Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - St, 24.09.2014 - 00:01

Ibanez RGKP6 a SRKP4 s Korgem Kaoss Pad

Hrajete na kytaru nebo basu a uvažujete o tom, že byste ve své muzice použili i elektronické zvuky, které vám nástroj klasické konstrukce není schopen nabídnout? Jedno poměrně elegantní řešení přinášejí vývojáři Ibanezu a Korgu, kteří dali hlavy dohromady a výsledkem jejich spolupráce jsou kytary a basy Ibanez RGKP6 a SRKP4 osazené dynamickým procesorem Korg Mini Kaoss Pad 2S, jenž byl původně navrhován jako efektová jednotka pro DJ.

Mini Kaoss Pad 2S je v podstatě miniaturní sampler se stovkou vestavěných efektů, jednoduchou obsluhou a touch padem, na kterém můžete prsty spouštět nastavený preset nebo průběh daného zvuku ovládat a modifikovat v reálném čase. Při troše cviku je možné např. hrát trsátkem tóny nebo akordy a volnými prsty zároveň měnit zvuk na Kaoss Padu (více na přiloženém videu), který je umístěn v šachtě nástroje na pro pravou ruku pohodlně dostupném místě. Korg je napájen dvojicí AA baterií nebo 4.5V adaptérem, má volbu vlastního repra a z nástroje jde snadno vyndat, takže jej lze využít i jako samostatnou jednotku. Kytara i basa samozřejmě funguje i s vyjmutým modulem.

Ibanez RGKP6 se tvarem nijak neliší od jiných modelů známé řady RG, korpus je mahagonový s javorovým krkem Wizard III a palisandrovým hmatníkem s 24 pražci. Kobylka je pevná a struny se provlékají skrz tělo. Na kytaře najdeme pouze jeden kolejnicový minihumbucker IBZ-KP s keramickými magnety.

Původní elektronika udělala místo Kaoss Padu a přesunula se blíže k zadní rolně popruhu. Potenciometr nejblíže ke kobylce je určen pro hlasitost a spodním přepínačem volíme mezi signálem s Kaoss Padem nebo samotným zvukem kytary. Nástroj má v sobě dokonce zabudovaný distortion s potenciometry gainu, tónové clony a on/off switchem (9V baterie je pod krytkou na zadní straně korpusu). Vedle výstupu na klasický jack je umístěn také stereo výstup na sluchátkový minijack, což je praktická vychytávka, kterou oceníte při cvičení nebo nastavování presetů v Kaoss Padu.

Basa Ibanez SRKP4 ctí dnes už tradiční linie nástrojů série SR, tělo je z mahagonu, javorový krk s profilem GSR4 nese palisandrový hmatník s 22 pražci medium jumbo. Baskytara je osazena jedním pasivním snímačem IBZ-KP a jednoduchou kobylkou B 10. Ovládací prvky, včetně high gain distortionu, umístění Kaoss Padu a minijacku pro sluchátka jsou identické jako u kytary. Oba nástroje budou vyráběny v matně černém provedení se zviditelněnou strukturou dřeva.

Kytary a basy Ibanez RGKP6 a SRKP4 s efekt/samplerem Korg Mini Kaoss Pad S2 jsou zajímavým počinem, jenž může oslovit mnoho zvukových experimentátorů (podobně řešený systém používá na svých kytarách např. kytarista z Muse) a muzikantů napříč žánry. V tomto případě se nejedná o žádnou hračku, ale o svébytnou a profesionálně odladěnou koncepci z kvalitních komponent, která v moderní muzice má své místo.

Tagy Ibanez korg
Na Frontmanovi mám na starosti zejména sekci novinek a nástrojovky známých muzikantů. Léta hraju v různých kapelách na kytaru a hru na tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY