Přejít k hlavnímu obsahu
Bytové koncerty? Lidi si budou blíž a kulturu poznají zblízka | Foto: Leanne Green
Bytové koncerty? Lidi si budou blíž a kulturu poznají zblízka | Foto: Leanne Green
Jan Hamerský -

7 způsobů, jak by hudbě mohl prospět koronavir

Bylo nutné zakázat akce pro víc než třicet účastníků. I když nás spíš než nákaza ohrožují související zhoršení zdravotní péče a recese, zdraví je pořád na prvním místě. Přesto hrozící pandemie může mít i své klady. Naznačím sedm z nich a risknu, že chvílemi budu připomínat Kohna, který den před potopou světa v synagoze lidi nabádá, ať se už nemodlí a učí se dýchat pod vodou.

1. Nákaza ruší festivaly a koncerty, čímž naplno odhaluje mezi muzikanty „nezávislé dodavatele“. Je větší naděje, že by se konečně někdo začal vážně zabývat jejich platy a pracovními podmínkami.

2. Za krize obecně roste poptávka po alkoholu, drogách, ale také hudbě. Lidé chtějí alespoň na chvíli přijít na jiné myšlenky. Tato nákaza je nejspíš zhusta přesměruje na internet. Růst streamovacích služeb je nabíledni. Brněnská filharmonie už koncerty přenáší živě. Filharmonici a s nimi kameramani, střihači nebo zvukaři by se tedy prozatím tolik nemuseli bát o práci. Streamované koncerty bez obecenstva mají dosud neprobádané možnosti. Můžete využít jindy obsazené hlediště a vyloženě žádoucí je také si víc vyhrát se scénou nebo videem.

3. Že vir zatím inspiruje ponejvíce virální kulturu? Inspirativnost roušek a zakázaných doteků budeme teprve objevovat. Vlezlý v-pop o mytí rukou může (a také nemusí) být začátek. Hudba zpracovala i černobylskou havárii. Působivou zvukovou stopu ke stejnojmennému seriálu HBO poskládala islandská skladatelka a violoncellistka Hildur Guðnadóttir ze zvuků, které jí na setu (místě natáčení), odstavené litevské elektrárně Ignalina, nabral Chris Watson.

4. Nelze vyloučit, že mezi nakaženými přibudou noví muzikanti, kteří se předtím nenaučili na nástroj, protože jim na cvičení a studium zkrátka nezbýval čas.

5. O kolik méně budou muzikanti koncertovat, o to více by mohli nabírat inspiraci, dotahovat nedodělky, skládat nový materiál, nahrávat ho a dokonce se věnovat rodinám. Schválně si spočítejte, kolik času včetně přípravy takové obyčejné turné zabere.

6. Ze stejného důvodu si můžeme víc vážit každého koncertu, který se uskuteční, i setkání s ostatními muzikantkami a muzikanty. Hanka Lundiaková už si na facebooku pohrává s ideou bytového turné. Co by ne, lidi by si byli blíž, kulturu by poznali zblízka.

7. Bude-li dál platit „třicet a dost“, dělníkům kultury, kteří bývají rádi, když do svého oblíbeného sklepa vylákají pět a půl kámoše, by se mohlo blýskat na lepší časy. Úměrně tomu by se také znásobil dopad myšlenek (kontra)kultury. Dostala by totiž šanci oslovit lidi, kteří by s ní jinak do kontaktu nepřišli.

Zapomněl jsem na nějaký další možný přínos? Karanténa, nekaranténa, neváhejte, pomozte nám tento text vylepšit.

Tagy koronavirus živé umění bytové koncerty streaming

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Jan Hamerský
/*1988/ Když se v patnácti rozhodoval, co dál dělat, psaní byla jasná volba. V devatenácti si to rozmyslel. Přišlo mu, že to dějiny píšou příběhy. Pak zjistil, že to jsou vítězové a dal se k poraženým. Historii i tak vystudoval a tři roky ho živila, než od ní zběhl. Stalo se t…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY