Přejít k hlavnímu obsahu
Multižánrový festival Faine Misto se těší masivní účasti kousek od Ternopilu. | Foto: web festivalu
Multižánrový festival Faine Misto se těší masivní účasti kousek od Ternopilu. | Foto: web festivalu
Ricardo Delfino -

Ukrajina, jeden z nejrychleji rostoucích hudebních trhů v Evropě

Více než šest set tisíc kilometrů čtverečních, zhruba čtyřicet milionů párů uší a stovky festivalů, klubů, kapel a hudebních médií. Pokud se svým hudebním projektem máte ambice oslovit východní země, rozšiřte své turné určitě i na Ukrajinu – nejpozději od chvíle, až bude opět možné cestovat bez omezení.

Území rozlohou větší než Francie bylo odjakživa těžce zkoušené, už od dob nájezdů mongolsko-tatarských hord, tureckých vojsk, přes zničení Kyjeva nacisty až po hladomor ve třicátých letech. V poslední dekádě zažívá země sousedící se sedmi státy včetně Slovenska a Polska na svém území okupaci Ruskou federací a konflikty s proruskými separatisty. I přes tuto velmi pochmurnou a nedávnou historii je Ukrajina jedním z nejrychleji rostoucích hudebních trhů v Evropě.

Velkým zásahem byl nedávný vstup streamingové platformy Spotify na tamní trh (v červenci roku 2020). Právě z pohledu streamingu hudby je Ukrajina mezi top pěti zeměmi světa s největším meziročním přírůstkem uživatelů obecně. Hlavní město Kyjev se stalo jednou z destinací nabízených v balíčku bookingu evropských turné větších umělců. Jen v této metropoli působí zhruba patnáct promotérských agentur včetně těch, které dováží zahraniční interprety.

Avishai Cohen na Leopolis Jazz Festival 2021, foto: archiv festivalu

„Jsme nezávislou iniciativou s cílem pomáhat lokálním umělcům a ukrajinskému hudebnímu průmyslu budovat mezinárodní pozici. Svými aktivitami propojujeme hudebníky a hudební profesionály z celého světa s domácími hráči za účelem kooperace a společné tvorby." Tetiana Stadnyk (Music Export Ukraine)

Podobně jako u jiných států je i ukrajinská hudební scéna centralizovaná především v hlavním městě. Najdete zde na osm menších klubů jako například ARSENAL XXII nebo Atlas, dvě koncertní haly s kapacitou pět až osm tisíc návštěvníků a jeden stadion. Koná se zde i festival Atlas Weekend, který se letos stal největším evropským uskutečněným festivalem s návštěvností přes šest set tisíc lidí navzdory celosvětové pandemii.

Velké festivaly lze ale nalézt i mimo metropoli skoro třímilionového hlavního města. Za zmínku stojí namátkou Leopolis Jazz Festival, Faine Misto, na který letos vyrazili reportéři z Fakkera, nebo největší rockabilly & psychobilly festival východní Evropy Ukrabilly Bang!

„Ukrajinský hudební trh je západními i českými médii zanedbáván podobně jako východoevropský trh obecně. Vyprodané pražské shows Alyony Alyony, DhakaBrakha, Onuky nebo úspěch Dakh Daughters na Colours of Ostrava nicméně ukazuje, že fanoušci se řídí kvalitou, kterou mnoho ukrajinských umělců nabízí. Stále se ovšem jedná o jednotlivé výstřely, systematická snaha o propagaci ukrajinského hudebního trhu musí vycházet i ze strany veřejného financování, zejména v alternativním segmentu.David Čajčík (Heartnoize Promotion, Full Moon Magazine)

Říká se, že psát o hudbě je jako tančit o architektuře. O kulturním dění a hudebních novinkách ale na Ukrajině informuje na dvě desítky velkých online hudebních médií. Fanoušci tvrdších žánrů nacházejí své oblíbence v Daily Metal, Rock UA nebo Rock Pravda, další větve nezávislé tvrdé hudby pokrývá Neformat, aktualitami překypuje Notatky. Z multižánrových platforem lze zmínit třeba LiRoom, Music in UA nebo Comma. V FM prostoru pak naladíte skoro čtyřicet rádiových stanic a platí pro něj zákonná kvóta 51 % zastoupení hudby v ukrajinštině.

Jinjer v bezmála vyprodaném Roxy (2021), foto: Tomáš Rozkovec

Ukrajinský kulturní export není v českých luzích a hájích žádným nováčkem. Můžete navštívit Dny ukrajinské kultury například v Hradci Králové nebo Mariánských Lázních. Ani název kapely Jinjer v čele se zpěvačkou Teťanou Šmajljuk neslyší český metalový fanoušek poprvé. Dokládá to i jejich nedávný bezmála vyprodaný koncert v Roxy. Ikonický stoner rock epos I'm The Mountain od Stoned Jesus rezonuje prostory klubu Underdogs' bezpochyby dodnes. Rachot production uvedla world music projekty Dakhabrakha nebo Dakh daughters. Rockoví Sinoptik řádili s Hell Pasem a Acid Row v Crossu. Rapperka Alyona Alyona vystoupila na letošní Žižkovské noci na Heartnoize stage. Alternative country desperát Sasha Boole zahrál na United Islands. Měli jste šanci v ČR zajít na koncert Ignis, Huculyk, Vivienne Mort, Zrada, Hudaki Village Band nebo Zapaska. Ukrajinská hudba tedy zní českou scénou napříč žánry a můžeme očekávat další a další novinky.

S tipy, jak prorazit na tamní trh, seznámily návštěvníky konference Nouvelle Prague 2021 zástupkyně Music Export Ukraine. Představily také veřejnou databázi festivalů, klubů, hudebních médií, labelů a obecně celého hudebního průmyslu, která je nově dostupná na stránkách zmíněné nezávislé agentury. Obdoba české hudební proexportní kanceláře Soundczech působí na mezinárodním poli od roku 2018.

V Kyjevě lze také nalézt jednu z 26 poboček Českých center. Díky ní se tam uskutečnily koncerty českých interpretů, z nichž lze zmínit například Horňáckou muziku Petra Mičky, Vítrholc či Plastic People of the Universe. 

„Na Ukrajině jsem měla možnost hrát s projektem FORMA v rámci festivalu Němé noci v Oděse. Nakonec se nám k cestě připojily ještě dva další koncerty, a tak jsme ve spolupráci s Českým centrem v Kyjevě hráli ve Filmovém muzeu Dovženko  Kyjev a v Dněpru, tenkrát ještě nazvaném Dněpropetrovsk. Vedli jsme také workshop tvorby filmové hudby pro studenty filmové školy v Kyjevě. Ukrajina se vyznačovala extrémně vlídným a pohostinným přístupem organizátorů i výborným zajištěním PR na daných místech.Bára Zmeková

Právě během workshopu Touring guide na letošním Nouvelle Prague se zástupkyně MEU Inna Lytovka a Tetiana Stadnyk podělily o pár zásadních rad, které vám mohou pomoci, pokud plánujete v budoucnu turné po této rozsáhlé zemi: Cestování po Ukrajině je levné..., ale dlouhé. Plánujte si mezi jednotlivými zastávkami raději den navíc na transport kapely. Pokud budete cestovat vlakem, ušetříte za nocleh, když pojedete jedním z mnoha nočních spojů s lůžkovými vagony.

Pokud tedy patříte k těm, kteří se vyžívají v dlouhých cestách vlakem za kulturou, je Ukrajina destinací přesně pro vás.

Tagy Zaostřeno na... Ukrajina České centrum Kyjev Dny ukrajinské kultury Music Export Ukraine Nouvelle Prague

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Ricardo Delfino
Působím jako dramaturg, manažer, hudební publicista, booking agent, PR manažer a hudebník.  Jsem zakladatelem, dramaturgem a PR manažerem karlovarského hudebního festivalu Top RoofTop. Vedu dramaturgii také u projektů Otevřený kraj K…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY