Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

Zoom R20: kompaktní mixer a rekordér se 16 stopami

Flexibilní záznamové stanice Zoom řady R dostaly další přírůstek v podobě přenosného vícestopého rekordéru R20, jenž je schopen fungovat jako univerzální studio s 16 stopami,z nichž osm lze nahrávat současně, vestavěnými efekty, barevným dotykovým displejem o úhlopříčce 4.3 palce a možností editace ve stylu DAW. Díky modernizaci se výrazně zjednodušilo ovládání celého systému, takže s výjimkou prvků přiřazených k mixážní jednotce je R20 osazen pouze šesti tlačítky nahrávací sekce.

Displej zobrazuje informaci o probíhajícím záznamu podobným způsobem jako standardní DAW softwar, což znamení, že jednotlivé party lze kopírovat, vkládat, rozdělovat, přemísťovat nebo vytvářet smyčky pouhým dotykem prstu. Konkrétní stopy jsou pro lepší orientaci barevně odlišeny a odpovídají barvám vstupních kanálů.

Nahrávání probíhá v rozlišení 16/24-bit / 44.1 kHz, dva z osmi vstupních kanálů disponují kombinovanými konektory XLR/jack a zbylých šest větví je vybaveno XLR vstupy, přičemž u kanálů 5 až 8 lze aktivovat fantomové napájení pro kondenzátorové mikrofony. U prvního vstupu nechybí přepínání vysokoimpedančního modu vhodného k záznamu kytary a každá větev má vlastní gain, tlačítko Rec a tahový fader úrovně.

Banka s efekty studiové kvality obsahuje řadu položek včetně kompresoru, ekvalizace, reverbu či noise gatu a připraven je i modeling několika kytarových a basových aparátů. Uživatelům by mohla přijít vhod také rytmická sekce, kde je uloženo 150 integrovaných rytmických smyček a 18 syntezátorových zvuků, které lze přehrávat přes MIDI.

Zoom R20 má samozřejmě pod kapotou zvukovou USB-C kartu, která v počítačích založených na platformách Windows a Mac nabídne 8 vstupů a čtyři výstupy. Zkrátka nepřijdou ani majitelé iOS zařízení, kde je ale využitelná jen dvojice vstupů a výstupů. Pro bezdrátové ovládání či komunikaci se softwarem R20 Control lze přikoupit Bluetooth modul Zoom BTA-1.

Integrována je i ladička s mody Chromatic, Guitar, Bass, Open A, Open D, Open E, Open G, DADGAD, metronom pracující ve 3/4, 4/4, 6/8 taktu s BPM v rozsahu 40 – 250,  Napájení je řešeno nově koncipovaným firemním AC adapterem ZAD-1220 12V / 2.0 A s uzamykatelnou koncovkou.

Konektivita na zadním panelu šasi sestává z dvojice hlavních audio výstupů, sluchátkové zdířky s vlastní hlasitostí a vstupu pro napaječ, na pravém boku najdeme port USB-C, slot pro karty SDXC s kapacitou až 1TB a další USB pro adapter BTA-1. Zoom R20 o rozměrech 378 × 206 × 58 mm a hmotnosti 1.33 kg by měl být dostupný za cenu nastavenou pod hranicí 10000 Kč. Součástí balení je i napěťový zdroj a licence na DAW aplikaci Steinberg Cubase LE.

Tagy Zoom Zoom R20

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY