Přejít k hlavnímu obsahu
Judas Priestess
Judas Priestess
Stanley - Ne, 30.10.2016 - 07:00

8 nejlepších ženských revivalů

Některé ženské revivalové kapely si o genderově nekorektní článek vyloženě říkají. Zůstaňme ale věcní a neshazujme ani legitimní podstatu revivalu. Tohle je prostě osm dost možná nejlepších ženských revivalů. Některým dámám stačí co nejvěrnější hudební poloha, jiné se svým vzorům snaží vyrovnat i po stránce image, další se pokouší také o co největší podobu doslova fyzickou. Pojďme si je představit.

1. Zepparella (Led Zeppelin)

Americký "all female revival band" Zepparella vznikl v roce 2005, kdy své síly spojila brilantní kytaristka Gretchen Menn s bubenicí Clementine. Dvě vynikající muzikantky, které kromě chuti hrát pojila i láska k hudbě Led Zeppelin. Během krátké doby se k nim připojila basistka Angeline Saris a zpěvačka Noelle Doughty a ženská obdoba hard rockové legendy byla na světě. Pouhá pódiová prezentace slavných skladeb ale dámám brzy nestačila a vlastní pojetí skladeb Led Zeppelin doposud zaznamenaly na dvou studiových a jednom živém albu. A důkazem, že to nedělají vůbec špatně budiž fakt, že sami zbylí členové Led Zeppelin se řadí mezi přátele kapely a vyslovují se o nich s uznáním.


2. Iron Maidens (Iron Maiden)

I další ryze dívčí revivalová kapela si vzala za vzor legendu. Tentokráte legendu heavy metalu – slovutné Iron Maiden. Pětice dívek, která si pro potřeby kapely vymyslela i všeříkající přezdívky jako např. Adriana Smith, Davina Murray, Steph Harris či Bruce Chickinson. Jednu z členek tohoto bandu – kytaristku Nitu Strauss můžete dnes vídat jednak na pódiích po boku Alice Coopera a nebo na některém z jejích četných kytarových workshopů, se kterým v nedávné době zavítala i do České republiky. Iron Maidens se mohou pochlubit čtveřicí alb a stejně jako v případě Zepparelly i je pojí přátelský vztah se svým předobrazem.


3. Black Sabbitch (Black Sabbath)

Ženská obdoba králů temnoty vznikla spojením bubenice jménem Angie Scarpa s kytaristkou Blare N. Bitch. Přestože každá pocházela z trochu odlišného hudebního světa, jednoho dne si tyto dlouholeté kamarádky spolu zahrály War Pigs a oběma bylo jasné, že v tom bylo něco víc, než jen pouhé přehrání slavné skladby. Jako baskytaristku angažovaly Melanii Makaiwi a na místo Ozzy Osbourna dosadily jedinečnou Aimee Echo. Jejich perfektní souhra a pečlivě nastudovaný styl hry jednotlivých členů Black Sabbath je v roce 2015 nakonec přivedl až na proslulý OzzFest, kam si je osobně vybral samotný Ozzy... nebo že by spíš Sharon?


4. Judas Priestess (Judas Priest)

I další britská heavy metalová legenda Judas Priest má svůj dámský protějšek. Říkají si Judas Priestess a tvoří ji pětice do černé kůže jaksepatří oděných a řádně okovaných dam, v čele s nepřehlédnutelnou zpěvačkou jménem Militia Vox. Ta nejenže disponuje řádně řízným hlasem a jistý francouzský hudební magazín ji nazval spojením Roba Halforda a Tiny Turner, ale... (zůstaňme korektní). Od svého vzniku v roce 2009 sbírá kapela jeden úspěch za druhým, plní stránky prestižních hudebních magazínů a fanzinů a tudíž rozhodně nemůže chybět ani v našem výčtu.


5. AC/DShe (AC/DC)

Ani australská elektrárna neunikla pozornosti ženských revivalů a tak již od roku 1997 můžete na pódiích vídat i Anguse v sukních. Tedy přesněji jeho představitelku Pamelu Ausejo alias Agnes Young. Kapela se zaměřuje především na období kdy v AC/DC působil v roli frontmana charismatický Bon Scott, kterého v kapele zosobňuje jistá Amy Ward alias Bonny Scott. A co na tom, že kapela zrovna není Made In Australia, ale pochází ze slunné Kalifornie.


6. Kissexy (Kiss)

Ačkoliv tenhle revival tak docela "all female" není a post Ace Frehleyho zde zastává jistý Sergio, zbytek kapely jsou ženské jak mají být, tak snad se dá tenhle drobný "nedostatek" přehlédnout. Kapela vznikla již v roce 1993 tak trochu netradičně v Itálii a jejich nahrávky můžete nalézt na několika kompilacích vzdávajících hold – komu jinému – než kapele Kiss. Na několika jejich koncertech s nimi vystupoval v roli hosta i samotný Ace Frehley a během turné Psycho Circus skupiny Kiss, se děvčata... a chlapec, setkaly osobně i se svými vzory, kteří byli údajně pojetím jejich tvorby nadšeni.


7. Misstallica (Metallica)

Misstallica vznikla původně jen jako boční projekt baskytaristky Teddi Tarnoff, která působí i v dalším ženském revivalu Queen Diamond (King Diamond/Mercyful Fate). Od roku 2008 ale působí tato americká dívčí formace jako oficiální revival této thrash metalové legendy. Její repertoár se skládá především z prvních čtyř alb Metallicy (Kill 'Em All, Ride The Lightning, Master of Puppets, ...And Justice For All) a občas zaloví i na proslulém albu cover verzí Garage Inc. Ze záznamů z koncertů je pak jasně patrné, že děvčata nesází jen na svůj vzhled a nejsou pouhou parodií slavné kapely, ale své nástroje velmi dobře ovládají a tudíž za svými vzory hudebně příliš nezaostávají.


8. The Ramonas (The Ramones)

Britské dívčí kvarteto, které se rozhodlo šířit odkaz punkových pardálů Ramones. Svým americkým mužským protějškům se snaží přiblížit nejen hudebně, ale i co se image týče a tak při letmém pohledu na některé členky The Ramonas můžete být i lehce na vážkách, zda před sebou máte originál či "kopii". Lisa, Zoe, Vicky a Camille alias Cloey, Rohnny, Pee Pee, a Cammy to spolu táhnou od roku 2004 a úspěchy sklízí nejen na domácí scéně, ale i v Evropě a USA.


Tento výčet samozřejmě není a ani nemůže být úplný, neboť svůj ženský revivalový či chcete-li tribute ekvivalent má skoro každá významnější kapela. A tak jen namátkou... Takoví AC/DC mají hned několik čistě ženských tributů, jako např. Back:N:Black, ThundHerStruck, Hell´s Belles nebo Her Way To Hell. Stejně jsou na tom i Kiss – Priss, Black Diamond, Kisser, Slutter aj. Ženské tribute bandy ale mají i kapely jako např. Aerosmith – Ladysmith či Aerochicks, The Beatles – The Shet-Tles, Manowar – Manogirls, Guns N' Roses – Guns ‘N Hoses, Bon Jovi – Blonde Jovi a dokonce i Jimi Hendrix – Foxey Lady.

Probrouzdáte-li internet, narazíte ještě na desítky dalších, více či méně zdařilých ženských revivalů. Pokud jste dnes v článku nenašli ten váš oblíbený, neváhejte a podělte se o něj s námi.

Tagy humor revival
Mé muzikantské motto: "Když se ti něco nelíbí, tak to nehraj. Ale nejdřív se to pořádně nauč..."
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY