Přejít k hlavnímu obsahu
Žižkostel, jedna z vyhlášených zastávek Žižkovské Noci, foto: ŽN
Žižkostel, jedna z vyhlášených zastávek Žižkovské Noci, foto: ŽN
Zdeněk Neusar - Út, 19.03.2019 - 15:00

Žižkovská Noc: spolupráce, ze které profituje celá scéna (anketa)

Šíře záběru Žižkovské Noci a propojení svébytných promotérských skupin jako kurátorů jednotlivých scén pokládám za fenomén, který je přínosem pro celou českou scénu. Jedná se o projekt, za kterým stojí za to cestovat přes celou republiku. A nejen proto, že zde ve dnech 21. a 23. března vystoupí více než pětistovka zajímavých jmen. Oslovil jsem kurátory X-Massacre, Full Moon, Slush, Swine Daily, Jednota a Heartnoize Promotion, kterých jsem se zeptal, co považují za přínos festivalu, jakou hodnotu oni sami festivalu přinášejí a proč by tato akce měla zajímat muzikanty. Nic naplat, pouhé šprtání stupnic nebo rudimentů vám opravdu vyprodaný klub nezařídí.

Co považujete za hlavní přínos vaší promotérské skupiny pro festival Žižkovská Noc?

MIKI BEESU NĚMEC (X-MASSACRE): Spojení Žižkovské Noci a X-Massacre přináší velkou diverzitu a propojení dvou zdánlivě odlišných skvělých světů pro skvělé lidi. X-Massacre rostl každým rokem z malé klubové akce do obří halovky pro tisíce lidí a letos poprvé dorostl i do třídenního letního festivalu. To máme určitě se Žižkovskou Nocí společné – neustálé změny, růst, pestrost programu a zaměření na naše návštěvníky.

MICHAL PAŘÍZEK (FULL MOON): Full Moon jak známo není promotérská skupina, ale médium, které se snaží propojovat různé scény a kolektivy a dávat jim ve svém prostoru šanci k vyjádření, samozřejmě pouze pokud o to mají zájem. Kurátorství je součástí aktivit našeho projektu Full Moon Forum, ať už se jedná o Žižkovskou Noc nebo scény, které Full Moon zastřešuje na Colours of Ostrava, Marienbad Film Festivalu a dalších akcích. Se Žižkovskou Nocí nás spojuje multižánrovost a snaha zkoumat možnosti propojení odlišných částí scény a třeba i některých protikladů. Zda se to Full Moonu daří nechť posoudí jiní. 

VENCA ZLO (SLUSH): Na Žižkárně zastupujeme plzeňskou scénu, která se točí okolo Slush Magazine a Slush Records. Účelně se nesnažíme nějak odlišovat od ostatních, prostě pořádáme koncerty, podporujeme kapely a snažíme se vytvářet si svoji scénu. Rozhodně se nebráníme spolupráci s ostatními promotérskými skupinami. Líbí se nám, co dělá třeba Happy Mutant na Znojemsku, Na Scénu v Brně nebo naše sesterská skupina Goulash Crew. 


KRIŠTOF BUDKE (SWINE DAILY): Tak ako v našej dramaturgickej aktivite, ako aj v rámci obsahu web-magazínu Swine Daily sa zameriavame na vyhľadávanie originálnych a menej známych umelcov. Primárne sa venujeme žánrom ako hip-hop, elektronika, jazz, art pop či alternatívna tanečná hudba. Dlhodobo si cez naše rozhovory, články, dramaturgiu alebo aj naše Spotify Playlisty profilujeme naše hudobné zameranie, ktoré si myslím, je na Slovensku určite ojedinelé. Takže za silnú stránku Swine Daily považujem hudobný a umelecký vkus našich redaktorov prepájanie rôznych scén a ľudí a naše schopnosti pracovať vo sfére žurnalistiky, PR, hudobnej dramaturgie, kurátorstva, kultúrnej produkcie a DJ-ingu.

VAŠEK KOKEŠ (JEDNOTA): Jednota je sama o sobě propojením různých malých promotérů, kteří pořádají koncerty už nějakou tu dobu. Vznikla z přátelství a touhy dělat věci, které chceme dělat, a jednotlivě bychom na to nestačili buď kapacitně nebo finančně. Díky tomu si můžeme dovolit jít do větších rizik a méně se ohlížet na okolnosti, jestli koncert vyjde co se návštěvnosti a finanční návratnosti týče. Nejsilnější stránkou je bezesporu spamování gify v jednotích diskusních vláknech.

ALIENKA, DAVID, JANKA, SU & VAŠEK (HEARTNOIZE): S festivalem spolupracujeme už hezkých pár let na intenzivní úrovni. Každý rok se snažíme o trochu jinou dramaturgii námi kurátorovaných scén, vždy ale zdůrazňujeme fakt, že festival má široký žánrový záběr, který u nás jinde nenajdete. Mezi darkwave duem z Polska Garden Of a mladým trapem z Plzně Vneumicky je těžké najít společného jmenovatele a může to na první pohled působit, že děláme náhodné věci… Nám se to tak ale líbí a doufáme, že i návštěvníkům. Nutno dodat, že máme v pátek na naší stagi ve Fuchs2 producenta The Bug a silnější basy ještě ŽN nezažila. Naše interní heslo #víckouře tentokrát ani nebudeme muset použít.


Co Žižkovská Noc dává vám samotným, proč jste se do ní zapojili a co jste se díky tomu naučili?

MIKI BEESU NĚMEC (X-MASSACRE): Chtěli jsme zkusit spolupráci v rámci něčeho nového a svěžího. Zpravidla děláme akce pouze v našem teamu a je dobré si připomenout, že to jde i jinak. Už teď víme, že to bude jistě nezapomenutelná sobotní noc pro všechny zúčastněné.

MICHAL PAŘÍZEK (FULL MOON): Baví nás barevnost festivalu a již řečené propojování zdánlivě neslučitelných částí scény v jeho programu. Každá spolupráce je poučná, i když se to může projevit zcela jinak, než si obě strany původně myslely.

VENCA ZLO (SLUSH): Žižkárna v nás vyvolává takovou zdravou soutěživost. Odehrává se v bžilionech klubů po celým Žižkově, a ty chceš, aby zrovna do tvýho klubu přišlo co nejvíc lidí, tudíž je to vždycky boj o tom, kdo má lepší line up, kdo má nejlepší lokaci, kdo svou stage líp zpropaguje, kdo vytvoří poutavější promo. Co jsme se díky tomu naučili? Buď připravenej na to, že se něco může posrat. A stane se to na 99 %.

KRIŠTOF BUDKE (SWINE DAILY): Sme veľmi vďační, že organizátori ŽN ocenili originalitu a vkus Swine Daily a veľmi radi tak prídeme ukázať zaujímavé talenty zo Slovenska aj Česka. Nám v Swine Daily to dáva unikátnu možnosť priniesť umelcov, o ktorých píšeme a ktorým veríme.

VAŠEK KOKEŠ (JEDNOTA): Žižkovská Noc nám dává především zázemí a možnost být součástí většího celku, který můžeme obohatit scénami, které by se jinak nestaly a nemusely by samy o sobě přitáhnout takovou pozornost, jako si zasluhují. Máme tak možnost představit špičky experimentální hudby velmi širokému publiku. Žižkovská Noc je tak trochu jako divoký kůň, kterého se snažíte osedlat, ne nutně zkrotit, ale alespoň ho nasměrovat správným směrem a nenechat se u toho vyhodit ze sedla. Takže prostor k učení je nezměrný.

ALIENKA, DAVID, JANKA, SU & VAŠEK (HEARTNOIZE): Je krásné vidět, co všechno může malá parta lidí společnými silami dokázat. Celý festival je založen na přátelství, na nedostatku spánku, touze vyplnit volný čas něčím opravdu smysluplným (Netflix ale máme rádi taky). Milujeme festivalovou rozmanitost. Pro někoho ji ŽN nabízí možná příliš, my ji nebudeme mít dost nikdy. Ostatně festivaly, na které nejraději jezdíme, jsou na rozmanitosti postavené. V noci tančíme rádi na Helenu Hauff na Pohodě a přes den zpíváme popíček s Jade Bird. Nebo se brodíme nekonečným světem nejlepší alternativy na Le Guess Who?.


Čím je akce podle vás atraktivní pro muzikanty samotné? Dochází díky této aktivitě např. k větší propojenosti scény napříč jednotlivými „bublinami“ apod.?

MIKI BEESU NĚMEC (X-MASSACRE): Rozhodně. O tom Žižkovská Noc z našeho pohledu je – propojení často jednobarevných bublin do jedné velké pestrobarevné, kterou festival je. Doufáme, že jeho návštěvníci zabrousí i na X-Massacre noc a otevřou se tak tomu, co underground elektronické hudby nabízí – hardcore a tekno. Ale nejen to. Doufáme, že i zatvrzelé teknaře nalákají ostatní scény festivalu a i ti si zpestří svůj hudební vkus i zážitky. Sami se na všechny tři dny moc těšíme.

MICHAL PAŘÍZEK (FULL MOON): Tohle není otázka pro mě, na to by měli odpovědět muzikanti samotní, stejně jako na to, zda (a jestli vůbec) k nějakému většímu propojení dochází. V programu jistě, to už jsem v minulých odpovědích zmínil několikrát, ale ve skutečnosti? V rámci aktivních muzikantů? Neříkám, že by nutně měla Emma Smetana hrozit v první řadě na koncertě Hnusu umírajícího, ale vlastně by mě samotného zajímalo, zda lidi z kapel dokáží ocenit ocenit zjevnou nebojácnost týmu festivalu v rámci dramaturgie, která u nás stále není úplně obvyklá. Chodí muzikanti na koncerty ostatních? Zajímají je? Ptáte se jich na to?

VENCA ZLO (SLUSH): Drtivá většina lidí ze Slushe jsou muzikanti a mají vlastní kapely. Pokud pominu, že se jdete kouknout na nějakýho kytarovýho mága nebo bubenickýho boha, rozhodně se vyplatí koukat se i okolo sebe, jak je celá akce zorganizovaná a zpromovaná, protože ať už chceš nebo nechceš, pouze šprtání stupnic nebo rudimentů ti vyprodanej klub nezařídí. A jestli Žižkárna propojuje scény? Jo, možná. Rozhodně to návštěvníkům ukáže, co nabízí undergroundová hudební scéna po celé ČR.

KRIŠTOF BUDKE (SWINE DAILY): Presne prepájanie rôznych scén je to o čo nám ide. Týmto Swine Daily Stageom na Žižkovskej Noci prinesieme do Prahy niektorých z najzaujímavejších mladých hip-hopových umelcov. Či už tradičnejší boombap (Xanaxagoras) moderný trap (Flacko), experimentálny rap ako Násilník či elektronika, grime, hip-hop od kultového producenta Karaoke Tundra. Zároveň progresívna DJ skupina LATE NIGHT crew privezie globálny tanečný zvuk žánrov ako reggaeton, dembow, baile funk, gqom či menej známy trap.

VAŠEK KOKEŠ (JEDNOTA): K větší propojenosti určitě dochází, a to nejen v rámci bubliny malých promotérů. Na letošní Žižkovské Noci se také podílí velká řada profesionálů, kteří si ve své každodenní práci konkurují, ale díky festivalu se dokáží semknout a pracovat společně. Festival je unikátní tím, že je na pomezí profesionálního a fanouškovského světa. Začínající kapely si tak mohou odehrát své první větší a „profesionální“ koncerty a představit se širšímu a barevnějšímu publiku, vykročit z bubliny. Zavedené velké kapely se naopak mohou vrátit zpět do časů, kdy hudba nebyla práce, ale zábava v okruhu přátel.

ALIENKA, DAVID, JANKA, SU & VAŠEK (HEARTNOIZE): Na tři dny se v Praze sejde velká část hudebního podhoubí, interpreti přijedou z různých zákoutí, mohou se seznamovat a nalézat nové obzory tam, kde by je doma možná nehledali – učit se spojovat zdánlivě neslučitelné. Zvláště pro kapely mimo Prahu je Žižkovská Noc příležitost, jak si zahrát před velkým publikem. A spolu se stále kvalitnějším zahraničním line-upem je to snad i festival, kde se dá něčemu přiučit od přeshraničních mistrů a mistryň. Už jsme zmiňovali The Buga?

S více jak pěti sty jmény, která vystoupí i za pomyslnými hranicemi na Vinohradech či v Holešovicích, třídenní festival Žižkovská Noc nabízí žánrově neohraničený zážitek. „Prorůstá do základů a do šířky, aby byl oduševnělý, ne co největší. Chceme být ne megalomanskou, ale pestrou a promyšlenou akcí,” uzavírá Marek Dočekal za pořadatele ústřední ideu, která je i o setkávání se s přáteli, novými lidmi a myšlenkami. Za Frontmana dáváme jednoznačně palec nahoru.

Aktuální program je k dispozici na stránkách zizkovskanoc.net.

Emma Smetana je součástí ŽN, foto: ŽN Bliss Signal je součástí ŽN, foto: ŽN Katarzia je součástí ŽN, foto: ŽN Miss Red je součástí ŽN, foto: ŽN Misanthrop je součástí ŽN, foto: ŽN PSH jsou součástí ŽN, foto: ŽN MIDI LIDI jsou součástí ŽN, foto: ŽN THE BUG + MISS RED jsou součástí ŽN, foto: ŽN JACKIE WALKER  je součástí ŽN, foto: ŽN
Tagy Žižkovská Noc X-Massacre Full Moon Heartnoize Promotion Jednota Slush Swine Daily
Muziku miluju. Aktivně se kolem ní pohybuju už od druhé poloviny devadesátých let, kdy jsem začal organizovat první koncerty a vydávat fanzin. Frontman a jeho vedení pro mě byla a je výzva. Cesta dál. Znát mě můžete i z Radia 1 nebo festivalu Beseda u Bigbítu. Motto: "Nemusím...
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY