Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - So, 09.04.2016 - 00:01

Yamaha TransAcoustic: akustiky s efektovou jednotkou

Na frankfurtském hudebním veletrhu představila firma Yamaha nový typ akustických kytar využívající revoluční technologie, která umožňuje obohatit zvuk nástroje o chorus a reverb a to bez použití jakéhokoliv dalšího ozvučovacího systému. Modely Yamaha TransAcoustic LL-TA a LS-TA disponují identickou efektovou jednotkou, jsou vyrobeny ze stejných materiálů a liší se pouze tvarem korpusu.

Základem efektové sekce je speciální snímač uložený v těle kytary, který reaguje na vibrace strun a následně generuje efektovaný zvuk do okolního prostoru. K ovládání jednotky slouží trojice potenciometrů umístěných na horním lubu - první slouží k nastavení míry reverbu (hall a room), druhým knoflíkem volíme výraznost chorusu a prostředním potenciometrem se systém aktivuje a v případě zapojení kytarové jacku jím ovládáme také hlasitost (Line Out).

Ozvučné desky obou nástrojů jsou z masivního smrku, luby a zadní deska korpusu jsou vyrobeny z palisandru. Krk tvoří tři kusy mahagonu společně se dvěma pláty palisandru. Ebenový hmatník s bílou lemovkou a radiusem 400 mm je osazen 19 pražci a šroub pro nastavení průhybu krku je skryt v ozvučném otvoru.

Kompenzovanou kobylku s ebenovou základnou a plastovými (ABS) piny doplňuje nultý pražec o šířce 44 mm a luxusní ladicí strojky TM29G ve zlatém chromu. Rozteč jednotlivých strun činí 11 mm a menzura byla nastavena na 650 mm. Elektroniku SYSTEM70 TransAcoustic s piezo snímačem napájí dvě tužkové AA baterie umístěné v šachtě, jež je součástí ukotvení zadní rolny, která slouží i jako výstupní konektor.

Kytary řady Yamaha TransAcoustic jsou určeny všem muzikantům, kteří se při cvičení nebo skládání hudby na akustiku nechávají rádi inspirovat zvukem obohaceným o dozvukové a modulační efekty. Sofistikovaný systém lze navíc použít v jakékoliv situaci, takže nejste limitováni nutností zapojit nástroj do komba, mixu nebo jiného zařízení. Novinky v odstínech Vintage Tint a Brown Sunburst by na evropský trh měly dorazit začátkem července a předběžná cena včetně pevného pouzdra se má pohybovat okolo 900 Euro.

Tagy Yamaha
Na Frontmanovi mám na starosti zejména sekci novinek a nástrojovky známých muzikantů. Léta hraju v různých kapelách na kytaru a hru na tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY