Přejít k hlavnímu obsahu
Po bitvě je zkrátka každý generál a ví nejlíp, jak by vhodná vánoční hudba měla znít. | Foto: Flickr
Po bitvě je zkrátka každý generál a ví nejlíp, jak by vhodná vánoční hudba měla znít. | Foto: Flickr
Anna Marie Hradecká -

3 tipy, jak se jako muzikanti nenechat zničit vánočními šlágry

Advent, to je v našich končinách čas duchovního usebrání, dobrých skutků a všeobjímající lásky... neboli čas konzumu, nákupů, večírků a žranic. A také je to čas, kdy je člověk nucen na každém kroku poslouchat vánočního Goťťáka, Wham, Ztraceňáka nebo Mariah (nemá-li 24/7 na uších sluchátka). Také vánoční hudební pohodičku moc nedáváte? Chce se vám při zvuku rolniček vrhnout po někom kamenem či právě snězeným obědem? Nebo už dokonce nezvládáte ani číst články o vánočních skladbách? Tenhle si přečtěte – obsahuje totiž tipy, jak vánoční písně přežít, když máte hudební sluch.

1. Analyzujte je

Ať už jde o nové vánoční perly, se kterými každý rok přicházejí čeští slavíci, nebo o sněhem zavátou klasiku, i když vám dotyčná skladba připadá otravná, zkuste ji vzít na milost aspoň jako hudební cvičení. U Gottových vánočních hitovek si vyhledejte zahraniční originály a porovnejte texty a aranže. Věděli jste například, že píseň Jsou svátky napsali autoři Scott English a Richard Kerr už v roce 1971? Pod původním názvem Brandy a v interpretaci Bunnyho Walterse se příliš neuchytila, ale zato se pak pod pozměněným jménem Mandy a v podání Barryho Manilowa v roce 1974 stala obřím hitem. U nás jste anglickou verzi písně mohli slýchat hlavně kolem roku 2003 coby slaďák od boybandu Westlife. Jako u spousty dalších skladeb, ani zde tedy původně nejde o vánoční song, ale s vypiplaným českým textem Zdeňka Borovce se tam vánoční atmosféra dostala.

Když už jsme u těch textů, jiné vánoční skladby – hlavně ty ze současné produkce – můžete naopak použít jako učebnicový příklad, jak se český text pod melodii podkládat nemá. Největším expertem na obrácené přízvuky (tedy jak naroubovat nepřízvučnou slabiku na těžkou dobu dle pravidla „hlavněabysetotamvešlooo“) je Marek Ztracený (text „dnes je ten den, kdy je norMÁLní věřit“ v písni Stačí věřit, úplně arytmicky nacpaná fráze „milovníci léta doufaj, že bude sněžit“ tamtéž nebo „ruce studí, z nebe padá sníh, boHAtí i chudí, sever i jih“ v písni Snad se něco změní). O to víc pak potěší třeba vynalézavé a vtipné rýmy (jakož i celá dekadentně pravdivá atmosféra) v textu Štědrý večer nastal od Xindla X („abych věřil, že je štědrý, musel jsem si dát ještě drink“, „budu klidně tím, kdo sní o vánocích bílých, ale pouze v případě, že je ozdobí líh“).

A pokud jste blázni do zajímavých harmonií, zahoďte osekanou táborákovou transkripci Už z hor zní zvon či Bílých vánoc z Já písničky a pusťte se do rozboru originálních harmonií v bigbandových aranžích – ty české např. z alba Bílé vánoce od Karla Gotta (orchestr Ladislava Štaidla) přitom za světovou produkcí vůbec nezaostávají. Skvělou a propracovanou harmonii má taky třeba song Čtyři svíce, který pro zpěváka Jana Smigmatora (a s jeho textem) složil Svatopluk F. Smola. Dlouhé zimní večery budou hned utíkat rychleji.

2. Holte je

Ne nadarmo se říká, že pod svícnem je tma… a že kšeft je svatá věc. A zdaleka to přitom neplatí jenom u vánočních „holíren“ – spousta nadaných muzikantů a muzikantek odvádí skvělou a profesionální práci v kapelách a projektech, o které byste si coby posluchači ani „neopřeli kolo“ (nebo nepřiznali, že jde o vaši guilty pleasure, kterou posloucháte tajně doma při zatažených žaluziích).

Namísto otravného poslouchání Rybovky u štědrovečerní večeře si ji raději jděte zazpívat do sboru či zahrát do orchestru, zkuste některou známou vánoční píseň zaranžovat netradičně pro adventní koncert vaší kapely nebo se jen tak sejděte s kamarády u hraní koled. Uvidíte, že (re)produkovat vánoční hudební kýč je mnohem snesitelnější a zábavnější, než ho poslouchat.

3. Tvořte je

Každá nová vánoční píseň je vždy podrobena nelítostné kritice. Až za pár let se většinou ukáže, ze kterých opusů zůstaly jen pokusy a které skladby se uchytily. Zkuste si ale sami napsat vánoční song. Takový, který bude oslavovat hodnoty, které Vánoce symbolizují, ale nebude moc tlačit na pilu v patosu a nostalgii. Takový, který nebude ani nábožensky fanatický (přičemž výjevy typu „ať při mě stojí svatí/andělé“ jsou v pohodě, objevují se skoro v každé vánoční popovce), ale ani příliš přízemní a materialistický. Takový, který vytvoří atmosféru bezpečí, lásky a domova i v době, kdy za humny se válčí, ekonomická situace není růžová a měnící se klima nám dává vědět, že jsme to s huntováním planety dávno přeťápli. A zároveň aby to byl song, který není obsahově i hudebně zcela bez nápadu, názoru, chuti a zápachu.

Po bitvě je zkrátka každý generál a ví nejlíp, jak by vhodná vánoční hudba měla znít. Ale je to stejné jako s českou pop music – pokud vám vadí, jaká tady panuje produkce, buď zkuste sami zbořit hitparády s něčím lepším, nebo šoupejte nohama a nestěžujte si.

A co vy? Který vánoční song je vaše noční můra a který naopak máte rádi? Napište nám do komentářů!

Tagy vánoce just for fun

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Anna Marie Hradecká
Editorka a autorka článků pro Frontman.cz, dramaturgyně pražského kulturního prostoru Čítárna Unijazz, externí redaktorka Českého rozhlasu Vltava (Koncert bez hranic). Klavír, zpěv, altsaxofon, baskytara.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY