Přejít k hlavnímu obsahu
Vilém Terich -

Parallaxe PX-SOLAR170C: brutální sedmičkový zvuk

Původně to vypadalo, že se Washburn vydali cestou rockových signature modelů, které svým tvarem připomínaly spíše cirkus. Vývojáři ale nakonec zapracovali na kreativitě a se sérií Parallaxe sklízí velký úspěch. Model Parallaxe Solar 170C si mě absolutně získal.

Jak jste už dříve patrně zaznamenali, Parallaxe je signature série dělaná na míru kytaristou Olou Englundem, kterého můžeme znát z americké deathovky Six Feet Under nebo švédské thrashovky The Haunted. To samo o sobě napovídá, že se nebude jednat o modely určené pro romantickou muziku. Sám Ola o ní říká: "Z kytary dostanu vše, co potřebuji, tón, pocit, vzhled. Když kytaru držím, všechno do sebe parádně zapadá. Firma Washburn mi dala svobodu při výběru designu a zpracování. Neměli k tomu žádné připomínky a dotazy. Výsledek je můj splněný sen."

Při prvním setkání s tímto pekelným nástrojem mě nejprve zaujalo nádherné zpracování, barva, tvar a hlavně hmotnost. Kytara je sama o sobě poměrně lehká, což určitě uvítáte při převozech a při dlouhých vystoupení. Matná barva dodává nástroji jeho tvrdost, krk a hlava jsou ve stejné barvě. Krk je velmi pohodlný a rychlý, a tak ho uvítají i virtuózové.

Jedná se o superstrat, který vám padne do ruky ve stoje i v sedě. Konce těla kytary jsou až ďábelsky ostré. Zaujme i tvar hlavy kytary, jedná se o obrácenou hokejku opět s ďábelským ostřím. Designově jednoduché, ale skvěle působící zpracování. Tělo kytary je vyrobeno z olše, což je jeden z nejkvalitnějších materiálů určený pro výrobu kytar. Javorové dřevo bylo použito pro výrobu krku, který je tak dokonale celistvý s tělem kytary. Jedná se o výběr skvělé kombinace. Tím pádem z kytary dostaneme i tu správnou rezonanci. Krk je šroubovaný, určitě to uvítají ti, co nemají rádi lepený. Hmatník o 24 pražcích je z ebenu s menzurou 648 mm.


Hardware je v barvě černé, doplňuje kontrast image kytary. Pevná kobylka je jednoduchá, struny jdou skrz tělo. Tohle uvítáte obzvlášť v tu chvíli, když se vám na pódiu přetrhne struna a potřebujete ji rychle vyměnit. Žádné zámky, jen kytaru otočíte a dáte novou strunu, můžete v klidu pokračovat dále a nezabere vám to déle než jeden song.

Kobylka je na dotek příjemná, když potřebujete tlumit, mutovat struny, nic vás neřeže do ruky a nemáte ji otlačenou více než je nutné. Ladící mechanika je značky Groover, svým převodem vás nezradí a vždy struny rychle a bezpečně namotáte. Mechanika drží nástroj naladěný, nic se zbytečně nehýbe, neuvolňuje, nemusíte po každém songu kontrolovat ladění.

Kytara je osazena dvěma snímači typu humbucker s pětipolohovým přepínačem. Snímače Duncan Solar Humbuckers nabízejí ostrý a hutný zvuk, který využijete spíše v tvrdších odnožích metalu. Snímače jsou pasivní. U kobylky znějí opravdu nabroušeně a při vysokém zkreslení vynikne hutnost, u krku je zvuk kulatý a využijete ho spíše na akustické pasáže nebo při sólech. Mně by osobně stačil snímač u kobylky u takovéhoto typu kytary. Snímače jsou ovládány jedním volume a jedním tone potenciometrem.

Parallaxe Solar 170C je skvělý nástroj, který sedne asi každému. Není ze zbytečně těžkého dřeva ani slitiny materiálu. Není ani potřeba měnit snímače, které jsou v základu, svojí škálou potěší nejednoho metalistu. Cenově je kytara velmi dostupná a vhodná jak pro začátečníky, tak i pro ostřílené hráče. Washburn prostě ukázal, že za ostatními výrobci rozhodně nezaostává: tento sedmičkový zvuk je brutální.

Kytara může na někoho působit jednoduše. Každého si ale získá hned v prvním okamžiku, kdy si ji vezme do ruky. A doporučuji namotat tvrdší struny...

Více o kytarách Parallaxe najdete v rozhovoru Ola Englund: Hudba a zvuk jsou důležitější než technika, který jsme s Olou dělali před dvěma lety.

Tagy Parallaxe Ola Englund Washburn Parallaxe PX-SOLAR170C

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Vilém Terich
Kytarista v kapele Consequences. Aktivně jsem působil na komunitním médiu StreetCulture jako redaktor a moderátor. Věnuji se žurnalistice, hudebním aktivitám, kytaře, zvukařs…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY