Přejít k hlavnímu obsahu
Hank Williams | Foto: Wikimedia commons
Hank Williams | Foto: Wikimedia commons
Matěj Ptaszek -

Před sto lety se narodil hitmaker country Hank Williams

„Není nikdo, koho bych chtěl mít ve rvačce po svém boku raději, než svou mámu s rozbitou lahví v ruce.“ Nezkrotná povaha, bolestný osud, dar pro nakažlivé melodie a láska k hluboce lidské textařině. I tak by se daly charakterizovat základní rysy Hanka Williamse, první super hvězdy country music, který se narodil před sto lety.

Drsný start

Hank, vlastním jménem Hiram King Williams, se narodil 17. září 1923 do chudé rodiny dřevorubce v Alabamě. Trpěl rozštěpem páteře a prudkými bolestmi zad, což jej vyloučilo z dětského kolektivu a dalo částečně základ k jeho pozdější rozervanosti. Únikem z drsné každodenní reality byla Hankovi hudba, která se linula z rádia. V osmi letech potkal pouličního alabamského černošského hudebníka Teet Tota a pod jeho vedením se začal učit hrát na kytaru. O pět let později již měl první koncert v rádiu a začal bojovat o popularitu v nejrůznějších talentových soutěžích.

Odhodlaná máma

Jak už vyplývá z Hankova výroku citovaného v úvodu článku, Williams svou maminku Lillie miloval nade vše pro její hlubokou mateřskou lásku a neúnavnou podporu synova talentu. Čtrnáctiletého Hanka s jeho kapelou Drifting Cowboys všude vozila vlastním autem a byla v podstatě Hankovou první manažerkou.

Ovšem dospělý život začal Hank coby dělník v docích. Drsná dřina od pondělka do pátku a o víkendech koncertování po klubech v Montgomery daly Hankovu stylu punc hluboké autentičnosti bez příkras. I díky tomu získal přezdívku Hillbilly Shakespeare. 

Démon alkohol

Vrozená vada v podobě rozštěpu páteře a práce v docích byly pro Hankovo zdraví strašlivou kombinací, jenž vyústila v chronickou bolest zad. Hank ji potlačoval alkoholem natolik vehementně, až se u něj rozvinula těžká závislost, která jej provázela až do konce pozemského života.

Na začátku druhé světové války se zamiloval do Audrey Shepard, která měla z předchozího manželství syna. Manželství, které uzavřeli roku 1942, se však kvůli Hankově divoké nátuře a alkoholismu po deseti letech rozpadlo. K rozvodu přispěla i smůla v podobě nehody, kterou Williams utrpěl roku 1951 během lovecké výpravy.

Hitmaker Hank

Williamsův dar psát smysluplné citlivé texty bez patosu a kýčovité líbivosti brzy přinesl ovoce v podobě smlouvy se společností Acuf Rose Publication. To se psal rok 1946. O pouhý rok později už měl Hank svůj první velký hit Move it on Over.

Umění oprášit starou odrhovačku

Roku 1949 Hank Williams písní Lovesick Blues definitivně prorazil na scéně country music. Starou píseń příjemně oprášil a předělal na hitovku, která neměla jepičího trvání. Dostal pozvánku do legendárního a nesmírně prestižního rozhlasového pořadu Grand Ole Opry, jenž vysílá nashvillská stanice WSM.

Každá druhá píseň, kterou stvořil, se následně stala hitem v první desítce country hitparády. Nakonec jich bylo na tři tucty, což je úctyhodný výkon, když si uvědomíme, že Hank Williams trpěl čím dál většími bolestmi zad, alkoholismem a závislostí na morfiu.

Hluboký spánek na zadním sedadle Cadillacu

Rok 1952 byl pro Hanka peklem. Rozvedl se s milovanou, ale čím dál více trpící Audrey. Pro nedisciplinovanost, alkoholismus a nechvalně proslulé výmluvy, proč už po xté nemůže odehrát vystoupení, byl vyhozen z pořadu Grand Ole Opry a stal se terčem nemilosrdných vtipů posluchačů country.

Na Silvestra měl Williams dohodnutý koncert v Charlestonu v Západní Virginii, kvůli sněhové vánici však byl nucen vystoupení zrušit. Místo toho se vydal s najatým sedmnáctiletým řidičem Charlesem Carrem ve svém modrém Olympic Cadillacu na novoroční koncert v Kantonu v Ohiu.

Hranice státu už nepřekročil. Na benzínové pumpě v Oak Hill si řidič všimnul deky spadlé ze spícího zpěváka. Když se jej snažil přikrýt, všimnul si, že Williams nereaguje. Přivolaný lékař konstatoval smrt. Vedle ruky mrtvé legendy se našla nedokončená báseň.

Hank Williams zemřel v necelých třiceti letech na infarkt v důsledku divokého životního stylu. Jeho geniální písně se hrají na všech countryových stanicích dodnes. Sedmdesát let po Hankově předčasném skonu je jeho geniální písničkářství stále živé.

Tagy Hank Williams country výročí

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Matěj Ptaszek
Bluesový zpěvák a profesionální hráč na foukací diatonické harmoniky. Vystudovaný fotograf a spisovatel. V současnosti je mým hlavním hudebním projektem duo: "Ptaszek & Bužma: Blues and Gospel" Na svém hudebním kontě mám pět oficiálních CD a tři učebnice: Škola hry na fouk…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY