Přejít k hlavnímu obsahu
Chick Corea | Foto: Lynne Goldsmith
Chick Corea | Foto: Lynne Goldsmith
Stanley -

5 hudebních milníků v životě Chicka Corey

Zpráva o úmrtí legendárního jazzového klavíristy a skladatele se po internetu rozletěla rychlostí blesku. Však také Chicka Coreu znal snad každý muzikant a posluchač s trochu širším rozhledem. Neúnavný dříč, který za svůj život obdržel 23 cen Grammy a natočil více jak 100 alb, ať již pod svým jménem či s kapelami, ve kterých působil. Pojďme si nyní připomenout některé jeho zásadní hudební události v životě.

1. Rok 1968  zrod fenoménu

Tedy hovoříme o hudebním zrození. Samotný Corea přišel samozřejmě na svět o něco dříve – 12. června 1941 a ke klavíru poprvé zasedl již ve čtyřech letech. Od mala byl obklopen jazzovou hudbou, ke které ho vedl jeho otec Armand, který hrál na trubku. V osmi letech se Chick (vlastním jménem Armando) začal učit hrát i na bicí a tato vášeň mu vydržela po celou jeho hudební kariéru, i když na bicí hrál jen příležitostně. Jeho nepřehlédnutelný talent ho již na počátku šedesátých let vynesl až ke spolupráci se Stanem Getzem či Herbie Mannem. V roce 1968 pak vyšlo jeho první sólové album Tones For Joan´s Bones, které sice nahrál již o dva roky dříve, ale oficiálně vyšlo až o dva roky později.

2. Miroslav Vitouš  česká stopa

Rok 1968 ovšem neznamenal pro Chicka Coreu pouze vydání debutového sólového alba. V témže roce se jeho hudební život propojil v přeneseném významu i s naší republikou – prostřednictvím fenomenálního kontrabasisty Miroslava Vitouše, který spolu s bubeníkem Royem Haynesem vytvořil s Chickem Coreou trio. Vznikla tak další legendární nahrávka Now He Sings, Now He Sobs. Album je právem řazeno mezi nejlepší jazzové nahrávky všech dob a toto trio bylo ve větších či menších intervalech příležitostně oživováno, byť bez další studiové nahrávky.

3. Miles Davis  vysoká škola

Kdo zná Milese Davise trochu blíže, tak ví, jaké nároky kladl na své spoluhráče. A právě po boku tohoto umělce se na několika jeho albech (včetně legendárních živých alb Black Beauty: Live At The Fillmore West a Miles Davis At Fillmore: Live At The Fillmore East) objevil i Chick Corea. Jako člen kapely absolvoval s Davisem těsně před koncem šedesátých let i několik velmi úspěšných turné. A právě v Davisově skupině narazil na basistu Davea Hollanda, se kterým se od skupiny oddělil a vytvořili spolu vlastní skupinu Circle.

4. Return To Forever  fúze stylů i muzikantů

Jedna z nejzásadnějších kapel, kterou kolem sebe Chick Corea postavil. Kapela, ve které se pojilo hned několik hudebních stylů a kterou prošla celá řada špičkových muzikantů. Za všechny jmenujme alespoň saxofonistu a flétnistu Joe Farrella, bubeníky Lennyho Whitea a Steva Gadda, kytaristy Billa Connorse, Al Di Meolu či basistu Stanleyho Clarka. Zatímco počátky této kapely se nesly spíše v duchu latino jazzu, pozdější období již bylo zcela ve znamení jazzrockové fúze. Za nejúspěšnější album této kapely lze zcela jistě označit album Romantic Warrior z roku 1976. Kapela Return To Forever také přiležitostně fungovala v různých obměnách až do současnosti.

5. Chick Corea Elektric Band  naplno k virtuozitě

Coreův Elektric Band, včetně své odnože Akoustic Band (později přejmenované na New Trio) představuje vrchol Coreovy flexibility a virtuozity. Jazzrocková fúze na té nejvyšší úrovni s Davem Wecklem za bicími, s kytaristy Scottem Hendersonem a Carlosem Riosem (oba později nahradil Frank Gambale a ještě později Mike Miller) a s technicky dokonalým basistou Johnem Patituccim. Každé album tohoto uskupení v podstatě překonávalo to předchozí, i přestože přinášelo vždy i určitý úkrok jiným směrem. Ani sestava Elektric Bandu nebyla stabilní – na postu bubeníka se tak průběžně střídal Dave Weckl s Gary Novakem a Johna Patitucciho dočasně vystřídal Victor Wooten. A stejně jako u většiny předchozích kapel i Elektric Band (potažmo New Trio) fungovala kapela s různými přestávkami až do současnosti.

Chick Corea samozřejmě během své kariéry zanamenal bezpočet úspěchů i coby pouhý sideman na albech svých přátel, dal dohromady několik pozoruhodných hudebních dvojic, např. s vibrafonistou Gary Burtonem, s klavíristou Herbie Hancockem či s banjistou Bélou Fleckem a nelze opomenout ani další z jeho projektů, kapelu Five Peace Band či Chick Corea And The Vigil.

Nové projekty ani alba již ale bohužel nepřibydou. Chick Corea sice do posledních dnů natáčel a koncertoval, ale málokdo tušil, že prochází bojem s rakovinou, navíc s rakovinou poměrně vzácného a obtížně léčitelného typu. Dne 9. února tohoto roku Chick Corea svůj boj bohužel prohrál.

Tagy nekrolog Chick Corea Chick Corea Elektric Band Return To Forever

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Stanley
Mé muzikantské motto: "Když se ti něco nelíbí, tak to nehraj. Ale nejdřív se to pořádně nauč..."
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY