Přejít k hlavnímu obsahu
redakce - Ne, 08.08.2021 - 12:00

Všestranný festival Artu Kus láká na Dub FX i Bobana Markoviče

Festival Artu Kus se už potřetí vrací do trutnovského amfiteátru na Bojišti. Letošní ročník láká na australského DJe Dub FX nebo srbskou dechovku Boban Marković Orkestar i výběr toho nejzajímavějšího z české scény. Artu Kus ale především na čtyři dny znovu propojí živou hudbu a další formy umění v jednu unikátní přehlídku.

„Artu Kus nemá ambici být největší festival v Česku, ale chce být nejvstřícnější všem formám umění. I když hudební lineup samozřejmě hraje prim, v areálu festivalu bude také divadlo, různé umělecké instalace, světelné show nebo slam poetry. A to všechno v příjemném a velkorysém prostředí amfiteátru, jemuž dominují vzrostlé stromy,“ podotýká šéf festivalu Roman Dorňák k akci, která proběhne 19. až 22. srpna.

Hlavním tahákem pátečního programu Artu Kusu je populární Australan Dub FX s kapelou. Původně pouliční performer, který kombinací dubu, drum and bassu, hip hipu a reggae nakonec uhranul posluchače po celém světě a neztratil se ani v lineupu Coachelly, Szigetu nebo Glastonbury. Sobotní program pro změnu vyvrcholí koncertem „nejlepší srbské kapely vůbec“ Boban Marković Orkestar, která hraje dechovku s pověstnou balkánskou živelností v krvi.

Buty, ale i 7krát3 nebo Mutanti hledaj východisko

Dalšími jmény hudebního programu jsou ale například Buty, Mňága a Žďorp, Vltava, MYDY, MC Gey, Ventolin nebo Hentai Corporation. Kromě starých známých jmen sází ale i na nové a neokoukané objevy české scény: za všechny třeba zpěvák a raper 7krát3 s live bandem, nominovaný na cenu Anděl za nejlepší videoklip, nebo Mutanti hledaj východisko feat. Tygroo – projekt studentů DAMU Jana Vejražky a Jiřího Konvalinky, kteří vystoupí s bandem a dechovou sekcí.

Zcela rovnoprávnou součást programu pak už tradičně tvoří vybraná divadelní představení a performance na experimental stage. Těšit se můžete na Divadlo Krychličky nebo Geisslers Company, arménského pohybového mága a mima Armana Kupelyana, španělské seskupení The Backyard Collective, bloky slam poetry, nebo přednášky a workshopy všeho druhu. I zde se objeví významné postavy české kulturní scény, ať už je to akademický malíř, ilustrátor a tvůrce komiksů Jiří Grus nebo fotograf Bohdan Holomíček či hudebník a divadelník Petr Nikl a další.

„Artu Kus je festival všestranný, myšlenkově otevřený, a především lidsky vstřícný, kde se i introvert může cítit příjemně,” shrnuje ideu festivalu Roman Dorňák.

Tagy Artu Kus Festival
Týmová práce.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY