Přejít k hlavnímu obsahu
Hayseed Dixie
Hayseed Dixie
Stanley - Ne, 11.12.2016 - 08:00

5 country kapel utržených ze řetězu

Kytary, stetsony, vyšívané košile, džíny, koně na nohou i ve stáji. To je svět tradiční country. Pro někoho přímo životní styl, pro jiné trochu nuda. Ale jsou i country kapely, které vás rozhodně nudit nebudou a dokáží vás parádně "postavit na nohy". Našli jsme pár takových.

1. Graveyard Train

Hned v prvním případě o nějaké nudě či hudební strnulosti nemůže být ani řeč. Tahle australská partička se totiž umí pořádně odvázat a její koncerty bývají také často pěkně divoké. Přestože nástrojové obsazení v kapele vzbuzuje dojem, že se jedná o typické country, tedy akustické i elektrické kytary, dobro, banjo či foukací harmonika, při bližším pohledu (a poslechu) zjistíme, že v kapele jsou i nástroje pro country ne tak úplně typické. Vlastně nejsou moc typické pro žádnou hudbu, rytmiku zde totiž obstarává kladivo a řetěz nebo valcha stylizovaná do tvaru rakve.

Ostatně i texty jsou na hony vzdálené běžným víceméně romantickým a dálkou vonícím textům country kapel, hemží se třaskavým, místy až mrazivým humorem, dotýkají se témat smrti, alkoholu a bezbožnosti. Ostatně kapela sama tvrdí, že vznikla během častých pijatik v hospodě, ve které byla shodou okolností i prodejna hudebnin, a tak kapela kromě alkoholu nasávala i nejrůznější hudební vlivy. Se svou divokou směsicí country a dalších stylů jako je rockabilly, punk, rock n´roll nebo bluegrass to dotáhla až do studia a do dnešního dne se pyšní čtyřmi alby.

Prodejní i koncertní úspěchy kapelu zakrátko vymrštili do role headlinerů na hudebních festivalech (v roce 2014 na ostravských Colours) a popularita této šestice vousatých alkoholiků - jak sami sebe nazývají - stále narůstá. Adam Johansen, hráč na kladivo a řetěz, byl nedávno dokonce pozván na proslulý bubenický workshop do kanadského Vancouveru. Toho se sice zúčastnil, ale připadal si tam poněkud nepatřičně. Kapela sama svůj styl nazývá "horor country" a co ji odlišuje od ostatních country kapel je především přesah do mnoha žánrů, nechuť stát se součástí nablýskaného hudebního showbyznysu a udržení si statutu undergroundové kapely.


2. Slim Cessna’s Auto Club

Kapela z coloradských Skalistých hor, známá velmi dobře i českému publiku (naposledy u nás koncertovala letos v září), si rovněž styl zvaný country upravila k obrazu svému. Přívlastků, které tato kapela dostává do vínku je mnoho: country punk, country gothic, gothabilly... Kapela sama však na nějaké škatulkování zvysoka kašle a hrne si dál svou neopakovatelnou směsici stylů, spojenou s texty plnými černého humoru.

Jejich chytlavé a zpěvné refrény, zběsilá energie doslova prýštící z kapely při koncertech a především nespoutanost samotných členů kapely, kteří často nevydrží na pódiu a i se svými nástroji se vrhají mezi publikum, kde v pohodě odehrají a odzpívají nezřídka i celý set, z nich činí jednu z nejlepších koncertních klubových kapel současnosti. Více jak desítka alb, které od svého vzniku v roce 1992 kapela natočila a neustále vyprodané koncerty jsou pak jen potvrzením všeho výše zmíněného.


3. The Cleverlys

Tahle partička se sice na první pohled tváří jako seriózní country kapela, ale již na ten druhý pohled je jasné, že tady něco "nehraje". Kapela je totiž složena z pěkně vykutálených vtipálků, kteří místo tradičních country "válů" sází na svých koncertech jeden světový hit za druhým a to bez ohledu na žánr. A to vše samozřejmě ve velmi zajímavých, občas trochu svérázných, ale vždy slušivých country kabátcích.

Při pohledu na tuhle bandu se pak už můžete jen dohadovat, zda jsou to skutečně bratři (všichni totiž používají příjmení Cleverly), nebo zda je to jen jejich další taškařice. Na řádné album to sice kapela ještě nedotáhla, ale její videa a záznamy z koncertů baví celý svět.


4. Steve 'N' Seagulls

Kapela ne nepodobná té předchozí pochází z Finska a rovněž se věnuje předělávkám. Na rozdíl od The Cleverlys se soustředí zejména na rockové a metalové hity a přestože používá nástroje typické pro country či bluegrass, můžete je často vídat právě na rockových či metalových festivalech po celém světě (v roce 2015 např. vystoupila na proslulém metalovém festivalu Wacken Open Air). A přestože kapela ve své podstatě vznikla teprve v roce 2014, má na kontě již dvě řadové desky nazvané celkem vtipně Farm Machine a Brothers In Farms.


5. Hayseed Dixie

I poslední parta z našeho výčtu to na koncertech umí pěkně roztočit a kromě vlastní tvorby si bere na paškál jak country či bluegrassové klasiky, tak i rockové vypalovačky. Vše pak přetaví do řádně divokého stylu, který sama označuje jako rockgrass. V roce 2001 debutovala tahle americká kapela s deskou předělávek nazvanou A Hillbilly Tribute To AC/DC. Deska probudila velký zájem o kapelu a ta se tak díky tomu objevila i na festivalech jako Glastonbury, Download Festival či Roskilde Festival.

K dnešnímu dni kapela vydala již dvanáct řadových desek, mezi nimiž nechybí ani další tribute, tentokráte věnovaný skupině Kiss - Kiss My Grass z roku 2003. Ani téhle partě rozhodně nechybí humor a nadhled, ale rozhodně nejsou jen nějakou trapnou parodií. Kapela totiž vládne i velmi slušným muzikantským umem, který údajně udělal dojem i na samotného Gena Simmonse, Briana Maye či členy skupiny AC/DC. A slovutný Francis Rossi ze Status Qou si s kapelou ochotně zahrál.Kapel, které se věnují žánru country trochu odlišným způsobem je samozřejmě celá řada a uvedený výčet je tak jen malou ochutnávkou toho, co hudební scéna na tomto poli nabízí. A pokud zde není ta vaše oblíbená, určitě se o ní s námi podělte.

Tagy country humor
Mé muzikantské motto: "Když se ti něco nelíbí, tak to nehraj. Ale nejdřív se to pořádně nauč..."
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY