Přejít k hlavnímu obsahu
Patří k Vánocům Smrtonosná past? A co Christmas in Hollis od Run DMC? | Foto: Pinterest.com
Patří k Vánocům Smrtonosná past? A co Christmas in Hollis od Run DMC? | Foto: Pinterest.com
Jan Hamerský -

10… taky vánočních klasik

Fairytale of New York od The Pogues? War Is Over od Lennona a Yoko Ono? OK, a dál? Co dalšího do playlistu, když po Rolničkách a z Bílých Vánoc lezete po stropě a kroutíte hlavou? Napoví desítka těch nejneortodoxnějších koled. Na své si přijdou všichni od alternativců po zoomery.

1. 100 gecs – sympathy 4 the grinch

Sympathy for the Devil? Stouni! Laura Les a Dylan Brady si tedy vyhlédli jiného kazisvěta, jehož kousky z dětí spolehlivě dostanou to nejhorší. Nemuseli ho hledat dlouho. Jsou přece z generace, pro kterou je věčně zelená klasika ta s Jimem Carreym v hlavní roli a která se točí okolo „totálního výprodeje“, rozuměj krádeže vánočních dárků.

2. AC/DC – Mistress for Christmas

U australské hardrockové mašiny s pěti křížky na krku překvapí jedině, že mají něco přímo k svátkům. Jinak je to klasická vypalovačka o vyvalování se v pelechu s macatou buchtou.

3. Jethro Tull – Ring Out Solstice Bells

Kdo by místo Vánoc slavil slunovrat? Přece keltská hardrocková kapela. Skot Ian Anderson možná podle svých slov napsal pohanskou koledu přijatelnou pro rádia. Asi myslel stopáž, poněvadž komplexní pojednání o středověkých oslavách zimního slunovratu má do cajdáků s chimesy hodně daleko.

4. James Chance – Christmas with Satan

„Jediný, co si musíte hlídat, je udržení tý vánoční atmosféry. Aby se mu prostě nesplašila jazzová kladiva a nezačalo to znít depresivně,“ varuje Kumšt před vlastně jediným úskalím vánočního hitu, pokud si na výpomoc sjednáte jazzmana. Odstrašující příklad za všechny: americký klávesista a saxofonista, který jazz fúzuje s avantgardním no wave a punkem.

5. Run DMC – Christmas in Hollis

Je Smrtonosná past vánoční klasika? Dost podobná polemika by se dala vést taky o hudební kulise úvodních titulků, ve které Run DMC dost možná kecá, že šrajtofli s míčem uvnitř má opravdu od Santy. Tak jako tak si bez obojího lze stěží představit půlnoční siestu bez dětí.

6. King Diamond – No Presents for Christmas

Metal se odjakživa naváží do křesťanství, ale asi jen kralevic dánský pokrytecky nepřeje hezké svátky a opřel se do naprostých základů, víry v Ježíška. A taky se vyznal, že sní o bílém Sabatu.

7. Lada Gaga feat. Space Cowboy – Christmas Tree

Od hudebnice, která s cenu MTV převzala v opravdu hodně hovězím kostýmku, se lze nadít ledasčeho, tedy i netradiční adaptace vánočního hitu. Schytala to Deck the Halls. V jejím podání souvisí s mnohem perverznějšími radovánkami než zdobením bytu cesmínou a zpívám koled.

8. Shoshen Knife – Space Christmas

Když je řeč o nestandardních vánočních písničkách, nejde vynechat Japonsko a kapelu, jejímž největším fandou byl Kurt Cobain. Sestry Naoko a Atsuko Yamano si totiž s Michie Nakatani pod vánoční stromeček přály kosmickou loď, aby si zaletěly na Pluto na maršmelouny a zmrzku.

9. The Kinks – Father Christmas

Možná jsou až čtvrtí po Beatles, Stounech a The Who. Jako první a asi jediní si ale dovolili Santovi vzkázat, aby už přestal rozmazlovat děcka z vyšších vrstev, taťkovi dokulil slušnou práci a jim prachy, jinak dostane šerednou nakládačku.

10. Beck – Little Drummer Boy

Vánoční klasika od  Katherine Kennicott Davis (1941) láká další výtržníky od chvíle, co Bowie v sedmasedmdesátém (už poněkolikáté) šokoval svět a zazpíval si ji s dožívajícím Bingem Crosbym. Se svou verzí přišla třeba Tori Amos. Nás ale bude víc zajímat sedmiminutová kaskáda katastrofálního rapu a WTF momentů od Becka.

A co vy? Jakou dáte k dobru klasiku, která vám pomáhá přebít všudypřítomný vánoční sentiment? Těším se na tipy v komentářích.

Tagy vánoce hudba King Diamond AC/DC 100 gecs

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Jan Hamerský
/*1988/ Když se v patnácti rozhodoval, co dál dělat, psaní byla jasná volba. V devatenácti si to rozmyslel. Přišlo mu, že to dějiny píšou příběhy. Pak zjistil, že to jsou vítězové a dal se k poraženým. Historii i tak vystudoval a tři roky ho živila, než od ní zběhl. Stalo se t…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY