Přejít k hlavnímu obsahu
ahmed - Pá, 18.05.2018 - 15:00

Zola Jesus na Besedě: pomodlit, vyčurat a spát

Koncert Zoly Jesus jako návštěva novodobého chrámu? S takovým přirovnáním, které se v souvislosti se skladbami na její aktuální desce objevilo v jedné z recenzí, absolutně souzním. Účast této americké hvězdy na Besedě u Bigbítu je pro mě velkou událostí. Tím víc, když v Česku dva roky nekoncertovala a novinku v Tasově představí v české premiéře.

Hudebně Nika Roza Danilova aka Zola Jesus, jež od mládí mimo jiné trénovala na dráhu operní pěvkyně, kombinuje elektroniku, artpop, darkwave či industrial. Velkou roli v její hudbě ovšem hrají také temné texty. Narodila ve Phoenixu, dětství ale strávila v maloměstě ve Wisconsinu, kde s pomocí kláves a elektronických bicích začala skládat své první experimentální písně. Už v devatenácti pak na později uznávaném labelu Sacred Bones (Jenny Hval, Amen Dunes) vydala své první singly a posléze také debutovou desku The Spoils. Opravdový průlom její kariéry ale přišel s druhotinou Conatus v roce 2011. Od té doby přidala Zola Jesus další tři řadovky, z nichž mou optikou dominuje především ta poslední, loňská Okovi, názvem odkazující k ruskému původu jejích rodičů.

Buď jak buď, Zola Jesus je právě na špičce své dosavadní kariéry. „Několik podobně zvučných jmen už Beseda v minulosti přivítala, asi o nikom se ale nedá říci, že by byl v tu chvíli zrovna ‚na vrcholu‘ tak, jako je v současnosti právě Zola Jesus,“ řekl jeden z dramaturgů festivalu Pavel Uretšlégr. A já, jako dnes už spíše latentní kurátor tasovského hudebního programu, se bláznivě raduju společně s ním. „Jsem hrozně zklamaná, že teď nehraji v Praze, a trochu jsem proklínala svého agenta. Ale v roce 2018 ji určitě nevynecháme“, svěřila se Zola Jesus v loňském rozhovoru pro Radio Wave. A hle: se svou novinkou nakonec zamíří na Slovácko.


Už první část zveřejněného line-upu šestadvacáté Besedy nabízí silná jména, kvůli kterým se do podhůří Bílých Karpat 3. a 4. srpna 2018 vyplatí vycestovat. Třeba jen s ohledem na průzkum pestrosti české a slovenské hudební scény. Namátkou cenami ověnčení Kalle či Pacino, Jan P. Muchow & The Antagonist, legendy post-hardcoru Lvmen, excentrický diskodancer Ventolin či čerství debutanti Cold Cold Nights, Sýček, +-0 nebo Billow. Ze zahraničních taháků nebude chybět miláček domácího publika Astronautalis nebo vycházejí hvězdy evropské klubové hudby Blue Crime z Holandska. Ze Slovenska přijedou Modré hory, Fallgrapp nebo Tolstoys. A to není zdaleka všechno, ohlášení druhé poloviny je totiž ještě před námi.

Dnes už ve vztahu k Besedě daleko víc sklízím než seju. Na místě ji můžu nasávat plnými doušky. Do kostela nechodím, když jsem si ale Zolu Jesus poprvé představil mezi tasovskými topoly, napadlo mě okamžitě tohle: pomodlit, vyčurat a spát. A jak se Beseda bude líbit jí samotné? Hraní mezi tasovskými topoly jí určitě prospěje, stejně jako nedávný návrat do wisconsinských hvozdů.

Tagy Beseda u Bigbítu Zola Jesus
Fanouškovské alter ego šéfredaktora. Zářezy najdete také na Radiu 1, festivalu Beseda u Bigbítu, na Xplaylistu nebo dříve Freemusic a u labelu X Production.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY