Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - Út, 14.03.2017 - 00:01

Vokální multiefekt TC Helicon Duplicator

Kanadský TC Helicon, patřící pod holding TC Group, se na rozdíl od dánské sesterské společnosti TC Electronic věnuje téměř výhradně vývoji a výrobě efektů určených k úpravě vokální linky. Výjimkou není ani nejnovější přírůstek s označením Duplicator. Nový model vychází vstříc všem zpívajícím muzikantům, kteří se poohlížejí po kompaktním a jednoduše ovladatelném efektu, jenž umožňuje obohatit vokál o efekty typu reverb, doubling, kompresor apod.

Na hlavním panelu zelené krabičky o rozměrech 140 x 90 x 60 mm najdeme trojici potenciometrů – pro režim Doubling je zde ovladač s trojicí poloh Tight, Loose a Octaves (k originálnímu signálu přidává spodní oktávu), otáčením Reverbu se z vypnutého stavu plynule dostaneme k modům Room, Club a Hall a knoflík Correction slouží k nastavení pitch shifteru.

Pod bílým kulatým tlačítkem Tone se ukrývá sofistikovaný multiefekt s vyladěnými algoritmy složenými z adaptivního ekvalizeru v kombinaci s kompresorem, de-esserem a noise gatem. Pokud Tone podržíme a zároveň zmáčkneme hlavní nášlapný footswitch tak můžeme přepínat mezi frekvenčními mody Normal a Less Bright.

Kromě aktivační diody je zde umístěna i multi LED informující o stavu 4 tužkových AA baterií (zelená – zcela čerstvé baterie, žlutá – stále dostatek energie, červená – nutno vyměnit). Footswitch spíná pouze funkci Doubling, což je poměrně praktická vychytávka v případě, když na koncertě používáte tento typ efektu jen v určitých pasážích, ale ve zbytku skladby chcete ponechat reverb a multiefekt. Footswitch lze také využít v Momentary modu, kdy je Doubling aktivován jen při stále sešlápnutém přepínači.

Síťový spínač je umístěn na čelním straně šasi společně s napájecím 9V konektorem, zdířkou Micro USB a XLR vstupem a výstupem. Duplicator je osazen obvodem s automaticky nastavitelným gainem mikrofonu a pro kondenzátorové modely nabízí i phantomové napájení 24 V. Novinka se už začíná objevovat v evropských obchodech a její cena se pohybuje pod hranicí 150 eur.

Tagy Tc Helicon TC Helicon Duplicator

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY