Přejít k hlavnímu obsahu
Banner
Banner
Leon - Út, 26.09.2017 - 00:01

Zkreslení Orange Fur Coat a Getaway Driver

Firma Orange přidává do svého efektového portfolia dva nové modely pedálových zkreslovačů mířících svým zvukovým vintage charakterem do sedmdesátých let. Krabička Fur Coat nabízí sound klasického fuzzu s možností přidané oktávy a overdrive Getaway Driver evokuje zvuk starších ročníků lampových zesilovačů Orange.

Orange Fur Coat vychází z ikonického fuzzu Foxx Tone Machine (rok 1970), jehož obdobu později vyráběla firma Prescription Electronics pod názvem Experience. Efekt disponuje poměrně širokou škálou gainu, účinnou tónovou clonou, přiřazená horní oktáva je aktivovatelná samostatným footswitchem a na rozdíl od předlohy má oktávový režim potenciometr pro nastavení poměru hlasitosti vůči samotnému zkreslení.

Krabička má, jako vůbec první model efektu této značky, footswitch zapojen v režimu true bypass a k dosažení typického soundu ji výrobce doporučuje umístit na úplný začátek řetězce. Pokud před fuzz zapojíte buffer (nebo pedál s bufferovaným výstupem), tak se charakter zkreslení posune více k distortionu a zvýrazní se oktáva.

Getaway Driver s ovladači Volume, Bite (tónová clona) a Gain je možno použít pro nakopnutí zkresleného kanálu zesilovače a to jak ve funkci overdrivu tak i jako clean boost, ale hlavní síla tohoto drivu se ukáže v kombinaci s čistým kanálem, kdy je Getaway schopen dodat tónu lampovou šťávu a lehkou kompresi.

Chytrou vychytávkou je interní mini-přepínač pro ořezání výšek a frekvenčně vyváženější interakci s některými ostřeji znějícími zesilovači a tuto možnost ocení také vlastníci aparátů, jejichž čistý kanál má na potenciometru hlasitosti napájen kondenzátor (tzv. Treble Bleed mod, např. Orange Rockerverb).

Zkreslení využívající JFET obvod zapojený ve třídě Class A je doplněn vstupním a výstupním bufferem s s operačními zesilovači a transparentním přednesem a kromě klasického výstupu je zde i konektor s duální funkcí - lze do něj zapojit sluchátka nebo poslat signál např. do DAW či mixpultu a to díky simulační sekci Cab Sim emulující zvuk kytarového boxu. V tomto případě byl jako vzor použit modeling reproduktorů Celestion G12H30, kterými byly v sedmdesátých letech osazovány kabinety Orange.

Obě novinky je možno napájet 9V baterií nebo 9 až 12V adapterem (vyšší napětí = lepší dynamika a projekce) a Getaway Driver s vlastnostmi blízkými lampovému zesilovači reaguje na změnu napětí také celkovým charakterem zvuku (9V = EL84, 12V = EL34). Efekty by se v současné době měly začít objevovat v evropských obchodech za shodnou cenu cca 130 eur.

Tagy Orange Orange Fur Coat Orange Getaway Driver
Na Frontmanovi mám na starosti zejména sekci novinek a nástrojovky známých muzikantů. Léta hraju v různých kapelách na kytaru a hru na tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY