Přejít k hlavnímu obsahu
Generace muzikantů, spojená s indie kvasem přelomu milénia, ještě neřekla poslední slovo | Foto: Michal Michalák
Generace muzikantů, spojená s indie kvasem přelomu milénia, ještě neřekla poslední slovo | Foto: Michal Michalák
Pavel Zelinka -

Veneer se po letech vrátili na scénu popově uvolnění

Svou debutovou desku vydali v roce 2003. Často koncertovali a remixy doplňovali alba spřátelených projektů z Čech i Moravy. Pak se Veneer na téměř patnáct let odmlčeli, aby se od předloňského roku začali pomalu vracet na scénu. S novou zpěvačkou a následně i novým materiálem. Definitivní návrat přichází s čerstvým Recovery EP, které jasně naznačuje, že s triem je třeba ještě počítat.  

Asi za to mohlo hned několik momentů najednou, které umlčely nadějně rozjetou indie popovou kapelu z Trnavy na tak dlouhou dobu. Hlavní byl asi příchod potomků do rodin členů kapely a odchod zpěvačky Simony Danielové, kterou se skladatelské dvojici Pavol Hubinák a Daniel Bihány nedařilo dlouho nahradit. Říká se, že trpělivost přináší růže. V případě Veneer a materiálu, kterým se frontwoman Habbiel (Modré hory, Fat Kit) uvedla v nové pozici, se zdá, že péče, se kterou Pavol s Danielem věnovali výběru vokálního nástupce, se vyplatila.

Pavol Hubiňák nikdy z hudební scény nevypadl. Úzce spolupracuje s progresivním Radiem_FM, produkuje nahrávky jiným interpretům, a také instrumentálně spolupracuje s televizní hudební soutěží SuperStar. Útlum činnosti Veneer vyplnil Pavol Hubinák spoluprací s kapelou Ospalý pohyb, se kterou vydal dvě alba a jedno EP. Vzkříšení vlastní kapely bylo na pořadu dne, nejednalo se ale o jedinou možnost, jakou se instrumentalisté a skladatelé mohli prezentovat.

Právě jistá volnost v materiálu Recovery EP je jedním z nejsilnějších momentů tria. Pokud se sejde s přirozenou melodičností a aranžérskou suverenitou, pak i návrat „ztracených synů a nové dcery“ může mít příchuť nečekané senzace. Dvojka instrumentalistů dala bokem starší, dříve nevyužité nápady a na nosič umístili pouze skladby, které už vznikly společně s Habbiel. Možná i tento moment dělá z pětiskladbového nosiče tak přirozenou záležitost, že je fanoušku líto, že poslech musí po 23 minutách ukončit.

Co na desce oceníte jako muzikanti?

„Pri debute sme bola partia ľudí, ktorí nevedeli, čo to ozajstné štúdio je. Bola to výučba a mali sme šťastie na učiteľov. Odvtedy sa situácia zmenila a ja mám za sebou práce na desiatkach albumov či iných hudobných dielach,“ přiznal před pár týdny v rozhovoru pro Zoznam.cz Pavol Hubinák. Právě rozhled a úplně jiná řemeslná úroveň hudebníků, která se nese se suverénním vokálem Habbiel. Propojení elektroniky s akustickými instrumenty v prosvětlených, průzračných, neustále proměnlivých aranžích dělá z jinak spíše standardního indie popu nečekaně pozitivní zážitek. Elektrické kytary, baskytara a elektronika se přirozeně proplétá se vokálem zpěvačky, která netlačí na pilu, ale pluje přirozené na náladách hudebních podkladů. Ano, nečekejte honbu za současnými nejnovějšími trendy, přesto i pro fanoušky současných trendů může být návratové EP Veneer dalším důkazem, že generace muzikantů, spojená s indie kvasem přelomu milénia (Autumnist, Noisecut nebo Nylon Union) ještě rozhodně neřekla poslední slovo.

Veneer - Recovery

Veneer – Recovery EP

Starcastic/Deadred rec., 23:16

alternativní pop

80 %

Tagy Recenze alb Veneer

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Pavel Zelinka
Jsem vystudovaný učitel zeměpisu, který nikdy pořádně neučil, bývalý skautský vedoucí, který miluje město, křesťan pořádající gotické koncerty. Láska k hudbě se nejprve zhmotnila na vlnách. Ve studentském Radio Strahov jsem nejprve vysílal a posléze ho 8 let vedl (od roku 2004…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY