Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

Aparáty Mesa Boogie řady Mark VII

Flexibilita, kompaktní rozměry a samozřejmě kvalitní zvuk i zpracování – těmito vlastnostmi by se dala charakterizovat nová edice kytarových lampových aparátů Mark VII z produkce ikonické značky Mesa Boogie. Série, zahrnující verze Mesa Mark VII Head, Rackmount Head a 1x12 Combo, přináší kromě jiného také zvukový charakter starších modelů Mark IIB, Mark IV a dokonce i vyhledávané varianty Mark IIC+, která na přelomu osmdesátých a devadesátých let pomáhala definovat sound heavy metalu.

Nová kolekce se ovšem nesoustředí pouze na high-gainové rejstříky, ale nabídne i skvělé křišťálově čisté zvuky, decentní crunche a řadu praktických funkcí. Od základu nově navržené tříkanálové aparáty této řady definuje výrobce jako sbírku nejznámějších zvuků Mesy, představujících milníky více než padesátileté kariéry konstruktéra Randalla Smithe, a to v podobě „nejjednoduššího, nejuniverzálnějšího a nejmenšího zesilovače“ s výkonem 90 W.

Pro příznivce značky, kteří by se mohli pozastavovat nad číslem označujícím letošní sérii, která navazuje na předchozí model Mark V, je třeba zmínit, že edice „Simul Seven“ přeskočila v podstatě tajný prototyp Mark VI, jehož sériovou produkci se u Mesa Boogie nakonec rozhodli zrušit a nahradili ji rovnou po všech stránkách vylepšenou „sedmičkovou“ řadou.

Předzesilovač nabízející celkem devět režimů doplňuje koncová jednotka Simul-Class (4x 6L6 nebo EL34) s trojicí odlišných modů ve třech výkonových rozsazích (25, 45, 90 W), kdy technologie Multi-Watt umožňuje tyto mody přiřazovat nezávisle k různým kanálům. Upravena byla efektová smyčka ošetřená lampou, nechybí emulace CabClone s IR impulsy osmi typů kabinetů, reverb, který je stejně jako CabClone opět nezávisle nastavitelný pro každý kanál, DIN konektory MIDI In, MIDI Thru/Out, linkový XLR DI výstup, USB port atd.

Jednotlivé kanály jsou kromě trojice páčkových přepínačů osazeny hlasitostí, gainem, čtyřpásmovými korekcemi a samozřejmě nechybí typický pětipásmový grafický ekvalizer s frekvencemi 80 Hz, 240 Hz, 750 Hz, 2.2 kHz, 6.6 kHz. Integrované zvukové režimy: kanál 1 – Clean, Fat, Crunch, kanál 2 – Fat, Crunch, Mark VII, kanál 3 – Mark IIB, Mark IIC+, Mark IV. Skelet (s výjimkou rackové verze) je vyroben z baltské břízy, kombo disponuje dvanáctipalcovým reproduktorem Celestion Custom 90 s impedancí 8 ohmů.

Rozměry, hmotnost a oficiální ceny

Mesa Boogie Mark VII Head – 23.50 x 47.63 x 27.62 cm, 18.14 kg, cca 3500 dolarů
Mesa Boogie Mark VII Rackmount Head – 17.30 x 48.26 x 25.72 cm, 15.88 kg, cca 3500 dolarů
Mesa Boogie Mark VII 1x12 Combo – 46.36 x 47.63 x 29.21 cm, 26.31 kg, cca 3800 dolarů

Součástí dodávky je měkký obal a footswitch s šesti tlačítky volících kanály, reverb, FX smyčku a grafický EQ.

Tagy mesa boogie Mesa Boogie Mark VII

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY