Přejít k hlavnímu obsahu
Pokud vám jedna smyčka nestačí a chcete mít dvě a současně je kombinovat, pak je tu RC-30 | Foto: Boss
Pokud vám jedna smyčka nestačí a chcete mít dvě a současně je kombinovat, pak je tu RC-30 | Foto: Boss
Alex Švamberk -

Velké divadlo s malým kašpárkem #9: chycen ve smyčce

Vůbec nejlepším přítelem sólového muzikanta je looper. Původně byl určen pro kytaristy – pro koho jiného taky, že –, kteří si mohli zachytit do smyčky doprovod a do něj sólovat, ale brzo se ho chopili různí experimentátoři včetně vokálních. Co se s ním dá dělat, dobře ukázala Ridina Ahmedová. Hodit se však může také lidem experimentujícím s modulárními syntezátory nebo využívajícím netradičních zdrojů zvuku, jako jsou kovové či plastové perkuse nebo různé ruchy a šumy snímané kontaktními mikrofony. Mohou si vytvořit rytmický základ pro další vývoj skladby a rozvíjet ji.

To sice umožňují i samplery, jenomže ty mají jednu nevýhodu – většinou nepřehrávají samply hned, ale je možná je využívat až poté, co se zpracují a uloží do paměti. Pokud vám to nevadí, tak je looper zbytečný, pokud ale jamujete nebo improvizujete naživo, je to docela klíčové.

Nabídka looperů je docela široká, ty nejlevnější jako Joyo Ironloop nebo Moeor Microlooper nestojí ani dva tisíce, nabízejí ale dost omezené možnosti, jedno tlačítko umožňuje smyčku nahrát, přehrávat, dohrát další vrstvy. Toť vše. Uložit si smyčku nejde a více jich mít taky nejde. Protože RC-1 od známější a prověřenější značky Boss stojí asi o pět set korun víc, v tomto případě se vyplatí si připlatit. Už proto, že znelíbí-li se looper, je snazší prodat efekt od Bosse než od levných čínských firem. Navíc umožňuje i funkci undo a redo a pracuje se stereofonním signálem, což ocení zejména klávesáci. Za necelé tři a půl tisíce se dá koupit Boss RC-3, který umožňuje až 99 smyček ukládat do paměti, následně je pak přetáhnout přes USB do počítače, či naopak z počítače nahrát. Má i vestavěného jednoduchého automatického bubeníka a umožňuje připojit i druhý zdroj signálu AUX, což se hodí pro nahrávání smyček z CD a MP3 přehrávačů nebo z modulárních i jiných syntezátorů nebo z nahrávadel.

Levnější jsou výrobky od Digitechu, srovnatelný JamMan Solo XT se slotem na kartu mini SD HC se dá sehnat za 2500, ale je to trochu pracnější, a základní model JamMan Expres XT je taky o pár stovek levnější než Boss RC-1. Ať si však vybereme JamMana nebo Bosse, stejně se budeme muset k pedálu sklánět, i nebo si pořídit dodatečný přepínač pořadí smyček. Prostě je vidět, že zařízení je primárně určené pro kytaristy. Samozřejmě si ho lze dát i na stůl, ale musí se mačkat dost velkou silou.

Pokud vám toto vadí, můžete si opatřit od Rolandu za necelé čtyři tisíce Kaoss Pad Mini 2S, kde ono S informuje o možnosti nahrávání smyček. Tedy jen jedné na rozdíl od většího bratříčka KP 3 a KP 3+, kde jsou čtyři. Ale nemusíte se k němu sklánět, protože byl navržen pro DJe. Navíc ho využijete i na efektování svých zdrojů zvuku. Efektů je stovka. A samplovací verzi má i bratříček Kaossilator mini 2S.

Pokud vám jedna smyčka nestačí a chcete mít dvě a současně je kombinovat, pak je tu Boss RC-30, který nabízí skutečně bohaté možnosti, jaké se obvykle objevují až už vrcholných modelů, kde se dají pouštět jedna nebo obě smyčky, ke každé přihrávat a jako zdroje použít stereo nástrojový vstup, aux pro připojení CD přehrávače, ale i mikrofonní s phantomovým napájením a použít i efekty jako je phaser nebo delay. Za pět tisíc je to opravdu bohatá výbava, navíc je ovládání dvěma pedály snazší.

Levnější a menší variantu k Bossu představuje i Lil Looper od Voxe, který se dá sehnat za čtyři tisíce a nabízí taky dvě nezávisle ovládané smyčky a ještě možnost je efektovat, ale vstup je jen jeden a musí se rozhodnout, zda se použije mikrofon nebo nástroj. Navíc je smyčka docela krátká – nanejvýš 90 sekund. Zase je však k dispozici 12 efektů.

Podobné vybavení jako Boss RC-30 s výjimkou možnosti přehrávat dvě smyčky nabízí Digitech Jam Man Stereo, který sice nemá efekty, ale zvuky umožňuje uložit na kartu a výstup z bicího automatu vyvést zvlášť. Hlavně má čtyři spínače, takže se dá snadno měnit i to, která smyčka se zrovna používá a vyjde na necelé tři a půl tisíce, jenže je velký a těžký.

Existuje i stolní obdoba RC-30 Boss RC-202, ale ten stojí bůhví proč 6540, možná kvůli implementaci MIDI, bez které by se asi mnozí obešli.

Boss RC-30, původní dvojpedálový Digitech JamMan, který se už nevyrábí, a JamMan Stereo mohou dobře využívat i zpěváci, protože mají vstup pro mikrofon. Pokud však zpěváci nechtějí takto velká a zařízení a nepotřebují všechny jejich bohaté možnosti, mohou si za dva tisíce opatřit TC Helicon Ditto Mic Looper, který má vstup na mikrofon vybavený i phantomovým napájením a lze ho připojit i přes USB k počítači.

Tagy Velké divadlo s malým kašpárkem do 5 tisíc korun looper boss vox

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Alex Švamberk
O hudební scénu a techniku se zajímám už desítky let, jako publicista i jako aktivní muzikant.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY