Přejít k hlavnímu obsahu
Pavel Slováček -

Za málo peněz hodně muziky? Jde to!

Chcete si jako my natočit desku, ale v kapelní kase chrastí pár kováků a sponzoři se k vám taky úplně nehrnou? Možná se vám budou hodit zkušenosti naší kapely GotHigh. Bylo to vlastně úplně jednoduchý. Prodali jsme naše auťáky, byty a baráky, zadlužili se do pátého kolena a za všechny ty prachy jsme udělali bombastickou desku v Abbey Road. Nevěříte? Dobře děláte! I když tahle varianta při kapelním brainstormingu jak nahrát desku taky padla, nakonec jsme zvolili daleko rozumnější cestu. A hlavně o dost levnější. Na úvod je ale třeba říct, že už jsme si v minulosti zkusili jak nahrávání ve studiu, tak vlastní režii. Ani v jednom případě to ale nebylo úplně to pravý ořechový. Takže jsme letos zkusili využít výhody obojího. A světe div se, funguje to! Ale popořadě.

Varianta A – studio

Ve studiu je hlavní výhoda v tom, že máte k dispozici dobrého zvukaře a dobrou techniku. Ale na druhou stranu problém, že každá hodina stojí prachy. A těch není nikdy nazbyt. Takže se spěchá. A i když si myslíte, že máte ty písničky do detailu promyšlený a nazkoušený – tak nemáte. Vždycky po nějaký době zjistíte, že byste ještě tohle předělali a tohle dohráli nebo přezpívali. Ale čas tlačí, tak děláte ústupky. A nakonec sami sebe přesvědčujete, že je to vlastně super a zní to tak jak jste chtěli. Alespoň takhle jsme to měli my u našeho prvního dema. Ponaučení? Bez peněz zkrátka do studia nelez. A basta! Varianta B – vlastní režie Tady je to pochopitelně s časem o moc lepší. A s prachama tuplem. Pokud máte slušné vlastní nástroje, stačí sehnat do zkušebny pár mikrofonů, kabelů, sluchátka a komp, na který se to všechno nahraje. Stojí to sice nějaký love, ale zase je to vaše a můžete to využívat jak chcete. Mrkněte se na náš FB Gothigh, je tam pro inspiraci pár fotek z našeho „domácího studia“. Pak už zbývá jen vybrat někoho z kapely, který bude „soundmástr“. U nás to byl bubeník Kuba. Jasně, že musel načíst spoustu informací o zvučení nástrojů a nakoukat stovky tutoriálů co a jak. Taky chvíli trvá, než si prakticky ověří tu nastudovanou teorii, ale už se může nahrávat. V tomhle případě jste limitováni pouze trpělivostí zvukaře a počtem energeťáků, který dokáže vypít. Můžete nahrávat bambilión stop, různě si je míchat, kombinovat a předělávat až k naprosté spokojenosti. Měsíc, dva, půl roku, rok… jak je libo. Zní to jako sen, co?

Tak se zase probudíme. Když je všechno nahrané a smíchané, narazíte na jeden zádrhel. Nahrávkám tak nějak pořád něco chybí a vy pořád dumáte, jak to ty Fůfajtrs dělaj, že jim to tak zní. Zkoušíte co se dá, zvukař je zralej na blázinec, ale všechno prd platný. To co skutečně chybí jsou totiž zkušenosti s mixem a masteringem. A na to jsou i nejsledovanější tutoriály krátké. Můžete se snažit jak chcete, nakonec je to zase kompromis. Ale první deska byla na světě a i když nezněla tak jako ty studiové, měli jsme z ní radost. Do letoška…

Varianta C – je správně!

Letos jsme začali nahrávat novou desku a plán byl to udělat stejně jako minule. Ale jen tak ze zvědavosti jsme zkusili poslat naší novou nahrávku jednomu šikovnému zvukaři. Slyšeli jsme pár věcí, který dělal a líbily se nám, tak jsme byli zvědaví co dokáže udělat s naší muzikou. Souhlasil s tím, že udělá zadara zkusmo jednu písničku a když budeme spokojení, domluvíme se na dalších. Díky zkušenostem z minulé desky jsme mu to nahráli a poslali pracovní mix poctivě srovnaný na metronom, aby s tím měl co nejmíň práce. A výsledek? Jednoduše bomba! Proč už jsme to sakra takhle neudělali minule? To je neskutečný rozdíl! Jak dokázal oddělit jednotlivé nástroje, vyčistit zpěv, sjednotit bicí s basou a při masteringu do toho ještě dostat tu energii, kterou do toho dáváme i naživo. Je tam úplně všechno. Už se nemůžeme dočkat, až budou hotové další písničky z nový desky. Na youtube kanálu Gothigh si můžete náš nový singl Znamení poslechnout a srovnat to po zvukový stránce s minulým albem 001. A uslyšíte ten rozdíl. Takže rada na závěr? Na nic nečekejte, vybavte si vlastní nahrávací studio a nahrávejte jak o život. Mazlete se s tím, nespěchejte, improvizujte. Času máte kolik budete potřebovat. Pokud si, jako my, zvyknete hrát podle metronomu a budete schopní udělat svépomocí slušný náběry, pak už stačí jen vybrat toho správného zvukaře, co vám tomu dá ten správnej sound. A nemusí být ani z ČR. V době internetu se dá všechno domlouvat i posílat přes půl světa. Možností máte spousty. A nakonec uvidíte, že za zlomek ceny gáže producenta nebo profi-studia dokážete udělat skvěle znějící nahrávky, ze kterých budete úplně got high.

Tagy komunita GotHigh

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Kytarista skupiny GotHigh
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY