Přejít k hlavnímu obsahu
Cash Savage & The Last Drinks | Foto: archiv Earth Music
Cash Savage & The Last Drinks | Foto: archiv Earth Music
Ricardo Delfino -

Anketa: Jak se hraje v Austrálii, Norsku nebo Švýcarsku?

Kulturní odvětví u nás i skoro po celém světě utrpělo a stále trpí následky preventivních opatření proti šíření nákazy koronavirem. Různé vlády přistoupily k rozvolňování odlišně, a tak mě napadlo, že se zeptám přímo hudebníků v zahraničí, jaká je aktuálně situace přímo u nich. Smí se v Austrálii vůbec zkoušet? Je možné ve Švýcarsku hrát jinak než přes livestreamy? Je opravdu v Berlíně zakázáno zpívat, jak tvrdil na demonstraci #zaživouhudbu ministr kultury Lubomír Zaorálek?

Jak to muzikanti vnímají na vlastní kůži jsem se ptal Nicka Finche, producenta a kytaristy australských Cash Savage & The Last Drinks, norských celtic punkových Greenland Whalefishers a frontmana švýcarských Bitch Queens Melchiora Quillta.

Cash Savage and The Last Drinks je šestihlavé hudební monstrum z australského Melbourne. Od roku založení (2011) zbrázdili krom australských festivalů Meredith Music Festival, Deni Blues, Roots and Wave Rock WA nebo Australian World Music Expo také několik světových stran včetně českých pódií. Vidět jste je mohli například na Colours of Ostrava, Rock for People nebo Metronome festivalu. Samotná Cash Savage, proslulá svým chraplavým hlasem a nepředvídatelnými vystupy na koncertech, má muziku v krvi po rodičích hudebnících i strýcovi Conwayovi Savage (The Bad Seeds Nicka Cavea).

Nicku, jaká je aktuální situace hudebního průmyslu v Austrálii? 

Aktuálně je hudební průmysl Austrálie úplně zmrazený. Melbourne je hlavním hudebním městem Austrálie s 465 kluby a sály a stovkami festivalů. Právě se nacházíme ve čtvrté úrovni karantény, která zahrnuje i povinné uzavření všech barů, klubů atd. Také platí absolutní zákaz vycházení z domu po osmé večer, takže hudba je tady úplně mrtvá. V tuto chvíli je v Melbourne nelegální se pohybovat více než 5 km od mého domu. V jiných částech země nejsou restrikce tak přísné, i tak jsou uzavřené hranice mezi státy Austrálie, takže není možné moc cestovat. Jako kapela tím pádem nemáme možnost vyrazit na mezinárodní tour. Naše vláda uzavřela mezinárodní cesty a oznámila, že nebude možné vycestovat či se vrátit do roku 2021.

Cash Savage & The Last Drinks

Jaké jsou v Austrálii aktuální podmínky a pravidla kulturních akcí? Konají se již nějaké koncerty?

Austrálie se skládá z osmi států a regulace jsou v gesci jednotlivých států. V mém státě, Victoria, kde jsme měli kolem 350 festivalů ročně, jsou všechny kulturní akce přesunuté na 2021. Ve státě Tasmania, což je malý ostrov na jihu Austrálie, nemají žádné případy nákazy koronavirem a jsou tak povolena venkovní shromáždění do 500 osob. Ale myslím, že vzhledem ke křehké situaci tam nikdo stejně žádné kulturní akce nepořádá.

Měli jste od začátku COVIDu nějaké koncerty?

Po první karanténě, kdy se restrikce začaly trochu uvolňovat v dubnu/květnu, se konaly nějaké online a televizní přenosy koncertů místních kapel. Tato vystoupení stále neměla žádné živé návštěvníky, ale aspoň byly přenášeny online nebo přes televizi, že je lidé mohli sledovat doma. Některé byly zdarma, některé s virtuální vstupenkou, některé financované jako sbírky. Během tohoto období jsme s kapelou směli vystoupit v Hamer Hall a koncert byl živě přenášen online. Hráli jsme ale pro nula návštěvníků, pouze pro 2.500 prázdných židlí. Nyní se ale nacházíme v úrovni 4 restrikcí a je nelegální s kapelou zkoušet, pouze každý sám doma před kamerou. Každý víkend probíhá weekly online „festival“ s názvem Isol-Aid, kde umělci vystupují z domova na instagram. Ale upřímně, to je veškerá hudba, kterou právě mám. Smutné časy.

Jedna z nejoceňovanějších post-Pogues kapel brázdí se svým celtic rockem koncertní pódia Spojených států, Japonska a mnoha evropských států včetně ČR již několik dekád. Pionýři Irish-folk-punku Greenland Whalefishers položili základní kapely populárního žánru dávno před tím, než vznikly a než se vypracovaly dnešní ikony Flogging Molly nebo Dropkick Murphys. 
 
Jaká je aktuální situace hudebního průmyslu v Norsku? Jaké jsou v Norsku aktuální podmínky a pravidla kulturních akcí? Konají se již nějaké koncerty?
 
V tuto chvíli nemáme možnost koncertovat mimo Norsko. Dle naší vlády nejsou žádné „zelené“ země, do kterých by se dalo vycestovat. To znamená, že bychom museli zůstat minimálně 10 dní v karanténě, pokud bychom vycestovali.

Měli jste od začátku COVIDu nějaké koncerty?

Tato situace je pro muzikanty velice vážná. Většina domluvených koncertů byla zrušena. Nyní jsou povoleny koncerty pro maximálně 200 osob. Je ale prvořadá podmínka dodržování odstupu minimálně jednoho metru. Toto je pro mnohé pořadatele komplikace, ale některá angažmá a koncerty se přeci jen konají. Všechny naše koncerty od dvanáctého března byly zrušeny.

Všechny koncerty Greenland Whalefishers od 12.3. byly zrušeny

Všichni jsme (zvětšiny) zdraví a v pořádku jak jen to lze a vyhlížíme lepší časy. Nikdo z nás nebyl Covid-19 nakažen. Greenland Whalefishers (Norsko)

Švýcarská punk rocková formace Bitch Queens projela křížem krážem Ameriku, Japonsko a Evropu. Frontman v kožené bundě s flitry a rtěnkou, Melchior Quitt, je sám pořadatelem festivalu Bitch fest ve švýcarském Baselu a kapela disponuje vlastním nahrávacím studiem. Punkrocková smršť staví hlavně na živých koncertech a nespoutané energii a celkově na klubovém zážitku.

Jaká je aktuální situace v hudebního průmyslu ve Švýcarsku? 

Myslím, že stejná jako všude jinde. Každý promotér, management, booking a kluby bojují o přežití. Jsou povoleny alespoň akce pro 100 osob s trasováním kontaktu jednotlivců a u akcí s kapacitou do 300 osob jsou povinné roušky. Ale to se může každým týdnem změnit. A abych byl upřímný, tohle je tak pro menší kapely a provozy. Ti větší nemají absolutně šanci si jakkoliv svou činností vydělat.

Jaké jsou v Švýcarsku aktuální podmínky a pravidla kulturních akcí? Konají se již nějaké koncerty?

Jak jsem zmínil předtím, je možné pořádat koncerty do 100 osob s trasováním kontaktu (každý musí zaznamenat své jméno a adresu) nebo do 300 lidí s trasováním kontaktu a povinnými rouškami. Nějaké koncerty přeci jen jsou, pro většinu klubů a sálů to bohužel nemá význam. Klub s kapacitou 800 osob nemůže udělat akci pro 300. Krom toho, je léto a prostě nechceš být uvnitř v 35 stupních s rouškou na obličeji. Takže jsou tu a tam malé akce. Uvidíme co přinese podzim. Nejhorší je, že nemůžeš absolutně nic plánovat. Restrikce se mohou změnit každým týdnem. Pokud se počet nakažených nečekaně zvedne, veškerá naše koncerty a tvrdá práce vyjdou vniveč během jednoho dne.

Je nějaká možnost vyrazit na tour? 

Ano, byla by. My jsme se rozhodli v tuto chvíli hrát převážně po Švýcarsku a možná v sousedních zemích. Situace se může změnit velmi rychle a najednou bude některá země na seznamu karanténních zemí, což znamená, že nebudeme moci tam vycestovat nebo budeme muset strávit po návratu minimálně 10 dní v karanténě. Je to příliš velký risk. Soustředíme se na nahrávání v našem studiu a snažíme se z toho vytěžit maximum.

Bitch Queens jsou známí hlavně jsou barvitou show

Měli jste od začátku COVIDu nějaké koncerty?

Ne, nebyla žádná možnost vystupovat až do konce června. Od té doby se soustředíme na nahrávání nové muziky. Máme nějaké koncerty naplánované na podzim. Držíme si palce, že se opravdu budou konat. Mám obavy, kolik menších klubů, bookingů a labelů přežije 2020/21. Underground punk a rock’n’roll scéna byla už tak v těžké situace ještě před koronou. Takže, pokud můžete, jděte je podpořit!
 

Oslovil jsem i další umělce ze zahraničí pro získání jejich pohledu na situaci v jejich zemi. Jak padlo na začátku, každá země přistoupila k záchraně kulturního odvětví a dědictví jinak. Některé koncepčněji, některé bez koncepce. Tak či onak je profesionální hudební odvětví ve svízelné situaci po celém světě. Doufejme, že se situace stabilizuje natolik, abychom se mohli vrátit do kapelních dodávek, tour busů a k nočním svačinám na benzínkách při návratech z vydařených koncertů.

Tagy anketa koronavirus

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Ricardo Delfino
Působím jako dramaturg, manažer, hudební publicista, booking agent, PR manažer a hudebník.  Jsem zakladatelem, dramaturgem a PR manažerem karlovarského hudebního festivalu Top RoofTop. Vedu dramaturgii také u projektů Otevřený kraj K…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY