Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

Zesilovač Budda AS Preceptor 120 aneb od metalu po jazz

Budda Amplification je malá firma sídlící v americkém Mississippi, která se od počátku svého vzniku (r. 1995) věnuje výrobě špičkových lampových zesilovačů a kytarových efektů. Na výrobky majitelů a zároveň hlavních vývojářů společnosti, Jeffa Bobera a Scota Siera, hrají taková jména jako např. Leslie West, Mark Sheehan, Robin Zander nebo Chris Robertson.

Zatím posledním přírůstkem do portfolia firemních hráčů je kytarista Alex Skolnick (jazzová formace The Alex Skolnick Trio, trash metaloví Testament, world music Planetary Coalition, TransSiberian Orchestra, Skol-Patrol, Attention Defficit atd.), jenž se Scotem Sierem spolupracoval na signature modelu lampové hlavy s označením Budda AS Preceptor.

Vzhledem k opravdu širokému žánrovému záběru kladl Skolnick kromě samotného zvuku velký důraz na variabilitu. Podle jeho slov požadoval od vývojářů zesilovač, se kterým by mohl absolvovat koncerty jak s Testamentem, tak i se svým jazzovým triem a dalšími projekty. Výsledkem spolupráce je tříkanálový aparát zvládající vintage i moderní high-gainový sound, osazený sedmi předzesilovacími elektronkami 12AX7, čtveřicí výkonových lamp EL34 a dvakrát 5U4 pro rectifier.

Kanály Clean, Crunch a Lead mají vlastní třípásmové korekce plus Gain, Volume, Presence, Resonance a Reverb. Každý kanál navíc disponuje potenciometrem Over Boost, který jak je patrno z názvu, umožňuje ještě další přidání gainu a markantně rozšiřuje zvukovou paletu aparátu. Celkovou hlasitost 120W zesilovače nastavuje knob Master a dobrou vychytávkou je potenciometr Boost, díky kterému je možno přepnout volume celého zesilovače o přednastavenou hodnotu. K přepínání kanálů, Over-Boostů, Reverbu, Master Boostu a efektových smyček slouží 10-ti switchový footcontroller.

Na zadním panelu najdeme obligátní výstupy pro repro, nadstandardním počinem je trojice efektových true-bypass smyček (pro každý kanál jedna nebo smyčka č.2 jako hlavní a společná) s knoby Send a Return Level, konektory MIDI In/Out, přepínač výkonu 60/120W, Slave Out a Preamp Out nebo LED indikace stavu koncových elektronek.

Je dobře, že zesilovačem AS Preceptor vychází Budda, patřící dnes do divize Peavey, vstříc i hráčům, kteří mimo špičkové čisté zvuky a crunche požadují i moderní, hodně zkreslený zvuk - tato filozofie firmy je zřejmá i z nové nabídky high-gain modelů Budda Bully a MN-100, jenž zastávají podobnou koncepci jako signature Alex Skolnick. Pokud budou novinky splňovat stejné zvukové a mechanické kvality jako předchozí boutique aparáty ze stáje Budda, tak se máme na co těšit.


Budda AS Preceptor - základní specifikace:

3 kanály, clean, rhythm a lead
separátní korekce, resonance, presence, gain, volume a reverb
funkce Overboost pro každý kanál
switchem spínatelný Master Boost
3x ef. smyčka, send/return level
2x vstup High a Low
impedance selector 4/8/16 ohm
slave out plus Power-amp input/Pre-amp output
elektronky 4xEL34, 120W, 7x12AX7 preamp, 2x 5U4 rectifier
koncový zesilovač může být osazen 6L6Gc nebo EL34 (po nastavení biasu také KT66, KT88, 5881 a 6CA7
pro rectifier možno použít lampy 5U4, 5A4 nebo GZ34
patentovaný PowerPan rectifier selector (dioda/lampa)
10-ti tlačítkový kontroler (v ceně)
masivní custom trafa
špičkové součástky
keramické patice
indikace LED pro bias elektronek
možnost uložení 9 uživatelských presetů
tiché LDR MIDI přepínání
MIDI IN/THROUGH

Tagy Budda

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY