Přejít k hlavnímu obsahu
Zrní na Hrádečku | Foto: Jiřina Šmídová
Zrní na Hrádečku | Foto: Jiřina Šmídová
redakce -

Zrní završili Havlovy děti Havlovi, vybrali na stipendium pro tři studenty

Kapela Zrní právě završila svůj projekt Havlovy děti Havlovi, který ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla odstartovala v dubnu 2019 vystoupením ve věznici na Borech. Muzikanti účinkovali na střeše Lucerny, v pražském Divadle Na zábradlí, brněnském Divadle Husa Na provázku, zahráli u Havlovy chalupy v Hrádečku na Trutnovsku a na dalších místech spojených s naším prvním polistopadovým prezidentem. Ve sbírce na handicapované studenty k dnešnímu dni Zrní vybrali přes 50 tisíc korun.

Od dubna 2019 Zrní v rámci havlovského projektu odehráli celkem osm koncertů včetně nakonec nerealizovaného vystoupení 17. listopadu na pražské Národní třídě, který policie z bezpečnostních důvodů zrušila bezprostředně před začátkem hraní. Před koncerty v divadlech pak hudebníci vstoupili také do role herců, když zahráli několikaminutový úryvek z hry Audience. Po celou dobu kapela z koncertů psala také blog.

„Naše oslavy třiceti let od revoluce skončily. Jsem rád, že jsme se v dnešní době, kdy demokracii zneužívaj manipulátoři a populisti, psychopati, který v lidech podporujou ty nejnižší vlastnosti, využívaj strachu, závisti a alibismu, kterej je pro lidi přirozenej, rozdělujou společnost, bezcitně, k vlastnímu prospěchu… že jsme se v týhle době, kdy se před náma jasně zjevujou úskalí tý – před třiceti lety znovu vybojovaný demokracie – postavili za ideje a ideály, který šířil i Václav Havel. Za ty často ne zjevně racionální, nevyčíslitelný, nedokazatelný, zdánlivě nesystémový, nepopsatelný hodnoty, bez kterejch by systém fungovat nemohl, bez kterejch by lidská existence nakonec nedávala smysl,“ říká frontman kapely Zrní Jan Unger.

V rámci sbírky, kterou Zrní připravili ve spolupráci s Výborem dobré vůle – Nadací Olgy Havlové, bylo až do půlnoci 7. ledna 2020 možné přispět finanční částku, ale rovněž zakoupit speciálně pro tuto příležitost vyrobený merch. Prodáno ve výsledku bylo všech 200 vyrobených odznáčků a 100 tašek, na znevýhodněné studenty se vybralo 51336 korun.

„Díky sbírce budeme moci udělit měsíční stipendium po dobu jednoho roku třem studentům se zdravotním či sociálním handicapem. Studenti od nás díky tomu po celý rok budou dostávat pravidelnou finanční podporu, kterou využijí na úhradu cestovného do školy, nákup učebnic či jiných studijních pomůcek nebo úhradu kurzovného,“ říká ředitelka Výboru dobré vůle – Nadace Olgy Havlové Monika Granja.

A co Zrní plánují na letošní rok? Budou se věnovat hlavně novému albu, které právě dokončují. Vyjde už na jaře.

Snažíte se také vy svou tvorbou pomoct nějaké dobré věci? Ozvěte se nám, rádi o tom napíšeme.

 

Tagy Zrní Havlovy děti Havlovi komunita

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Redakce
Týmová práce.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY