Přejít k hlavnímu obsahu
Toyota Vangelis (dole pod podiem během vystoupení Mat213) byl na loňské Vinyle hlavně jako hudební fanoušek. Letos zahraje mezi nominovanými na album roku. | Foto: Libor Galia
Toyota Vangelis (dole pod podiem během vystoupení Mat213) byl na loňské Vinyle hlavně jako hudební fanoušek. Letos zahraje mezi nominovanými na album roku. | Foto: Libor Galia
redakce -

Vinyla potřinácté: 4 koncerty a výběr z rekordních 42 začínajících producentů

Už za dva týdny vybere odborná porota nejlepší loňskou desku, nejzajímavější objev na scéně a počin spojený s hudbou. Ocenění přeberou také laureáti výzvy Bastl Electronic Track pro začínající hudební producenty*ky, kterých se letos přihlásilo rekordních dvaačtyřicet, a Ceny Jany „Apačky“ Grygarové za publicistiku. Slavnostní udílení XIII. ročníku cen Vinyla proběhne ve středu 6. března 2024 od 19.30 hodin v pražském Lucerna Music Baru, kde vystoupí čtveřice nominovaných: Anna Vaverková, Klara Wodehn, Petra Hermanova a Toyota Vangelis. O vizuální stránku letošní ceny se postarala Pavla Bastlová. Provázet celým večerem jako moderátorka bude Linda Bartošová. Partnerem Slavnostního vyhlášení je společnost GoOut.

Koncertní večer odstartuje Klara Wodehn, která je nominovaná na objev roku. Zajímavá je mj. tím, že ve své tvorbě zahodila všechna klišé rapu, který upgraduje o vlivy pokojíčkové elektroniky. Hned poté bude následovat křest výročního vinylu, který letos připravila výtvarnice a hudebnice Pavla Bastlová alias Tokyo Drift, jinak také vítězka open callu Bastl Electronic Track za rok 2021. „Obal vinylu se inspiroval základním technickým záznamem hudby – notou, kterou proměnil v ilustraci samotného poslechu. Její původní funkce je redukována na estetický symbol, podobně jako tetování na něčím zápěstí, a poukazuje tak na vztah noty k populární kultuře,” říká Pavla Bastlová k vizuálu limitované stokusové série výroční LP desky. Ta obsahuje po jedné skladbě od všech nominovaných a zároveň slouží jako ocenění pro vítěze ve všech kategoriích.

Letošní vizuál Vinyly od Pavly Bastlové

Další účinkující mají nominaci na album roku. Jako druhá zahraje songwriterka Anna Vaverková, která na své debutové dlouhohrající desce Pozdravy z polepšovny znamenitě zachytila nejistotu i absurditu společenských tlaků. Hudebnice byla jako objev zastoupena už v minulých nominacích a vystoupí v sólovém setu. Ve druhé polovině večera podium na čtyřicet minut zahalí produkce Petry Hermanove, jež se na svém sólovém debutu In Death's Eyes vyrovnává se smrtí blízkého člověka. „Pro tuto příležitost přivezu minimalističtější set s bubeníkem. Tento program se více soustředí na samotné písně, které se občas hroutí do dronů a zvukových ploch. Zahraju ve dvojici s Jonem Eirikem,“ upřesňuje v Česku sporadicky koncertující Hermanova. A na úplný závěr, po předání všech ocenění, odehraje plnohodnotný hodinový koncert s řadou hostů Toyota Vangelis. Jeho debutové album Výklopný světlomety je příběhem o hledání vlastní identity na pozadí erupce hudebních nápadů sahajících od popu po experimentální elektroniku.

Vinyla 2023 se koná opět v Lucerna Music Baru

Ocenění pro mladé hudební novináře*ky se bude udělovat už počtvrté. Porota, kterou u Ceny Jany „Apačky“ Grygarové za publicistiku tvoří stejně jako v loňském roce Miloš Hroch, Eva Klíčová, Pavel Turek a Táňa Zabloudilová, vybírala z 6 přihlášených mladých publicistů*tek, což je o 3 méně než v loňském roce. Naopak nárůst oproti loňským 39 přihlášeným organizátoři zaznamenali u třetího ročníku výzvy Bastl Electronic Track, kam se letos přihlásilo 42 mladých hudebních producentů a producentek. Zde stejně jako loni vybírala porota v obsazení Natálie Pleváková, Sára Vondrášková (Never Sol), Ondřej Mikula (Aid Kid), Ondřej Lasák a Matěj Kotouček.

„Těší nás, že zájem o výzvu Bastl Electronic Track rok od roku roste. Letos jsme v této výzvě dali příležitost všem začínajícím tvůrcům bez rozdílu věku. Chtěli jsme podpořit všechny začínající kreativní tvůrce, věk totiž v hudebním světě hraje stále menší roli,“ dodává za koordinátory cen Tomáš Grombíř.

 

Tagy hudební ceny Vinyla

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Redakce
Týmová práce.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY