Přejít k hlavnímu obsahu
Živel Mike Patton, zdroj: Flickr
Živel Mike Patton, zdroj: Flickr
Jan Hamerský - Pá, 01.02.2019 - 08:00

10 nejšílenějších kreací Mika Pattona

Na konci ledna oslavil jednapadesátiny jeden z největších magorů, se kterým se (teoreticky) můžete sejít v jedné kapele. A taky jedinečný vokalista, bez něhož by byla současná muzika o poznání nudnější. Extempore Mika Pattona vydají na několik dalších topů. Proto jsem tuto desítku seřadil čistě orientačně.

1. Björk

Dát dohromady týpka, který o své pobožné holce vypráví, že v mekáči vrátila mrtvou kočku, protože k ní nedostala přílohu, s melancholickou islandskou hudebnicí, mohlo být receptem na katastrofu. Nenaplnila se, naopak oběma pronikavým talentům se otevřely nové obzory.


2. The Dillinger Escape Plan

Zhudebněný epileptický záchvat debutoval před dvaceti lety. Bylo jen otázkou času, kdy jim Patton nabídne spolupráci. Nikdy potom už „dilinové“ nezněli tak jako na EP The Irony is the Dead Scene.


3. Wolfmother

Ke kulturní recyklaci se Patton vyjádřil dost jasně během setu Wolfmother: „Posloucháte mě? Jakej je rok? Promiňte, Wolfmother, ale jste strašní. Stačilo! To jsou lidi tak blbý? Řek bych, že jo. Nevím, co na to říct. Máte uši.“


4. Anthony Kiedis

Kiedis obvinil Pattona, že ho imituje, nechal stopit Californii od Mr. Bungle, aby nevyšla ve stejný den jako Californication, a vymínil si, že s nimi nikdy nechce hrát na jednom pódiu. Odveta za zničenou kariéru „nejhorší metalové kapely“ přišla záhy.


5. Lady Gaga

DJ by přišel o práci, kdyby Pattona najala Lady Gaga. Jen by nejspíš musela strpět, že jeho scratchování občas nápadně připomíná kdákání…


6. Technika Jeřábu

Že Freddie Mercury už po lešení lezl a Karate Kid má techniku jeřábu v malíku? Mike Patton lezl po kamerovém jeřábu s mikrofonem v hubě. A zpíval.


7. Mikrofon k svačině

Na celé věci není nejšílenější, že chlupatý návlek na mikrofon Pattonovi připomínal něco k jídlu, ale že kameraman nehnul ani brvou. Respekt!


8. (Ne)přátelský rozhovor u sendviče

Odpovídat pořád na tytéž otázky nudí i novináře, a proto Mike Patton jedny pořádně vytrollil. Legendární rozhovor o albu Angel Dust měl ale i svůj jasnozřivý moment. „Myslím, že počítače posunou muziku na novou úroveň. Fandím tomu. Lidi jsou strašný. Nejhorší na muzice je, že ji hrajou lidi.“


9. Kmotr

Jedině Mike Patton dokáže během dvou minut věrně napodobit rozstříleného Sonnyho Corleona i „ženy zotročující zpěv“ Johnnyho Fontany.


10. Karaoke

Zpěváci úplně běžně rozezpívávají publikum, ale asi jenom Patton po Nizozemcích chtěl, aby jeho texty Faith No More zpívali v holandštině. A taky beatbox.


Tagy Mike Patton Faith No More Fantomas Mr. Bungle The Dillinger Escape Plan Lady Gaga Björk Red Hot Chilli Peppers
Jan Hamerský
/*1988/ Když se v patnácti rozhodoval, co dál dělat, psaní byla jasná volba. V devatenácti si to rozmyslel. Přišlo mu, že to dějiny píšou příběhy. Pak zjistil, že to jsou vítězové a dal se k poraženým. Historii i tak vystudoval a tři roky ho živila, než od ní zběhl. Stalo se t…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY