Přejít k hlavnímu obsahu
Jakub Drak Kočí - Pá, 12.03.2021 - 08:00

3 rady, jak napsat hit

Nevím, jestli to tak máte taky, ale od dobré písničky očekávám nejen zajímavou chytlavou melodii, ale potřebuju, aby měla text, který má hlavu a patu. Nechci mít zkrátka pocit, že poslouchám slátaninu, co ze sebe někdo vyklopil mezi šestým a dvacátým škopkem. Ale zároveň nechci být ani za pitomce, co nedosahuje intelektuálních výšin autora.

Zázraky se dějí a někdy z člověka vypadne super text, ani neví jak. Přesně to je případ songu Je mi fajn mojí kapely Bez smokingu!, kde zpívám a pro kterou píšu texty. Zajímavé je, že člověk ze sebe dostane ty nejlepší věci většinou ve chvílích, kdy prochází náročným obdobím. Tento song vznikl, když jsem si hojil rány z nepovedeného vztahu a k tomu potřeboval rychle napsat písničku do jednoho projektu mého kolegy z divadla. Ovšem cesta od tohoto zárodku na album byla mnohem delší a složitější, ale to je jiný příběh. Tady chci napsat, jak to udělat, aby text byl pohodový a aby si ho lidé zapamatovali. Věřím, že Je mi fajn tohle všechno splňuje.

Bez smokingu! | Koláž: archiv Bez smokingu!

Rada první – refrén a název

Když písnička nemá jednoduše zapomatovatelný refrén, nikoho neosloví. Řešit se to dá dvěma způsoby. První je humor. Pomůže třeba nějaký jazykový vtip, který každý pochopí, teď mě zrovna napadá rýmová hříčka „utopie – utopí je“. Jenže co s písničkou, která z podstaty nemá být vtipná? Tady je potřeba vměstnat hlavní myšlenku celé skladby do jedné jednoduché věty, například: „Ještě kroužím, ještě lítám.“ Mimochodem Ještě lítám je název další písně mé kapely. Dát songu název jiný, než co se zpívá v refrénu, nefunguje. Buď ho tím odsoudíte k zániku, anebo mu stejně lidé budou říkat jinak.

Rada druhá – posluchač není bezduchý idiot

Naservírovat lidem text, který nemá duši, je neštěstí. Když se z takového songu stane díky dobrému marketingu hit, ovlivní myšlení spousty lidí. Což je dost smutné. Psát text pro hit je zodpovědná práce. Duši mu můžete dát tak, že do něj vtisknete kousek sebe a svých pocitů.

Rada třetí – pište srozumitelně o tom, co vás zajímá

Posluchač není hlupák a snadno odhalí, že autor textu vůbec netušil, o čem píše. Proto je dobré dělat texty o něčem, co člověka zajímá. Vaše myšlenky, emoce a názory totiž nejsou druhým lidem cizí. Naopak, stačí se podívat na diskuzní fóra... Samotná srozumitelnost textu je také hrozně důležitá. Nesmí být prázdný, ani příliš komplikovaný. Důvod je na snadě. Kdy posloucháte hudbu? Nevím jak vy, ale já většinou, když dělám nějakou důležitou práci, kterou chci mít rychle za sebou. Žehlit a přitom přemýšlet, co tím songem chtěl básník říct, moc nejde.

A to je ve zkratce vše, co jsem chtěl napsat k tématu padání jablek. Ne, vážně, nastínil jsem tu pár principů, jak má vypadat dobře udělaný text. Nakonec předkládám k všeobecnému posouzení dva songy mé kapely.

Je mi fajn má zvedat lidem náladu.

Ještě lítám vypráví o člověku, který je, ale nechce být za zenitem.

PS: Do diskuze pod článkem mi napište názory a připomínky. Popřípadě i tipy, jak tvoříte písňové texty vy. Díky, Drak.

Tagy jak napsat hit Bez smokingu! jak na to

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Jakub D. Kočí | Foto: Natálie Truhlářová
Studoval jsem textařinu u Jiřího Šlupky Svěráka a Marka Staška na Konzervatoři Jaroslava Ježka a rockový zpěv jsem zdokonaloval v RockOpeře Praha u Pavly Forest, Petra Opavy a Kamila Střihavky.   Kromě vlastních starších hudebních projektů (skupiny Succuba a Múzy kus) jsem nap…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY