Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - So, 03.06.2023 - 02:41

Život nevidomého kytaristy oslaví dokument See The Light: The Jeff Healey Story

Organizace The Estate of Jeff Healey a torontská televizní stanice TGTV uvedou první celovečerní dokumentární film o výjimečném životě a odkazu kanadské hudební ikony – famózním nevidomém kytaristovi Jeffu Healeym. Projekt See The Light: The Jeff Healey Story, u něhož probíhají finální úpravy, už má na YouTube svůj trailer. „Snímek se připravuje již několik let a jsme ve fázi předprodukce filmu, který bude distribuován v mezinárodním měřítku,“ potvrdil Roger Costa, správce pozůstalosti Jeffa Healeyho.

Healey, který často používal Stratocaster, hrál v sedě a nástroj měl položený na kolenou podobně jako steel kytaru. „Jeff byl jedním z nejunikátnějších hráčů všech dob,“ říká studiová ikona a člen kapely Toto Steve Lukather. „Nově definoval, co kytara dokáže a jak se na ni dá hrát. Čistá duše a oheň.“

Nesmírně talentovaný muzikant (25. 4. 1966 – 2. 4. 2008) přišel v raném dětství o zrak (poměrně vzácné onemocnění retinoblastom), ale ani tento handicap mu nezabránil v hvězdné hudební kariéře, kdy se věnoval především rocku, blues či tradičnímu jazzu a nahrál řadu alb, a to jak sólových, tak i se svým triem The Jeff Healey Band nebo se sdružením The Jazz Wizards.

Dvojnásobný nominand na Grammy a držitel ceny Juno pracoval také v rozhlasu a byl uznávaným jazzovým historikem a světoznámým sběratelem desek, který vlastnil kolekci nahrávek z dvacátých a třicátých let, čítající téměř 30 tisíc titulů. Healey se vydal i do filmového teritoria, což dokazuje autorství soundtracku kultovní klasiky Road House, v níž si zahrál vedle Patricka Swayzeho.  

„Je skvělé, že se jeho odkaz udržuje při životě,“ dodal známý slide kytarista Sonny Landreth. „Je důležité, aby se další generace inspirovala lidmi, jako byl Jeff. Patří mezi ty nejlepší...“ Přiložená videa přinášejí kromě traileru ke zmíněnému dokumentu také strhující živé podání songu See The Light z roku 1988 (společně s Omarem Hakimem, Dr. Johnem a Marcusem Millerem) a záznam vystoupení s dalším velikánem bluesrockové kytary Stevie Ray Vaughanem.

Tagy Jeff Healey

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY