Přejít k hlavnímu obsahu
Vizuál letošní Vinyly od Marie Lukáčové
Vizuál letošní Vinyly od Marie Lukáčové
redakce - St, 05.02.2020 - 12:00

Vinyla 2019: tři koncerty, most mezi alternativou a mainstreamem

Už za tři týdny vybere porota nejlepší loňskou desku, nejzajímavější objev na scéně a počin spojený s hudbou. Slavnostní udílení IX. ročníku cen Vinyla proběhne ve středu 26. února 2020 od 19.00 hodin v pražském Lucerna Music Baru, kde návštěvníky čekají tři koncerty: Zvíře jménem Podzim, Margo a Metastavy. O vizuální stránku letošní ceny se postarala finalistka Ceny Jindřicha Chalupeckého 2019 Marie Lukáčová, moderovat budou Buchty: Zuzana Fuksová a Ivana Veselková.

Vyhlášení cen je pojato jako koncertní večer s reprezentativním výběrem české hudby. Plnohodnotný koncertní set v kompletní sestavě zahraje patnáctičlenný kolektiv Zvíře jménem Podzim, v němž se kolem frontmana Jakuba Königa sešla řada silných osobností domácí klubové scény. Seskupení bývá právem označováno za „all stars team“ domácí alternativy a letos výrazně promluvilo také do mainstreamu, za aktuální album Září získalo tři nominace v Cenách Anděl i nominaci na cenu Apollo. Na podzim kapela odehrála své poslední a na většině místech vyprodané turné a vystoupení na Vinyle je součástí několika vybraných koncertů, které Zvíře jménem Podzim zahraje před svým podzimním ulehnutím ke spánku.

„Koncerty Zvířete jménem Podzim jsou unikátní po hudební i vizuální stránce, jejich Vjka Linda Arbanová pro nás připravila i teaser k letošním nominacím. Tvorba kapely je mostem mezi alternativní a mainstreamovou scénou a na Vinylu právem patří,“ říká jeden z koordinátorů cen Pavel Uretšlégr.

Dalším účinkujícím je Margo, zpěvačka a producentka Aneta Martínková nominovaná v kategoriích Deska roku i Objev roku, která se představí s celou kapelou. Na albovém debutu na sebe upozornila nejen dlouhými názvy písní, ale také suverénními písničkářskými postupy a svébytným mixem elektronických a akustických nástrojů. Třetím z vystupujících jsou Metastavy, jejichž mix rapu, soulu a jazzu dnes v Čechách nemá konkurenci. Nejspíš je to tím, že toto pražské kvarteto má v čele talentovanou básnířku (a klávesistku) Annu Hokešovou, která působí také v koncertní sestavě loni oceněných Čár života. Kapela je nominovaná v kategorii Objev roku.

I letos vychází limitovaná stokusová série LP desky, která obsahuje po jedné skladbě od všech nominovaných. Deska tak shrnuje podstatné počiny tuzemské scény a zároveň slouží jako ocenění pro vítěze ve všech třech kategoriích. Obálku Vinyly vytvořila finalistka Ceny Jindřicha Chalupeckého 2019 Marie Lukáčová, jedna ze tří zakladatelek feministické skupiny Čtvrtá vlna, která před třemi lety iniciovala veřejnou debatu na téma sexismu na univerzitách. „Marie Lukáčová patří na umělecké scéně k nejmladší generaci. Ve svých videoinstalacích se mj. skrze rap a zpěv ptá po důležitých otázkách týkajících se současné společnosti a nejisté budoucnosti,“ dodává za organizátory ceny Tomáš Grombíř.

Slavnostním večerem budou provázet Zuzana Fuksová a Ivana Veselková, tvůrkyně populárního podcastu Buchty na Radiu Wave.

Tagy hudební ceny Vinyla Zvíře jménem podzim Margo Metastavy

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Redakce
Týmová práce.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY