Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

7 vintage kytar Epiphone ze série Inspired by Gibson Custom Shop

Jak značka Epiphone před několika měsíci slíbila, po modelech LP Kirk Hammett Greeny a LP Adam Jones přichází na trh další várka kytar, které stejně jako zmíněné nástroje dostaly hlavici v originálním gibsonovském stylu „open book“ a vycházejí z legendárních originálů nashvillské firmy. Celkem sedm kousků, včera oficiálně zařazených do kolekce Inspired by Gibson Custom Shop, tvoří varianty Epiphone Les Paul Standard 1959, Les Paul Custom, pololubový ES-355 1959, luxusní SG Custom 1963 a trojice akustik zastoupených verzemi 1942 Banner J-45, 1957 SJ-200 a J-180 LS.

Epiphone 1959 Les Paul Standard

V roce 1959 dozrál model Les Paul do své dnes již klasické podoby – s nově vynalezenými humbuckery PAF a krásnou povrchovou úpravou Burst. Tato rekonstrukce jednoho z nejslavnějších nástrojů z produkce Gibsonu má masivní mahagonové tělo s javorovým topem krytým dýhou z figurovaného javoru v kvalitě AAA, pohodlný zaoblený profil krku Medium-C 1959, snímače Gibson USA Custombucker, zapojení z 50. let kobylku ABR-1 a struník Gibson Historic Reissue Stop Bar. V nabídce jsou transparentní odstíny Iced Tea Burst, Tobacco Burst, Factory Burst nebo Washed Cherry Sunburst.

Epiphone Les Paul Custom

Vlajková loď dané edice, dodávaná v oblíbených úpravách Alpine White či Ebony, má strojky Grover Rotomatic 18:1, kobylku tune-o-matic i struník typu Lock Tone ve zlatém chromu, mahagonový krk s profilem 50s Rounded-C, ebenový hmatník a poziční značky z pravé perleti. Dvojici snímačů Gibson 490R a 498T s cívkami uloženými v kovových krytech doplňují potenciometry CTS, kondenzátory Mallory a přepínač plus výstupní jack Switchcraft. Korpus je opět z masivního mahagonu, dostatek výšek zajišťuje javorová horní deska.

Epiphone 1963 Les Paul SG Custom

Rok 1963 byl posledním rokem, kdy byl na modelu SG Custom použit přívlastek „Les Paul“, a prvním rokem, kdy se na něm objevilo vibrato Maestro Vibrola,  které najdeme také u velkoryse pojatého Epiphonu s celomahagonovou konstrukcí, krkem opatřeným spojem s dlouhým čepem, subtilnějším profilem Slim Taper a stejně jako u Les Paul Custom ebenovým hmatníkem s perleťovými intarziemi. SG v laku VOS (Vintage Original Sheen) Classic White je osazen trojicí snímačů Gibson USA Custombucker. Elektronika, kobylka i ladicí mechaniky je identická jako v případě LP Custom.

Epiphone 1959 ES-355

Replika slavné pololubovky dostala tělo z 5 vrstev javoru a topolu s masivním javorovým středovým blokem pro lepší sustain, pevnější konstrukci a odolnost proti zpětné vazbě. Mahagonový krk s profilem 50s Rounded Medium-C je kombinován s hmatníkem z ebenu, na hlavici má kromě loga Epiphone a strojků Grover Rotomatic své místo perleťová intarzie Split Diamond a dvojité diamantové logo Inspired by Gibson vyleptané na zadní straně. Zvuk přenáší dvojice humbuckerů Gibson Custombucker, zvolena byla kobylka tune-o-matic a hliníkový struník Gibson Historic Reissue Stop Bar. Barvy: Cherry Red, Classic White, Ebony VOS.

Epiphone 1942 Banner J-45

Elektroakustika v tradičním transparentním laku Vintage Sunburst představuje kvalitní kopii původního Gibsonu „Workhorse“ z roku 1942, což se odrazilo na konstrukci z masivního mahagonu a tepelně zestárlé ozvučnice z červeného smrku. Krku vybaveného profilem V sekunduje hmatník z laurelu a připraven je ozvučný systém L.R. Baggs VTC zahrnující piezo snímač a aktivní předzesilovač (hlasitost + tónová clona) umístěný v ozvučném otvoru.

Epiphone 1957 SJ-200

Cenově dostupnější alternativa ke Gibsonu SJ-200, známého jako „King of the Flat-Tops“, se může pochlubit korpusem z figurovaného javoru, vnitřním žebrováním X, tepelně upraveným topem ze smrku sitka a krkem z plamínkového javoru s C-profilem. Struny kotví v lety osvědčené kobylce J-200 Moustache osazené kompenzovaným kostěným sedlem a přes nultý pražec z identického materiálu míří do ladicích strojků Epiphone Deluxe. Elektrickou signálovou cestu opět zajišťuje systém L.R. Baggs VTC. Výrobce tento model dodává v provedeních Antique Natural či Vintage Sunburst.

Epiphone J-180 LS

Závěr přehledu nových kytar z letošní kolekce Epiphone Inspired by Gibson Custom Shop 2024 patří modelu, který je více než inspirován kultovním flattopem Gibson Everly Brothers J-180. Epiphone tentokrát zvolil trochu netradiční provedení Frost Blue a Pink, přičemž druhá jmenovaná varianta evokuje příbuznost se signaturou postavenou Gibsonem pro zpěvačku Taylor Swift. Stěny korpusu ve formátu Small Jumbo jsou lepeny z javoru, pro ozvučnici byl vybrán tepelně upravený smrk sitka a mahagonový krk s profilem Rounded-C nese hmatník z palisandru. Standardem jsou značky ve tvaru hvězdy z pravé perleti, ladicí mechaniky Epiphone Deluxe a systém LR Baggs VTC. Ke všem nástrojům jsou dodávána pevná pouzdra.

Tagy epiphone Epiphone Inspired by Gibson Custom Shop

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY