Přejít k hlavnímu obsahu
Vojta Kalina - St, 17.09.2014 - 12:00

Vojta Kalina radí, jak nebýt mimo mísu

Byl jsem nedávno na semináři, kde v sále sedělo asi 60 lidí. Dovnitř vběhl člověk a začal na všechny křičet že "tady asi někdo nemá mozek". Z dalších jeho povyků, už jen přes rameno z chodby, nám došlo, že někdo zaparkoval na místě pro invalidy. Později o pauze jsme se dozvěděli, že tím hříšníkem byl někdo úplně jiný než z našeho semináře. Přesto, ten člověk byl schopen osočit tolik lidí, v plném přesvědčení, že někdo z nás moc dobře ví kdo a co provedl. Tomu se říká domněnka a ten člověk si kvůli ní naprosto zbytečně přivodil celkem slušné trauma. Místo toho, aby se slušně zeptal, požádal o slovo, promluvil a dozvěděl se, že je na špatné adrese, zkazil si tím výstupem pravděpodobně celý den, ne-li týden.

Domněnky se spoustě z nás dějí každodenně. Ve chvíli kdy si na cokoli uděláme názor, navíc sami a bez co nejhlubších informací o problematice, tvoříme si domněnku. A ta, jak už to tak s domněnkami chodí, bývá dosti často takzvaně mimo mísu. Domněnky si tvoříme v našem osobním životě a dějí se i v našem profesním životě. Ať už jsem skladatel, interpret, manažer kapely, pořadatel festivalu, majitel klubu, hudební kritik nebo kdokoli další, kdo se pohybuje okolo muziky, pokud nečerpám informace od kolegů o dění na jejich poli činnosti, jsem dříve nebo později nutně mimo mísu.

Celosvětově jsou showcase festivaly jedinečnou a vítanou příležitostí nejen pro scoutování nových talentů, ale právě pro setkávání se s kolegy z branže, sdílení knowhow, zjišťování novinek v oboru a tedy jedinečnou příležitostí navzájem si sdělit s čím se kdo potýká, případně čemu kdo přišel na kloub. Jsem opravdu moc rád, že i u nás máme takovou akci, navíc s mezinárodní ambicí. Nultý ročník Nouvelle Prague v roce 2013 mi dal spoustu odpovědí a pohledů na hudební scénu u nás i v zahraničí a přál bych každému, kdo to s muzikou myslí vážně, aby tam mohl být a potkat se s tolika zajímavými a zkušenými lidmi z celého světa, kteří se motají kolem hudby.

Je to jednoduché, když si to neřekneme, když si nepoložíme otázky a neodpovíme si na ně, nebudeme to vědět. Zbydou nám jen domněnky. V listopadu na Nouvelle Prague budeme mít další šanci nebýt mimo mísu.

(Vojta Kalina je dudák a zpěvák kapely Pipes and Pints.)

Tagy Nouvelle Prague
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY