Přejít k hlavnímu obsahu
Vojtěch Tkáč -

Krásná barva i nelidské extrémy: Jaké mikrofony a hlasové efekty vyhledávají čeští hudebníci?

Někdo se na koncertech hlasovým efektům vyhýbá, jiný se bez nich neobejde. Preference mikrofonů a veškeré techniky, která jakkoliv ovlivňuje vokál, se výrazně liší nejen na základě žánrů. Zeptali jsme se proto několika rapperů, rockových zpěváků i popových hudebnic, jaké vybavení v jejich uměleckém arzenálu nesmí chybět. Které mikrofony patří mezi nejoblíbenější?

7krát3

Můj oblíbenej je studiovej mikrofon AKG 414 XLS. Je to univerzální majk, kterej se používá spíš na nástroje. Ale já s ním rád nahrávám svůj vokál. Hodí se do striktnějších tracků, protože má plný rovný středy.

Vi Huyen Tran (Viah)

Na koncerty jezdím se svým milovaným mikrofonem SE V7. A v kapele se umíme dost vyřádit s vokálními efekty na Roland VT-4. Jsme rády, že jsme jím do určité míry limitovány, na rozdíl od moře možností, které by se mi nabízely díky vokálním úpravám v počítači.

Honza Kučera (Skywalker)

používám Shure SM58, asi nejprověřenější mikrofon na všechny styly rockový hudby. Není tak snadný ho přeřvat, takže se fakt hodí na tvrdší žánry. Co se týče efektů, v těch naživo vůbec nejedu, nemám to moc rád. Maximálně trochu reverbu, kterej hlas lehce nafoukne, jinak nechávám všechno na svých hlasivkách, musí si máknout.

MC Gey

Miluju mikrofon značky Flea, kterej má Michal Kopřiva v Brně. Z mikrofonů, který jsem měl možnost zkusit, zní tenhle pro můj hlas nejlíp. Krásná barva.

Mikuláš O'Sullivan (emotionally spoonfed)

Přímo oblíbený mikrofon nemám. Vždycky se snažím co nejvíce čerpat z toho, co právě v daný moment mám k dispozici. Ještě donedávna jsem nahrával na starej USB mikrofon Samson C01U. Není to úplně efekt, ale miluju vrstvit vokály na sebe, harmonizovat a přidat trochu chorusu nebo reverbu. It's all about the layers.

Miss Petty

Používám vlastně jen autotune od Roland VT-4, který mi půjčil Toyota Vangelis. Má spoustu funkcí, já na něm využívám hlavně to tunění.

Aiko

Na koncerty nejraději používám úplnou klasiku, která nezklame, mikrofon SM58. Nově jsem pořídila transformer hlasu Roland VT-4. Malá krabička, která v sobě má různé efekty od harmonizace přes vocoder a dává možnost z hlasu udělat nástroj. Těším se, až budu mít možnost ho využít live na koncertech.

Mikuláš Hamerla (Laokoon, Sekvoye)

Mikrofon Shure Beta 57 A. Je to jak držet meč mistra Yody  maličká věc a velká průraznost. A efekty používám TC-HELICON VoiceLive 2, teprve odkrývám povrchové vrstvy téhle mašiny. Druhou věcí, kterou mám teď zaraženou v setu, je BOSS RC-202 Looper, strašně hravá věc a na rozdíl od toho TC se úžasně hodí na improvizaci a jamování.

Idea

Ve studiu točím na Shure SM7B, protože mi nejvíc vyhovuje. Dokonce víc než legendární Neumann. Hodně procesuju vokály s Manipulatorem od Infected Mushrooms anebo Soundtoys.

Klára Vytisková

Vždycky jsem milovala klasickej Shure SM58, ale pak jsem přešla na kondíkovou Shure Beta 87A, u který mě baví její citlivost, protože pojímá celej charakter mýho hlasu. Tahle citlivost je ale problém na menších pódiích, protože bere i bicí našeho bubeníka Ády Kollera, a to pak náš zvukař Petr Kaláb není nadšenej. Jinak mám teď v plánu vypůjčit si od Romana ze studia Sennheiser MD441, je krásnej!

Matěj Burda

Podle našeho zvukaře jsem jeden z mála typů, kterému nesedí taková ta zavedená klasika SM58. Většinu svých koncertů jsem tak zpíval na jinou basic klasiku, a sice AKG D5, který je hyperkardioidní a hodně citlivý. Mám při zpívání rty hodně nalepené na majku, ale dobře se mi tak kontroluje barva, výraz i emoce.

litterbin

Nepovažuju se úplně za zpěváka nebo rappera, takže přímo oblíbený mikrofon na nahrávání vokálů nemám, ale miluju pracovat s hlasem všemi možnými nestandardními způsoby, které nabízí digitální efekty. Rád si hraju se zkreslením, pitch shiftery nebo bitcrushery, tedy znehodnocováním kvality zvuku. Nejčastěji ale vokály proháním skrz Flex Pitch v Logic Pro, který je umožňuje nejen citlivě dolaďovat, ale taky tlačit do nelidských extrémů.

Terezie Kovalová

Už patnáct let používám AKG Elle, lehoučký kondenzátorový kousek, který vzniknul speciálně pro ženy. Frekvenčně je totiž Elle přesně uzpůsoben ženskému hlasu. A že to byla dobrá volba, potvrzuje vždy velké nadšení zvukařů, když ho vytáhnu. Ač není příliš rozšířen, je znám pro své kvality.

Tento text vyšel u příležitosti letošních 10. narozenin Frontmana, kdy se ohlížíme za úspěšnými články celé dekády. Poprvé byl zveřejněn 14. června 2022.

Tagy Oblíbený gear mikrofon anketa zpěv hlas vokály

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Vojtěch Tkáč | Foto: Pavla Hartmanová
Jsem moderátor Radia 1 a spoluautor hudebně obsedantního magazínu …
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY