Přejít k hlavnímu obsahu
JTK - Čt, 07.05.2015 - 00:01

Zildjian vládne hudebnímu světu téměř 400 let

Zní to sice naprosto neuvěřitelně, ale kdybychom hledali nejstarší značku hudebních nástrojů na světě, patrně bychom skončili u značky Zildjian. Kdo jiný se totiž může chlubit téměř čtyřsetletou tradicí?

Všechno odstartoval arménský chemik Avedis okolo roku 1623. Vynalezl způsob jak pracovat se slitinami a aplikoval ho na výrobu činelů s mimořádnou čistotou zvuku a sustainem. Sultán Osman II jeho vynález odměnil zlatem a daroval mu jméno Zildjian (arménsky „kovář činelů“).

V roce 1651 předal Avedis tajný proces výroby svému synovi Ahkamovi. Koncem 17. století se začal zvuk činelů prosazovat v klasické hudbě a v 18. století je použije i sám Mozart. Později se činely Zildjian staly nedílnou a stálou součástí orchestrů. Další synové rodu Zildjian pokračovali v technologickém vývoji a sbírali světová ocenění i nové kontrakty.

V roce 1929 se firma Zildjian přestěhovala do Ameriky a lepší načasování si nemohla vybrat. Tou dobou totiž začínala jazzová éra, která zajistila skvělý odbyt. Tou dobou také vznikala spousta inovací, která rozčlenila činely do dnes známých skupin. Právě Avedis Zildjian III. – další ze synů, který zdědil tajný recept na výrobu – přišel s termíny jako Paper Thin Crash, Ride, Splash nebo HiHat.


V 50. letech čítá produkce Zildjianu okolo 70 tisíc kusů činelů ročně. V roce 1964, když se s činely Zildjian objeví v televizi skupina Beatles, vzroste prodej na 90 tisíc kusů.

Dodnes patří Zildjian mezi top značky, které vévodí světovému trhu s hudebními nástroji. Je naprosto neuvěřitelné, že jedna rodina s jedním jménem a jedním unikátním know-how dokázala předávat tajný recept z generaci na generaci už 4 století.

Tagy Zildjian
JTK
Zástupce šéfredaktora Frontman.cz. Copywriter v Kytary.cz Bassist/Rapper Kapely Five O'Clock Tea (5OT) a B.U.M Born to be LOUD FB: Jan Krčmář Instagram:…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY