Přejít k hlavnímu obsahu
Sonic Youth na své slavné pokusy s laděním potřebovali opravdu velkou spoustu levných kytar. | Foto: Natxo Rodriguez
Sonic Youth na své slavné pokusy s laděním potřebovali opravdu velkou spoustu levných kytar. | Foto: Natxo Rodriguez
Jan Hamerský -

10 osobností, které hrají na levné kytary

Říká se, že je jedno, na co kdo hraje – rozhodující je pocit. A každému sedí něco jiného. Nejméně deset slavných hudebnic a hudebníků hrdě hraje na laciné kytary a pokud by do nich nějaký gear-expert rýpal ohledně kvality strun, snímačů nebo technického zpracování, s klidem ho pošlou do háje. Kteří to jsou? Podívejte se níže.

1. Mike Rutheford

Na slavném černém Stratovi Davida Gilmoura není nic moc světoborného. A podobně se to má s jinou legendou progresivního rocku, kytaristou a zakládajícím členem Genesis. Rutheford si oblíbil totéž co mnohé české ZUŠky – Squier Bullet Stratocaster za ani ne čtyři tisíce.

2. Prince

Mistr Prince si u kytarářů zadal neskutečné šílenosti: model Symbol od Jerryho Auerswalda nebo legendární „Obláček“ od Davea Rusana. Celou jeho kariéru ho však provázel překvapivě strohý nástroj – Hohnerova kopie Telecasteru z Japonska, na které se měnily jen snímače za výkonnější ze Stratocasteru. Tele s leopardím pickguardem prý Prince koupil někdy na konci 70. let na jedné benzínce za asi třicet dolarů prostě proto, že se mu líbilo.

3. Eddie van Halen

Dnes už tahle japonská podivnost patří spíš do butiku. Na začátku 70. let, kdy se na ní mladičký Eddie Van Halen teprve zaučoval, ale stála v přepočtu necelých šest tisíc korun. Dost možná je slyšet na debutovém albu Van Halen (1978).

4. Metallica

Kapela přes třicet let promuje značku ESP. Alba Ride The Lightning (1984) a Master of Puppets (1986) ale chlapci nahrávali s podstatně skromnějším vybavením. Kirk Hammett používal Ednu, kopii Stratu od firmy Fernandez, kterou si sám vylepšil: singly vyměnil za stejně široké humbuckery a přimontoval ještě dvojzvratné tremolo typu Floyd Rose. Naproti tomu James Hetfield hrál na kopii gibsonovského Flying V od Electry.

5. Sonic Youth

Ikonická partička newyorské alternativy sotva měla zapotřebí se vymezovat vůči hardrockové šlechtě, kterou si předcházely výrobci renomovaných značek. Kapela na své slavné pokusy s laděním potřebovala opravdu velkou spoustu kytar, což při jejích skromných finančních možnostech znamenalo nakupovat levně po bazarech.

6. Tom Morello

Zarytý levičák se v Hollywoodu na konci osmdesátek protloukal od jedné mizerně placené práce k druhé. Za to málo, co ušetřil, si nechal na zakázku postavit nejlevnější možnou kytaru v jedné malé dílně, kde ho vzali šeredně na hůl. „Ozbroj bezďomovce“ byla tak strašlivá, že až na korpus na ní Morello postupem času vyměnil úplně všechno. Spokojen s ní byl až ve chvíli, kdy pro ni získal snímače od EMG a grafitový krk.

7. Beck

Zapíchnout kytaru do lampy a přejet párkrát struny bottleneckem, na to není potřeba zvláštní talent ani nástroj. Beckovi stačil tenhle nápad a taky kytara Silvertone 1448, někdejší bazarová stálice, která na počátku 90. let stála zlomek své současné hodnoty. Becka vyšla na zhruba 60 dolarů.

8. Laura-Mary Carter

Kytaristka britských Blood Red Shoes tvrdí, že její bezejmenný model kytary Teisco je určitě ze 60. let. A na svůj nástroj nedá dopustit. Třeba skladbu An Animal bez ní nehraje jednoduše proto, že by ztratila svůlj unikátní zvuk.

9. St. Vincent

Předtím, než jí Music Man vyrobil kytaru na míru, používala hudebnice, zpěvačka, herečka a producentka leccos, co by profík do ruky nevzal. Z toho je asi nejznámější 1967 Harmony Bobkat. Oceňuje na ní především lehkost a stabilní tremolo.

10. Angel Olsen

„Jaké to bylo, být mladý v 50. letech?“, ptala se Angel ještě jako dítě svých o několik generací starších pěstounů – sama se narodila až v roce 1987. Těžko říct, zda jí dokázali uspokojivě odpovědět, rozhodně jí však předali zálibu ve starém popu. Možná proto se tato písničkářka cítí nejlépe, když hraje na starobylý 1957 Silvertone 1369. Před lety ho pořídila na bazaru za něco přes sto dolarů. Od té doby cena vyletěla na desetinásobek.

Samozřejmě tu chybí Jack White, Josh Homme, Billie Joe Armostrong nebo Fat Mike z NOFX a spousta dalších. Tento seznam není úplný ani konečný. Pomozte ho rozšířit v diskuzi pod článkem.

Tagy top 10 low end hudební bazar

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Jan Hamerský
/*1988/ Když se v patnácti rozhodoval, co dál dělat, psaní byla jasná volba. V devatenácti si to rozmyslel. Přišlo mu, že to dějiny píšou příběhy. Pak zjistil, že to jsou vítězové a dal se k poraženým. Historii i tak vystudoval a tři roky ho živila, než od ní zběhl. Stalo se t…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY