Přejít k hlavnímu obsahu
Karlos -

Vítejte, my jsme Toxicat!

Po různých zkušenostech z minulosti, které jsme měli s veřejnými zkušebnami, jsou vršovické luxusní prostory Toxicatu příjemným překvapením: místnosti určené pro zkoušky kapel jsou příjemně koncipovány, dobře přitlumeny, s denním světlem, perfektním zvukem i vybavením. Mají prostě tu téměř dokonalou "akustickou pohodu". Prostě okamžitě pocítíte, že lidé provozující Studio Toxicat jsou sami aktivní muzikanti, navíc se vstřícným a kolegiálním přístupem k věci. A ke všemu si tam ještě můžete dát i pivko. S Davidem, mozkem celého projektu, se známe už delší dobu díky vzájemné, řekněme producentské spolupráci. Byl čas ho konečně vyzpovídat i pro Frontmana…

Nové prostory na mě udělaly velmi pozitivní dojem, stálo zrenovování prostor hodně úsilí a času? Dost se mi líbil zvuk a pohoda s denním světlem...

Jsem rád, že se ti u nás líbí. Když jsme se pouštěli do tohoto projektu, bylo to vlastně celé takové spontánní. To, že tu bude denní světlo, mě tenkrát vůbec nenapadlo, a je to docela příjemný nezvyk, protože jsme kdysi s kapelou zkoušeli ve zděné buňce bez oken. Dát do kupy celé první patro nám zabralo zhruba 4 měsíce práce. Jsme parta nadšenců bez nějakých větších zkušeností s řemeslem, takže nám každá drobnost dělala radost. Třeba rolety na oknech. Ale nebudu Ti tu nic nalhávat, občas to byla dřina.

No já celej život nevylézám ze sklepa. Jaký je zájem kapel, muzikantů o prostor na zkoušení? Využívají ho třeba také jiná uskupení, než jsou rockové kapely? Mám na mysli například Dj´s nebo divadelní soubory.

Popravdě 99 % návštěvníků jsou kapely různých žánrů. Přímo DJe jsme tu zatím neměli, ale o jednom netypickém projektu vím. Jde o spojení kapely s dubstepem q musím říct, že jsem na něco takového zatím nikde nenarazil, i když jsem o několika podobných projektech slyšel. Co se divadelních souborů týče, nic takového tu nebylo, ale samozřejmě není problém uzpůsobit větší zkušebnu po domluvě se správcem. Na Silvestra jsme si právě v té větší zkušebně zařídili projekci a DJský pult. Šlo o takovou malou soukromou párty, nicméně jsme tak vlastně zjistili, že by prostory byly schopné najít i jiné využití.

Na webových stránkách čtu "full servis pro kapely", co si pod tím můžu představit? Zní to dost nebezpečně...

Nejde o žádné násilí na kapelách, jak by se mohlo zdát. Původní myšlenka full servisu vlastně vznikla ve spolupráci se zahraničníma kapelama, které potřebovaly zařídit nějaký odvoz a zapůjčit aparáty. Některá uskupení jsme vyzvedávali na letišti... a řekl bych, že naskládat bicí do letadla úplně jednoduché není, takže jediné, co měly s sebou, byly osobní věci a nástroje. Postupem času bylo potřeba nabídku rozšířit, protože úplný počátek našich aktivit fungoval na principu metody pokus/omyl a my zjišťovali, že zas tak vychytané to nemáme. Shrnu to pár slovy: zajistíme kompletní akci, ať už jednodenní, nebo několikadenní tour, půjčíme kapele vše, co bude potřebovat, zajistíme ubytování v dané lokalitě, zajistíme dodávku pro kapelu, promo a případně i další kapely do programu. Nástrojovků k zapůjčování jsme pořizovali v průběhu léta 2014, takže se jedná o nové kousky v top stavu. Konkrétní nabídku máme vystavenou na webu.


Takže k vám může přijít kapelka, mít dvě kila, a ty jim poskytneš 2 hodiny prostoru ke zkoušení? Jak si jde zkušebnu zarezervovat?

Víceméně to tak je, akorát opačně. Kapela, která má registraci na bandzone.cz, si v dolní části stránek najde odkaz na zkušebny Koh-i-noor a po rozkliknutí se otevře rezervační kalendář. Pokud registraci nemají, je potřeba si ji udělat. Další instrukce už na ně vyskočí po provedení rezervace. V praxi to funguje tak, že si kapela rezervuje zkušebnu přes tento systém a odešle kód, který jim bude vygenerován pomocí sms; po odeslání se rezervace rovnou propíše do systému a tento termín už jim nikdo nevyfoukne. Někteří se nás ptají, proč to máme takto zařízené a původ odpovědi na jejich otázku můžeme najít v Converse zkušebně, která je vlastně prvním takovým projektem od Bandzone. Stávalo se, že si kapela rezervovala zkušebnu, ale pak nepřišla, takže jiné kapely, které by měly o termín zájem, přijít ve stejný čas nemohly a správce, který měl v ten den službu, seděl v práci zbytečně. SMS rezervace vlastně dopomohly kapelám k odpovědnosti a to hlavně se zrušením zkoušky s dostatečným předstihem.

Jak je to s nahráváním? Je možné, nebo přesněji řečeno umožňuje provoz zkušeben natáčení např. demosnímků? nebo nechystáš třeba i seriózní profesionální studiové služby?

Upřímně toho mám poměrně hodně, takže nahrávací studio je zatím dobrý námět na další level. V každém případě nahrávat se u nás dá a dokonce mohu nabídnout své zkušenosti s nahráváním kapelám, které mají zájem o vytvoření nahrávek ze zkušeben. Nemám v plánu to předávat jako seriózní nabídku, ale pracuji standardně s metronomem a nahráváním každé stopy zvlášť. Nahrávky bych doporučil spíše začínajícím kapelám, oproti zvuku ze studia je tam samozřejmě slyšitelný rozdíl, a to v bicích.

Vím, že se dost intenzivně a úspěšně věnuješ produkci live rockových koncertů v klubech, jedná se Prahu, celou republiku nebo dokonce o výjezdy do zahraničí? Jak se daří zprodukovat kapely, které zkouší
v Toxicatu, myslím tím jaká je úspěšnost úsilí kapel řekněme od okamžiku, kdy poprvé přijdou, po třeba pravidelná vystoupení?

Produkcí kapel jsem se zabýval poměrně dlouhou dobu, jedná se zhruba asi o 4 až 5 let koncertů. Poslední půlrok jsem nic nepořádal, ale předtím se jednalo o koncerty hlavně po celé ČR, zahraniční akce jsem nikdy nepořádal, to až kluci, kteří po mě tohle know how převzali a řekl bych, že docela slušně i potunili. Nicméně v únoru se chystám se Zoidym (kolega) na menší turné, které pořádáme pro kapelu Ravenouse, kteří přiletí z Itálie. Je to spíš pro ty, co mají rádi gothic metal.. Rozhodně chystáme využití i pro kapely, které máme ve zkušebnách. Rádi bychom jim totiž umožnili koncertovat se zahraničními interprety, protože to není zrovna zkušenost k zahození, naopak si člověk trochu pocvičí angličtinu a poslechne si jaký sound mají v zahraničí. Kapely od nás jsme tedy zatím nijak neprodukovali a většinou si každá kapela akci zařizuje sama. Některé už mají celkem slušné zkušenosti, někteří se je rozhodli teprve nabrat. Pěkné prostředí pro zkoušení a dobrý zvuk aparátů je také důležitý, takže začít v nově vybavené zkušebně je dobrý krok.

Co by taková kapela měla mít a co jsi schopen zapůjčit, resp. co patří ke standardnímu vybavení zkušeben?

Většina kapel využívá standartní nástroje - kytara, basa, bicí a zpěvy. My tu máme k dispozici dvě kytarová komba, basové kombo, bicí vč. činelů a po třech mikrofonech v každé zkušebně. Klávesy, nebo jiné podobné nástroje lze píchnout přímo do linky, samply, se kterýma se setkávám hlavně u metalcoreových kapel je možné také propojit se zařízením, které tu běžně máme k dispozici, ovšem je lepší mít různé nestandartní propojovací kabely a příslušenství.

Tagy jak na to Toxicat

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY