Přejít k hlavnímu obsahu
František Čáp - So, 15.11.2014 - 19:51

Akustická kytara: umíš si ji vybrat?

Zapůsobit na pódiu nebo u ohníčku můžeš nejen díky jedinečným osobnostním předpokladům. Neméně důležitý může být i sázka na tu správnou akustickou kytaru. Při jejím výběru se vyplatí myslet na to, pro jaký hudební žánr ji hodláš využít a jaké nároky na ni kladeš. Důležitým kritériem jsou vedle typu nástroje a jeho ceny především materiály, z nichž je kytara vyrobena, její výbava a úroveň zpracování. Se startem nové rubriky Junior si zopakujeme článek z loňského roku.

Kytara klasická, nebo westernová?

Základní rozdíl, kterého si všimne každý začátečník, spočívá v tom, že zatímco španělka používá struny nylonové, westernové kytary struny kovové. Rozdíly jsou samozřejmě i v konstrukci, parametrech krku, velikosti těla a tak dále, a samozřejmě hlavně ve zvuku.

Klasické kytary jsou nástroje vhodné pro hraní klasické hudby či hudby jí podobné, kde se využívá vybrnkávání prsty. Rozličné typy nástrojů odvozených od klasických kytar se používají ve folkové či tradiční španělské hudbě, jak ostatně jejich hovorový název "španělka" naznačuje. Kromě použití nylonových strun se klasické kytary odlišují plochým hmatníkem, širším krkem a většinou delší menzurou.

Westernové kytary je souhrnné označení pro skupinu kytar, které spojuje použití kovových strun, užší krk a zaoblený hmatník. Vhodné jsou například pro folk, bluegrass, country, blues, pop, rock a dalších žánrů, kde se kromě prstové techniky využije i hraní trsátkem. Mezi westernové kytary se ale řadí i několik typů kytar, které se odlišují především tvarem, a proto i svým zvukem.

Jaký typ westernové kytary?

Jednotlivé typy westernových kytar spojuje použití kovových strun, podobné technické parametry a konstrukce. Odlišuje je tvar těla a kvůli tomu i zvuk.

Základními tvary jsou dreadnought. Dreadnought je označení pro typ kytar, který vyvinula firma C. F. Martin roku 1916. Jedná se pravděpodobně o nejrozšířenější a nejoblíbenější verzi akustické kytary, jejíž výhodou je jejich všestrannost a pohodlnost. Díky tomu ji používají kytaristé ve většině hudebních žánrů. Jumbo se vyznačuje především větším a kulatějším tělem. Díky objemnějšímu tělu bývají Jumba hlasitější a lépe podávají basové tóny. Výběrem dreadnoughtu nebo jumba tak v podstatě nemůžeš udělat chybu.

Vybírat mezi ostatními typy akustických kytar se dá doporučit spíše pokročilým kytaristům, kteří mají přesnější představu o tom, co od nástroje vyžadují. Pod označením Grand Concert se skrývají kytary s menším pohodlnějším tělem s harmonicky bohatým zvukem, který oceníte nejen při hraní prsty. Grand Auditorium pak nabízí o něco větší tělo, jejich zvuk je barevný, mohutnější, ale stále velmi čistý. Setkat se můžete i s Parlory, což jsou menší kytary s velmi malým tělem používané ve folku a blues.

Někteří výrobci uvádějí na trh vlastní typy nástrojů, takže se můžete setkat i s jinými označeními. Většina akustických kytar ale bude vycházet z výše popsaných designů.

Proč si vybrat 12strunnou kytaru?

Tento typ kytar je sice méně obvyklou podobou akustické kytary, nicméně jeho použití je poměrně široké – s "dvanáctkami" se setkáte jak ve folku, tak třeba i v rocku. Kytaristé si je často volí díky plnějšímu a barevnějšímu zvuku, který se skvěle uplatní zejména při hraní doprovodů.

Struny E, A, D a G bývají na 12strunných kytarách standardně doplněny strunou znějící o oktávu výše, zatímco struny H a E jsou pouze zdvojeny. Kvůli tomu se musely přizpůsobit některé technické parametry, takže například krk je širší. Pro kytaristu, který není na takovýto typ nástroje zvyklý, bývá zpočátku hraní na 12strunnou kytaru obtížnější záležitostí, avšak jeho zvládnutí se jistě vyplatí.


Akustická, nebo elektroakustická kytara?

Akustická kytara, narozdíl od kytary elektrické, funguje čistě na principu přirozeného zesílení zvuku v těle nástroje. Někdy je ale třeba, aby byl zvuk ještě hlasitější nebo aby s ním šlo ještě dále pracovat – například při hraní v kapele nebo při nahrávání. Proto je třeba zvuk snímat a převést do podoby elektrického signálu.

Pokud si zvolíš čistě akustickou kytaru, pak máš dvě možnosti – dodatečně instalovat systém snímání, což nemusí být zcela optimální řešení, nebo použít mikrofon. Snímání mikrofonem je nejlepší volbou v nahrávacím studiu, ale při živém hraní již nemusí být zcela vhodné – jsi omezení tím, aby nástroj byl v jedné poloze, navíc se mohou objevit i některé jiné komplikace.

Hraješ-li tedy více s kapelou, bude vhodné uvažovat o kytaře elektroakustické. Takový nástroj je vybaven snímačem a většinou i předzesilovačem. Nejčastěji se používají snímače piezoelektrické, méně často kontaktní mikrofony, setkáte se i s elektromagnetickými snímači. Do elektroakustické kytary můžete zapojit kabel a po něm vést signál například do kytarové aparatury, mixážního pultu nebo jiného zařízení. Elektronika těchto kytar může obsahovat třeba i ladičku, nutné je u nich použití napájení v podobě 9V baterie.

Jaké parametry mám při výběru kytary sledovat?

U akustických kytar je výhoda, že je zde poměrně málo faktorů, které je třeba při výběru řešit. Co je ale podstatné, jsou použité materiály – je nutné rozlišovat kytary laminované (u kterých jsou luby, přední i zadní deska z laminovaného dřeva), kytary polomasivní (luby jsou laminované, přední deska masivní, zadní deska může být masivní i laminovaná) a kytary celomasivní (vše je z masivu). Platí to, že masiv hraje lépe, avšak zároveň je náročnější na údržbu. Pokud hledáš skutečně prvotřídní nástroj, zvol kytaru celomasivní. Jde-li Vám o kompromis kvality a ceny, bude pro Vás tou pravou volbou polomasivní kytara – tyto nástroje jsou naštěstí cenově čím dál tím dostupnější. Pakliže jsi ale vodák nebo kotlíkář a nevadí ti obětování zvuku, pak zvol kytaru překližkovou, protože je výrazně méně náchylná na změny v teplotě či vlhkosti.

Též je dobré podívat se na typ použitého dřeva. Nelze říct, co je ta nejlepší kombinace, protože každému zní dobře něco jiného. Pokud by se ale měly zmínit ty nejčastěji užívané odrůdy, tak na přední desky se nejvíce užívá smrk a cedr, dále lze jmenovat například javor, na luby a zadní desky se nejčastěji užívá mahagon a jeho odrůdy, palisandr či třešeň. V současnosti jsou v oblibě i různá exotická dřeva, která krom zvuku zaujmou u svým vzhledem. Tradiční jsou kombinace smrku a mahagonu, cedru a palisandru, smrku a palisandru, cedru a třešně a další.

U akustických, zejména pak klasických kytar, se často dělí kytary na kytary 1/2, 3/4, 7/8 a 4/4 – tato čísla vypovídají o velikosti těla. 4/4 je standardní velikost, ostatní jsou pak menší. Toto má smysl hlavně pro menší děti, na něž by byla klasická kytara moc velká. U dospělých a teenagerů již není žádný důvod nekoupit 4/4 kytaru.

Potřebuješ k hraní na akustickou kytaru i nějaké příslušenství?

Při koupi kytary je vždy dobré koupit si náhradní sadu strun. Respektuj typ, který tvůj nástroj vyžaduje – na klasickou kytaru tedy kupte struny nylonové, pro westernovou kytaru kovové. Pro začátečníky je vhodné pro začátek koupit struny spíše tenčí.

Základem při hraní je pochopitelně to, aby kytara ladila – proto jistě oceníš ladičku, která ti s laděním pomůže. Můžeš volit mezi ladičkami "do ruky", které zvuk sejmou pomocí mikrofonu, a klipovými, které se připevní na nástroj a snímají jeho vibrace. Existují ladičky určené výhradně pro kytary a jejich standardní ladění, vhodnější jsou ale ladičky chromatické, kterými naladíte jakýkoli nástroj v jakémkoli ladění. Některé ladičky můžou mít zabudované i další funkce, jako například metronom.

Pro přenášení a převážení kytary je jistě dobré mít obal. Pokud nástroje často přenášíte a nepotřebujete extrémní mechanickou ochranu, bude Vám stačit měkký obal, neboli gigbag. Potřebujete-li větší ochranu a nevadí Vám větší hmotnost a rozměry obalu, zvolte tvrdý obal, tedy kufr.

Kromě hraní prsty možná budeš využívat hru trsátkem, pak tedy není od věci koupit si nějaká trsátka. Bohužel se nedá poradit jaká přesně, protože každému vyhovuje něco jiného. Pro hraní ve stoje budeš potřebovat řemen – ať už půjde o nylonový popruh nebo kožený řemen. Možná oceníš i nějakou kytarovou kosmetiku, která ti pomůže udržovat svůj nástroj v perfektním stavu.

Tagy Akustická kytara Elektroakustická kytara struny trsátka Kytarová kosmetika
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY