Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

Wah Dunlop Kirk Hammett KH95X Cry Baby

Značka Jim Dunlop přidala do efektové kolekce Artist další signovaný wah pedál, tentokrát v podobě limitované edice s označením Kirk Hammett KH95X Cry Baby. Novinka představuje už druhý podpisový model kytaristy Metalliky – první verze nese název Dunlop KH95 – takže Hammett se stal třetím hráčem firmy Dunlop, který má v nabídce výrobce dva wah pedály. Prvním muzikantem je Jimi Hendrix s modely JH1D a 70th Anniversary Tribute Series, následovaný Slashem, podle jehož specifikací Dunlop dosud vyrobil varianty SC95 a SW96.

„Vždycky cítím skvělou energii, když hraju na svůj ESP Ouija ve speciální úpravě Purple Sparkle,“ zmiňuje Hammett. „Říkal jsem si, že by bylo zabijácké a zvukově spirituální spojení mít pedál se stejným designem.“ Třpytivě fialový lak ze superstratu ESP Ouija, nazvaného podle deskové hry, tedy výrobce použil také u signovaného modelu kvákadla, a pryžový plát kryjící nášlapný pedál navíc vyzdobil zlatou intarzií.

Model zvukově vychází z Kirkova vlastního nastavení rackové verze Dunlop Cry Baby DCR-2SR Custom Shop a přináší typický sound známý ze sólových partů skladeb Metalliky. Odezva pedálu je rovnoměrná od paty až k pozici špičky, s výraznou projekcí ve středním pásmu a nosnými výškami, což je ideální kombinace pro rychlé, melodické pasáže i razantní agresivní riffy.

Oficiální cena limitované série Jim Dunlop KH95X Kirk Hammett Collection Cry Baby Wah byla v případě americké části trhu nastavena na cca 200 dolarů. Efekt je napájen standardním 9V adapterem nebo baterií se snadno přístupnou plastovou šachtou, zapuštěnou do dna šasi, na němž jsou kromě Hammettova vzkazu a autogramu natištěny tituly jedenácti songů Metalliky (viz níže) s Hammettovými oblíbenými tracky, u nichž v sólech použil wah pedál.

„Když jsou skladby silné, sóla jdou snadno,“ řekl Hammett v jednom z rozhovorů pro magazín Guitar World. “Tehdy (během nahrávání alba Metallica z roku 1991) jsem vždy napsal sólo a následně, pokud se mi to ve studiu zdálo vhodné, jsem zapojil wah a zkoušel, jestli to přinese něco víc.“

„Nikdy jsem ale žádné kytarové sólo s primárně zapojeným wah pedálem nesložil. Vždycky to bylo až dodatečně. A bylo to jen proto, abych ze zvuku dostal větší intenzitu a emoce. Nejsem z takové té wah školy Erica Claptona, kdy na něj šlapu při každém downbeatu. Myslím, že to už stejně nikdo nedělá.“  

Jedenáct Hammetových oblíbených sól hraných s wah pedálem

1. No Remorse – Kill 'Em All
2. Fight Fire With Fire – Ride the Lightning
3. Battery – Master of Puppets
4. ...And Justice for All – ...And Justice for All
5. Enter Sandman – Metallica
6. Until it Sleeps – Load
7. Memory Remains – Reload
8. The Outlaw Torn – S&M
9. Turn the Page – Garage Inc.
10. Shoot Me Again – St. Anger
11. The End Of the Line – Death Magnetic

Tagy Jim Dunlop Dunlop Kirk Hammett KH95X Cry Baby

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY