Přejít k hlavnímu obsahu
Trent Reznor
Trent Reznor
Martin Hošna - St, 11.09.2013 - 00:01

Who is Frontman?

Frontman je lídr kapely, kolem něhož se všechno točí, dává rozhovory, píše skladby a udržuje image kapely, kterou spoluvytvořil.

V seriálu na vás čeká výčet dvacítky nejcharismatičtějších světoznámých i tuzemských frontmanů, co se nekroutili jen za mikrofonem a hecovali publikum, ale zásadně ovlivnili hru na nástroj nebo novodobou produkci, čímž odstartovali takovou malou hudební revoluci.

Pravdivý vizionář Trent Reznor

Když v roce 1989 vyšlo debutové album Pretty Hate Machine od Nine inch Nails, v období načančaných streetrockových kapel a průmyslového popu způsobilo doslova poprask. Ústřední postava Trent Reznor, který za tento industriální klenot nese hlavní zodpovědnost, se díky osobité hudební výpovědi stal miláčkem alternativních médií. Kombinace křehkých piano prvků, kytarových i synth heavy riffů a textů o temných a zlověstných zákoutích lidské duše hraničících s nihilismem padlo na úrodnou půdu a nutno podotknout, že s podobným konceptem se potýkají NIN dodnes – aktuální comebacková novinka Hesitation Marks nešetří bezútěšnou lyrikou, klaustrofobickými kytarami i popovými beaty, jež se morbidně kroutí pod kazatelským vokálem. Psycho subjektivní výlet narkomanů i únik do hloubkového opojení zapříčinil vznik dalších a dalších následovníků, ovšem okultní atmosféru NIN nikdo nepřekonal. Osamělé klavírní motivy, disharmonické tritony i chromatické stupnice jdou ruku v ruce se zlověstným šepotáním, měnícím se v průběhu do agresivních naléhavých výkřiků, s nimiž souvisí i změna tempa či podladěné durové akordy, které se nakonec projeví v celé své kráse v úplném rozmazání hudební struktury. Spirálovité sestupy, minimalistické efekty, počítačová technika, co neubrala hudbě na lidskosti, tomu se říká zářez do rock´n´rollové historie.

Equipment: Chtěli jste někdy znít jako NIN? Jedinečná šance se naskytla v roce 2009, kdy Trent Reznor oznámil konec kapely symbolickou aukcí, kde se rozprodávaly instrumenty z turné NIN – tak třeba kytara ESP "Fragile Album Guitar" se prodala za 2274 dolarů, Gibson Gold Tone Banjitar za 1525 dolarů.

Nine Inch Nails: "Came Back Haunted" (2013) from Nine Inch Nails on Vimeo.

Tagy Who is frontman Trent Reznor Nine Inch Nails

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Martin Hošna
Hudba mě provází celý můj život, snad proto, že ji beru jako „univerzální řeč“ všech. Miluju jakoukoli, která útočí na solar, a je jedno, jestli je to lidovka, hard rock, grind core nebo jazz. minulost: • v zajetí klasické hudby až do dospělého vysokoškolského věku, houslové…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY