Přejít k hlavnímu obsahu
 Hledat i nacházet inspiraci jsme se vydali do metra A. | Foto: Marek Kolařík
Hledat i nacházet inspiraci jsme se vydali do metra A. | Foto: Marek Kolařík
Venika Hartlyn - Čt, 16.12.2021 - 15:00

Venika Hartlyn: Metro

Metro. Prostředek, osamělý dav, násobící se směry souprav, pasažérů i myšlenek. Takto bych mohla popsat své vnímání metra, když jím cestuji, i svůj první klip ke stejnojmenné písni, který jsme vydali 30. listopadu 2021.

„Metro jezdí všemi směry. Dopravními i těmi životními, a to mi přišlo zajímavé,“ vysvětluje mi Marek Kolařík, tvůrce celé myšlenky a zpracování a současně kytarista v mé kapele, na otázku, proč si vybral zrovna tuto píseň. Nahráli jsme ji totiž asi půl roku předtím, než k nám do kapely přišel, a vydali letos v červenci na EP Devotedly. Videoklip jsme neplánovali až do chvíle, než za námi Marek přišel a ukázal nám své krátkometrážní snímky, které v metru začal natáčet a které by bylo škoda nedoplnit dalšími.

Hledat i nacházet inspiraci jsme se vydali do metra A. Pokud pravidelně jezdíte přes Náměstí Míru a Jiřího z Poděbrad, je docela možné, že se v některé z projíždějících souprav poznáte. Ani hrátky čísel na příjezdové tabuli nebyly předem dohodnuté a naše kamera měla jen štěstí.

Když jsem v metru trávila skoro hodinu denně a neměla jsem po ruce knížku, má mysl byla často neklidná, oči tikaly sem a tam a míhající se „černo“ za skly mi často přišlo tísnivé. Na přestupních uzlech jsem spěchala s davem a těšila se, až uvidím slunce. Pokud to znáte, dojeďte s námi až do cílové stanice. Listová zeleň a stromy na snímku, jež provázejí refrén, totiž symbolizují blízké a přátele, ke kterým můžeme upnout svou mysl v těchto prázdných chvílích a odvát ji za těmi, se kterými je nám dobře.

Na našeho režiséra zapůsobilo i úvodní intro baskytary, které přirovnal k napětí v tunelu při čekání na metro, když cítíte ten podzemní vítr a vzduch, který přijíždějící souprava tlačí před sebou. Sloky jsou melancholicky zabarvené a refrénu dominují vrstvené vokály. Ve druhé části písně, která nastupuje po ohlášení další stanice, pak přichází hudební „vsuvka“ s bicími v latinském stylu rumby.

Tuto píseň provází řetězec velmi hezkých spoluprací, kterých si moc vážím. Nahrávka vznikla ve studiu Aluna Kamila Dandy v Údrnicích, který nás vždycky výborně nazvučí a se kterým jsme nahrávali obě EP i live session z klubu Kaštan. O master se postaral Jan Fikejz. Na baskytaru hraje můj spoluhráč a spoluautor písně Ondřej Kunst a na bicí nám hostuje Honza Nezval, student Ježkovy konzervatoře a současný bubeník Vitacitu. Videoklip jsme také měli možnost promítnout na plátno při dvojkoncertu se zpěvačkou Evah 9. listopadu 2021 v Café V lese.

 

Tagy komunita Venika Hartlyn

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Venika Hartlyn
Písničkářka a klavíristka původem z Moravy, autorka zejména křehkých a nevtíravých balad. Na koncertech mě doprovází baskytarista Ondra Kunst – hráč na pětistrunný „bezpražec“, který se podílel i na vzniku mého debutového EP. Songflowers (2020) zaznamenalo úspěch v Českém rozh…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY