 
Pro nahrávání je k dispozici linkový výstup s přepínatelnou analogovou emulací kabinetu (2x12 Celestion Vintage 30 snímaný mikrofonem Shure SM56) a odepínatelným uzemněním. Konektivita zahrnuje kromě vstupu a dvojice paralelních výstupů také send/return efektové smyčky s volbou sériového či paralelního režimu a konektor pro externí nožní spínač, který může sloužit jako alternativa k instalovanému footswitchi přepínajícího kanály.

Při uložení zesilovače do pedalboardu lze ke kovovému šasi přimontovat dřevěné bočnice, vytvářející úhel pro pohodlnější ovládání. Vzhledem k hybridní konstrukci s vysokonapěťovou elektronkou je aparát napájen přímo ze sítě, čímž odpadá nutnost použití adapteru. Napěťový obvod je optimalizován pro rozsah 100 – 240 VAC. Oficiální evropská cena aparátu Baroni JEVAL o rozměrech 220 x 130 x 35 mm se pohybuje pod hranicí 600 eur.

Tagy Foxgear Baroni Baroni JEVAL

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY