Přejít k hlavnímu obsahu
O tématech jsem mluvit nedokázala, a tak jsem je raději napsala do písní | Foto: ODDITY Records
O tématech jsem mluvit nedokázala, a tak jsem je raději napsala do písní | Foto: ODDITY Records
Anna Vaverková -

Vibe nahrávky je víc než zvukově perfektně čistý take

V pátek 7. května jsem vydala můj dvojitý singl v češtině, s názvem Ve Snu / Sweet Spot. Obě své nové písničky jsem napsala, nahrála a vyprodukovala v mém pokojíku a také v našem berlínském studiu Flave Cave, které se nachází pod bývalým sídlem kultovní skupiny Tangerine Dream, v srdci Kreuzbergu. Ráda bych vám řekla trochu o procesu, jak písničky vznikaly a jakým způsobem ráda pracuju.

Klavír byl odrazovým můstkem pro obě písničky. Úplně první impuls pro psaní byl nějaký můj intenzivní vnitřní podnět, témata, co se ve mně nahromadila a třeba jsem je už dlouhou dobu řešila, potřebovala jít ven. Už u klavíru jsem ale začala vytvářet celkový koncept pro produkci. Většinou se snažím mít celou vizi, jak to bude znít, v hlavě už na začátku. Třeba u skladby Ve Snu jsem hned začala basovou linkou a groovem (ačkoliv jsem si to hrála zatím jen na klavír). Sweet Spot jsem zas začala s wurlitzerem a celý song jsem postavila kolem toho intimního zvuku wurlitzeru.

Co mi strašně moc pomohlo bylo, že mi kamarád akorát před produkováním obou tracků dal licenci na synťákovej pack Arturia. Tak s tím se určitě mnohem líp tvořilo. Wurlitzer tam zní úplně krásně a pro písničku Ve Snu jsem zase použila software repliky zvuků ze synťáku DX7.

U obou písniček jsem si vytvořila nejdřív demáče. Fun fact je, že demáče měly vokály nahraný na mikrofon z notebooku, protože jsem potřebovala rychle nahrát vrstvy harmonií, když jsem byla v procesu tvoření a potřebovala jsem slyšet, jestli to bude fungovat, nebo ne. Dema jsem pak vzala do našeho studia a nahrála s klukama z naší kapely (The Flavians) bicí, kytary, claps, klavír, atd. Tímhle bych jim chtěla poděkovat za nahrání bicích a kytar.

Abych shrnula produkci a nahrávání, část jsem nahrála v našem studiu a část u sebe v pokojíčku. Třeba u písničky Ve Snu byly všechny vokály nahrány tak, že jsem seděla u sebe v pokojíku v křesle s vyloženejma nohama a držela v ruce mikrofon (Aston Spirit), dokonce bez pop shieldu (zajímavost: Aston Spirit je naštěstí šikovný v tom, že už má takový zabudovaný pop-shield). Bála jsem se, že to nepůjde použít, kvůli špatné akustice, ale nakonec jsem to použila, protože z mého pohledu vibe nahrávky je trochu o něco víc než zvukově perfektně čistý take.

Mix písniček je trochu odlišný, než byste mohli u podobných nahrávek očekávat. Není to vyšperkovaně čisté. Hlavní vokál sice používá těžkou kompresi, ale jinak byl hojně využit hiss magnetofonu. Určitě chci do budoucna nechat tenhle indie, lo-fi zvuk, jako např. umělkyně Alice Phoebe Lou, která byla inspirací pro mix.

A nakonec trochu o tématech. Témata jsou hodně osobní a intimní, takže upřímně, nechci jít moc do detailu. Písničky jsem napsala vlastně z toho důvodu, že jsem o těch tématech mluvit nedokázala, a tak jsem je raději napsala do písní. V písni Ve Snu reflektuji mé kontroverzní sny, které se mi často opakují. Právě v době, kdy se mi sny vyskytovaly nejvíce, jsem akorát četla knihu Tak Pravil Zarathustra. Písnička vznikla den po jedné party, v kocovině. Takže je to vlastně taková kombinace všeho dohromady. Písnička Sweet Spot zas hovoří o ženském orgasmu. Je možné, že celkový podnět pro obě písně vznikl z nějaké sexuální frustrace.

Jak své písně tvoříte vy? Podělte se s námi a napište nám na redakce@frontman.cz.

Tagy komunita ODDITY Records Anna Vaverková

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Anna Vaverková
Skladatelka, zpěvačka, klávesistka a producentka, původně z Prahy. V 19-ti jsem se přestěhovala studovat hudbu do Berlína a už tu zůstala. V Praze jsem hrávala jako písničkářka po malých klubech a studentských festivalech. Také jsem v Praze začala nahrávat vokály pro producent…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY